درحالی‌که حق‌الزحمه پزشکان هرساله افزایش می‌یابد حق بیماران برای ویزیت کامل جدی گرفته نمی‌شود و پزشکان، بیماران را به دلیل مشغله کاری خود دسته‌جمعی ویزیت می‌کنند و درنتیجه این کم‌فروشی‌ها، تشخیص نادرست منشأ بیماری نصیب بیماران می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، پشت در ایستاده‌ای و مدام این پا و آن پا می‌کنی تا نوبتت برسد و برای گفتن شرح‌حال بیماری‌ات به اتاق پزشک وارد شوی، نوبتت که می‌رسد با چند بیمار بعد از خودت به داخل فراخوانده می‌شوی و هنگامی‌که گوش‌های دیگر بیماران حاضر در اتاق پزشک آماده شنیدن شرح بیماری توست برای گفتن بیماری‌ات صدایت را پایین‌تر می‌آوری و پزشک که از عجله و شتابش در نوشتن معلوم است سرش چقدر شلوغ است و وقت معاینه و یا هر سؤال دیگری از بیمار را ندارد بدون اینکه نگاهی به بیمارش بیندازد در نسخه چند آزمایش و عکس می‌نویسد و به‌سرعت نور مهر کرده و هنوز جمله‌ات به پایان نرسیده آن را به دستت می‌دهد و مجبور می‌شوی با شتاب و بی‌نتیجه اتاق را ترک کنی!

مدت‌زمان حق ویزیت بیماران

 این اوضاع‌واحوال ویزیت برخی پزشکان متخصص در شهر بروجرد است که این روزها صدای بیماران را درآورده و سبب نارضایتی آن‌ها از سیستم درمان این شهرستان شده است. هرچند به نظر می‌رسد این سرعت عمل پزشکان در ویزیت بیماران به دلیل حجم بالای مراجعات و رسیدگی آن‌ها به بیمارستان‌هاست اما نباید حق بیماران در این‌ بین تضییع شود.

بر اساس مصوبه امسال هیئت دولت، متوسط زمان ویزیت برای پزشکان عمومی حداقل 15 دقیقه، پزشکان متخصص حداقل 20 دقیقه و پزشکان فوق تخصص 25 دقیقه و روان‌پزشکان حداقل 30 دقیقه تعیین‌شده است که با این حساب یک پزشک عمومی در یک ساعت چهار بیمار، پزشک متخصص سه بیمار و فوق تخصص دو بیمار باید ویزیت کنند. اما بیشترین زمانی که پزشکان برای ویزیت یک بیمار وقت می‌گذارند بیشتر بستگی به زمان شلوغی و خلوتی مطب دارد که ممکن است برای بیماری 10 دقیقه و برای بعضی از بیماران با توجه به بیماری آن‌ها زمان بیشتری وقت گذاشته شود.

ویزیت دسته‌جمعی بیماران!

این در حالی است که حق‌الزحمه پزشکان هرساله افزایش می‌یابد اما حق بیماران برای ویزیت کامل چندان جدی گرفته نمی‌شود و پزشکان در بیشتر اوقات بیماران را به دلیل مشغله کاری خود دسته‌جمعی ویزیت می‌کنند و درنتیجه کم‌فروشی زمان ویزیت بیمار، تشخیص نادرستِ منشأ بیماری و افزایش هزینه‌های بیمار نصیب مراجعین می‌شود.

از سویی وجود روحیه منفعت‌طلبی در برخی پزشکان شرایط را برای فرار آن‌ها از قانون و بی‌توجهی در معاینه دقیق بیماران فراهم کرده است که نتیجه این روحیه تلاش برای افزایش تعداد ویزیت بیماران برای درآمدزایی بیشتر در میان برخی پزشکان است.

ویزیت‌های فوری در بیمارستان کوثر

بیمارستان کوثر تأمین اجتماعی شهرستان بروجرد یکی از مراکز درمانی مهم این شهرستان است که همه‌روزه حجم مراجعات فراوان در بخش‌های مختلف را پاسخگویی می‌کند. این مرکز درمانی با حضور پزشکان متخصص در دو نوبت صبح و عصر ویزیت مراجعین را انجام می‌دهد اما بر اساس مشاهدات عینی ما بیماران مراجعه‌کننده از وضعیت ویزیت پزشکان حاضر در این مرکز درمانی چندان رضایت ندارند و بیشترین گلایه آن‌ها از ویزیت‌های دسته‌جمعی و عدم وقت کافی پزشکان برای معاینه آن‌هاست.

مهدی مهدیان رئیس بیمارستان کوثر بروجرد با عدم پذیرش موضوع ویزیت دسته‌جمعی بیماران در درمانگاه کوثر به خبرنگار تسنیم گفت: ممکن است مواردی اتفاق افتاده باشد اما غیر از درمانگاه چشم هیچ درمانگاهی نیست که بیشتر از یک بیمار را به‌صورت هم‌زمان ویزیت کنند فقط در مواردی متخصصان زنان نیز به دلیل معاینه طولانی بیماران ممکن است بیمار دیگری را در لحظه ویزیت کنند.

وی افزود: شاید برخی پزشکان برای یک بیمار پنج دقیقه وقت بگذارند اما ممکن است برای بیمار دیگری نیم ساعت وقت گذاشته شود که بر اساس اطلاعات درج‌شده از متوسط حضور پزشکان در سیستم این بیمارستان این زمان با استاندارد کشوری مطابقت دارد.

البته رئیس بیمارستان کوثر این را هم اضافه کرد که مشکلات مطرح‌شده در این زمینه را بررسی می‌کند تا اگر با موردی برخورد کردند به آن‌ها تذکرات لازم داده شود.

ویزیت "دسته‌جمعی" غیرقانونی است!

اما کامران سبزیان رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با پذیرش موضوع عدم رعایت زمان قانونی ویزیت بیماران توسط پزشکان در مراکز درمانی و مطب‌ها به خبرنگار تسنیم گفت: همه پزشکان این‌گونه نیستند و ممکن است برخی پزشکان به دلیل تعدد بیماران و شلوغی کار خود به‌صورت چندنفره به ویزیت بیماران بپردازند که این کار غیرقانونی است و به این پزشکان تذکر هم داده‌شده است.

 وی افزود: بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت هر پزشک موظف است تنها یک بیمار را در مطب خود بپذیرد و از واردکردن چند بیمار با همدیگر در مطب یا صرف زمان کمتر از میزان مصوب خودداری نماید.

کمبود پزشک در بروجرد

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد تصریح کرد: نهایتاً وظیفه ما اخطار دادن است و مواردی هم که شکایتی در این زمینه وجود داشته باشد بررسی می‌کنیم و بُعد نظارتی ما هم باید بیشتر شود اما واقعیت این است که با توجه به تعداد کم متخصصان وجود این مسائل ناگزیر است.

به گفته وی هم‌اکنون در شهرستان بروجرد حدوداً 80 پزشک متخصص و فوق تخصص، 50 پزشک عمومی و 60 دندان‌پزشک مشغول ارائه خدمات درمانی هستند اما تعداد پزشکان متخصص و فوق متخصص در تمامی رشته‌ها جوابگوی نیاز جمعیت این شهرستان نیست.

نادیده گرفتن مصوبه قانونی هیئت دولت

البته نباید از یاد برد که بسیاری از پزشکان، فارغ از نگاه‌های مالی، بیماران مناطق محروم را به شکل رایگان درمان می‌کنند، اما دراین‌بین کم نیستند پزشکانی که چشمشان را روی مصوبه قانونی هیئت دولت می‌بندند و بسیار فراتر از میانگین قانونی، انبوهی از بیماران را در طول یک ساعت ویزیت می‌کنند و نه‌تنها سبب بهبود بیماری آن‌ها نمی‌شوند که هزینه‌ای بر هزینه‌های آن‌ها براثر بی‌توجهی به شرح‌حال بیماران می‌افزایند.

اینکه این اتفاق در بسیاری از شهرهای کشور درنتیجه عدم توجه برخی پزشکان به رسالت خود بسیار شایع است نباید بهانه‌ای برای تکرار آن در مراکز درمانی و مطب‌های پزشکان باشد و به یک اصل رایج در ویزیت بیماران تبدیل شود.

ضمن اینکه کمبود نیروی درمانی نیز نباید سبب این شود که پزشکان برای ویزیت بیماران در مراکز درمانی دولتی و تأمین اجتماعی کمترین وقت و تلاش را صرف نمایند تا بیماران هیچ نتیجه‌ای از این مراکز دریافت نکنند و به‌ناچار برای ادامه درمان خود به مطب پزشکان مراجعه کنند و زیر بار پرداخت هزینه‌های ویزیت برای هر نوبت مراجعه به مطب‌ها روند.

گزارش: الهام شاهدپور

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات