شورای پنجم بروجرد گرچه از حضور شخصیت‌های تأثیرگذاری بهره‌مند‌است اما با رویه پیش‌گرفته در تقسیم مناصب بیم تزلزل در انتخاب و سنگینی ترازو و موازنه قدرت به نفع یکی از احزاب و ایجاد اختلال در عملکرد مدیریتی آن می‌رود.

به گزارش لرستان خبر، شورای پنجم شهر بروجرد با ترکیبی کاملاً متفاوت از جریانات وابسته به اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و سه عضو مستقل در حالی می‌رود تا فعالیت رسمی خود را در شهریورماه آغاز کند که اختلافات جریانات سیاسی پیش از تشکیل شورا در میان اعضای آن موج می‌زند.

از آغاز اعلام نتایج این دوره از شوراها شهروندان بروجردی با ابراز خرسندی از کارنامه اعضای راه‌یافته به شورا از آینده خوب شهر و شهرداری حرف می‌زدند و از سوی دیگر بابت ترکیب ناموزون سیاسی و احتمال کشیده شدن اختلاف نظرات درون‌حزبی به صحن شورا نگرانی‌ها شدت گرفت تا آنجا که تحلیلگران سیاسی از ترکیب جریانات سیاسی راه‌یافته به این دوره از شورا ابراز نگرانی کردند.

موازنه قدرت در شورای پنجم

وزنه سیاسی و نیز انسجام طرف سه‌نفره اصلاح‌طلب شورا بسیار قوی‌تر است و بی‌نظمی در تصمیم‌گیری اصولگرایان راه‌یافته به این دوره از شورا به‌رغم تشکیل ترکیب احتمالی 6-3 بین اعضای شورا و غلبه جریان اصولگرا بسیار بیشتر است.

با اینکه  اعضای 9 نفره شورای پنجم بروجرد در جلسات خود بارها اعلام کرده‌اند که اختلافی بین آن‌ها وجود ندارد اما انتشار ناشیانه جوابیه‌ها علیه اظهارات همدیگر در فضای مجازی نظریه اختلاف درونی شورا بین دو جریان سیاسی را محکم‌تر کرده است.

پست‌های شبکه‌های اجتماعی برخی اعضای معترض که در جلسات اخیر شورا در زمینهٔ انتخاب شهردار نیز غیبت آن‌ها کاملاً مشهود بوده است، نشان‌دهنده اختلاف عمیق دیدگاهی آن‌ها در انتخاب پست‌های حساس در شهرداری و شورای شهر است حال‌آنکه جریان اصلاح‌طلب با یک عقب‌نشینی تاکتیکی اعلام کرده حاضر است تمامی مناصب را به جریان مقابل واگذار کند تا به‌اصطلاح "حسن نیت" خود را به اثبات رساند.

میدان‌داری لیست‌های راه‌یافته به شورا

فریبرز محسنی عضو اصلاح‌طلب راه‌یافته به شورای پنجم بروجرد دراین‌باره می‌گوید: از روز اولی که به‌عنوان گزینه مردم انتخاب شدیم اعلام کرده‌ایم که به‌صورت کاملاً شفاف در حضور خبرنگاران، رؤسای کمیسیون‌ها و رئیس شورا انتخاب شود و در این مورد هم اختلاف‌نظری نبوده با توجه به اینکه از دو لیست سه نفر و سه نفر هم به‌صورت مستقل رأی کسب کرده‌اند.

وی می‌افزاید: انتظار می‌رفت که 6 نفر از لیست‌ها بتوانند میدان‌داری کنند بنابراین در ابتدا پیشنهاد دادیم که با توجه به رویکرد انتخاب دولتی اصلاح‌طلب توسط مردم  و هم سویی برخی منتخبین شورا با این دولت ازلحاظ تفکر و سلیقه و نیز به‌منظور ایجاد تعامل بهتر با مجموعه دولت همچون فرماندار و استاندار پیشانی شهرداری و شورا از این اعضا باشند اما لیست مقابل با مخالفت اعلام کردند که دولت، دولت همه است و نباید مبنای انتخاب رؤسا این موضوع باشد.

عضو شورای شهر بروجرد تصریح کرد: پس از مدتی این رویه القا شد که لیست مقابل برای دریافت رأی به سمت دیگران یعنی مستقلین شورا روی آورده‌اند که برای جلوگیری از هرگونه اعمال‌نفوذ خودمان پیش‌قدم شدیم و اعلام کردیم که حساسیتی برای کسب مناصب مدیریتی نداریم و رئیس شورا از لیست اصولگرایان باشد اما تا این لحظه اقدامی برای معرفی رئیس شورا و کمیسیون‌ها از سوی لیست مقابل صورت نگرفته و در اعتراض به این موضوع برخی اعضای شورا ترجیح داده‌اند در جلسات شرکت نکنند.

وی این را هم تأکید می‌کند که چینش شورا باید بر اساس توانمندی‌ها شکل گیرد تا بعد نوبت به انتخاب شهردار برسد.

حاکمان مجازی دست‌به‌کار شده‌اند!

البته محسنی بخشی از مشکلات حال حاضر شورا را به دلیل کشیده شدن تسویه‌حساب‌های داخلی اصولگرایان به صحن شورا می‌داند و دراین‌باره توضیح می‌دهد: جناح تندرو و معتدل اصولگرایان که در شهر مشخص است چه کسانی هستند تلاش می‌کنند از طریق یکی از منصوبین به معتدلین اصولگرایان به شورا راه‌یافته مقاصد خود را پیاده کنند.

وی تصریح می‌کند: کسانی که در بروجرد به حاکمان مجازی معروف شده‌اند از بیرون شورا درصدد هستند با منزوی کردن و زدن این نیرو عملاً بزرگ‌ترهای وی را بزنند و این‌چنین حاکمان مجازی خودبه‌خود شورای پنجم را دچار درگیری کرده‌اند وگرنه درگیری بین اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود ندارد.

این عضو شورا این راهم می‌گوید که اوج اخلاص اصلاح‌طلبی در این است که من به سراغ شهردار اصفهان که یک اصولگرای محض است رفته‌ام و یا اینکه به لیست مقابل گفته‌ایم که مناصب ریاستی در شورا را آن‌ها به دست‌گیرند و زدوخوردی برای ریاست وجود ندارد.

وی معتقد است اگر مشکلاتی در شورا بابت این مسائل در حال به وجود آمدن است تسویه‌حساب‌های درونی اصولگرایان است.

البته دیگر عضو اصلاح‌طلب شورای شهر بروجرد ضمن تائید این مطالب نخواست از وی مصاحبه‌ای تا مشخص شدن اوضاع فعلی منتشر شود و ترجیح داد همچنان به شیوه خودکار را پیش برد.

هیچ گزینه‌ای برای شهرداری پیشنهاد نداده‌ایم!

اما به سراغ محمد پاپی نژاد سر لیست احیاگران و از مهره‌های اصلی  اصولگرایان در بروجرد رفته‌ایم تا صحت ادعای این عضو شورا مبنی بر دخالت اصولگرایان درروند مدیریتی شورای شهر را از وی جویا شویم.

پاپی نژاد با تأکید و تصریح می‌گوید که تاکنون هیچ‌گونه دخالتی درزمینهٔ پیشنهاد گزینه برای شهرداری و یا ریاست شورا نداشته‌اند و می‌افزاید: هیچ گزینه‌ای برای شهرداری به آن‌ها پیشنهاد نداده‌ایم و معتقدیم خودشان باید در این زمینه تصمیم‌گیری کنند چراکه اگر به آن‌ها گزینه‌ای اعلام و بعد به‌عنوان شهردار انتخاب شود نمی‌توانیم از شهردار انتخاب‌شده مطالبه گری داشته باشیم چراکه در آن صورت می‌گویند این فرد پیشنهاد خودتان بوده است.

سوءظن جریانات سیاسی به یکدیگر

وی بابیان اینکه تلاش بسیاری صورت گرفته تا دو حزب سیاسی راه‌یافته به شورا به هم نزدیک شوند و با یکدیگر اتحاد داشته باشند، می‌گوید: بخش عمده‌ای از این مشکلات بزرگنمایی است و بین اعضای شورای پنجم اختلافی وجود ندارد اما بخشی از این مشکلات سوءظنی است که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به یکدیگر دارند اما به‌صورت تفکیکی این دو حزب سیاسی در درون هیچ اختلافی بین همدیگر ندارند و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان باهم متحد هستند.

پاپی نژاد تصریح می‌کند: اصلاً تسویه‌حساب داخلی وجود ندارد و به‌عنوان حامیان لیست احیاگران هیچ‌گونه اختلافی بین کاندیداهای لیست احیاگران راه‌یافته به شورای شهر وجود نداشته است و با اعضای هر دو جریان سیاسی راه‌یافته به شورا جلساتی تشکیل‌شده و بر لزوم حفظ وحدت تأکید شده است.

وی خود را اصولگرا و یا اصلاح‌طلب نمی‌داند بلکه خود را گوش‌به‌فرمان فرمان مقام معظم رهبری معرفی کرده و این را هم یادآوری می‌کند که گروهی به‌عنوان اصولگرای تندرو در بروجرد وجود ندارد.

شورایی 8 نفره!

پاپی نژاد که از همان ابتدا رأی یکی از اعضای راه‌یافته به شورای این دوره را به دلیل حمایت کانون‌های ثروت و قدرت از وی حرام اعلام کرده حالا بیان می‌کند که: ما حامی اتحاد 8 نفر اعضای شورا هستیم و به هر دو جریان سیاسی اعلام‌شده هرگاه خواسته‌ای خلاف آنچه بود از شما داشتیم ابتدا به ما تذکر دهید و بعد آن را با مردم در میان بگذارید.

وی تأکید می‌کند: برای ما فرقی نمی‌کند اصلاح‌طلب و یا اصولگرا بلکه هر کس در خدمت‌رسانی به مردم پا را فراتر بگذارد و بخواهد منافع شخصی خود را در نظر بگیرد وی را به مردم معرفی کرده و رسوا می‌کنیم.

اما همایون رهبران استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی که پیش‌ازاین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفته بود که به ترکیب شورای پنجم چندان خوش‌بین نیست بار دیگر اظهارات خود را تکرار کرده و می‌گوید: با توجه به این ترکیب و نظر به تضاد راهبردهای جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب در برخی موارد باید منتظر بود و رویکرد این جریانات را در حوزه عملیاتی مشاهده کرد.

وی می‌افزاید: تک‌تک اعضا قائل به این هستند که مسائل شهری نباید از گرایشات سیاسی متأثر شود و در ادبیات خود به‌روشنی بر این موضوع تأکیددارند و اگر به این بلوغ سیاسی برسند که مصالح شهری را قربانی مصالح سیاسی نکنند شورای شهر این دوره کارآمد خواهد بود.

تأثیر لابی‌گری جریانات سیاسی در تصمیمات شورا

این تحلیلگر سیاسی معتقد است که شورای شهر جای این ادبیات نیست اما همچنان تصریح می‌کند: زیاد خوش‌بین نیستم که این افراد بتوانند به‌عنوان یک تیم همدل و منسجم با اولویت‌بندی مسائل شهری مشکلات را برطرف کنند چراکه این جریانات لابی‌ها و عقبه‌هایی دارند که آن‌ها را مدیریت می‌کنند.

وی با تصریح بر اینکه اصولگرا به معنای واقعی پارامترهایی دارد، بیان می‌کند: بخشی از بدنه اصولگرایی بیشتر شعار است و بهتر است به‌جای اصولگرایی ادبیات جدیدی به نام انقلابی جایگزین اطلاق به نیروهای ارزشی شود چراکه ممکن است افرادی با تابلوی اصولگرایی بخواهند نام این حزب را خدشه‌دار کنند اما در عمل جور دیگری باشند و تابلو با شناسنامه حزب سنخیت نداشته باشد.

رهبران می‌افزاید: گرچه در شورای فعلی بسیاری از اعضا مدعی اصولگرایی هستند اما در عمل این‌گونه افراد عمل‌گرا هستند و فضای موجود و منافع شخصی خود را در تصمیم‌گیری‌ها دخیل می‌کنند بنابراین نمی‌توان به ترکیب شورای پنجم خیلی خوش‌بین بود که مصالح شهری را بر منافع حزبی خود ترجیح دهند و باید خانه‌تکانی‌هایی در شورا به‌ویژه درزمینهٔ انتصاب شهردار انجام شود.

تسویه‌حساب درون‌حزبی

وی راه یافتن تسویه‌حساب درون‌حزبی بین اصولگرایان به شورا را تائید و عنوان می‌کند: جریان اصلاح‌طلب در کار تشکیلاتی و شبکه‌ای همواره از اصولگرایان قوی‌تر است و این واقعیت را باید پذیرفت که مهندسی فرهنگی اجتماعی این حزب از اصولگرایان قوی‌تر است.

این استاد دانشگاه یادآور می‌شود: معرفی گزینه برای شهرداری تنها در حد گمانه‌زنی و پیشنهاد بوده اما به‌صورت قطعی بعید است که اعضای شورا به اجماعی دراین‌باره رسیده باشند که البته در انتخاب شهردار باید به‌ناچار هماهنگی‌هایی با نمایندگان شهر و شخصیت‌های مؤثر داشته باشند.

شورای شهر پنجم بروجرد گرچه از حضور شخصیت‌های تحصیل‌کرده و تأثیرگذاری بهره‌مند‌است اما با رویه پیش‌گرفته در تقسیم مناصب بیم تزلزل در انتخاب و سنگینی ترازو به نفع یکی از احزاب می‌رود هرچند تأثیر سه نفر عضو خارج از احزاب سیاسی در این تصمیم‌گیری‌ها را نباید نادیده گرفت که آن‌ها به هر سویی که تمایل پیدا کنند و منافع خود را در آن بیابند همان طرف حزب برتر می‌شود و عملاً موازنه قدرت در شورا با تصاحب مناصب مدیریتی خود را نشان می‌دهد.

گزارش از الهام شاهدپور

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات