معاون اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان تاکید کرد

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت:احیاء زیستگاه‌ها و زیست بوم‌ها از مهمترین اولویت‌های اداره‌کل حفاظت ازمحیط زیست لرستان است.

به گزارش لرستان خبر، نبی‌الله قائدرحمتی بیان کرد: 358 گونه جانوری همچنین یک هزار و750 گونه گیاهی در لرستان شناسایی شده‌است.

وی با اشاره به این مطلب که 25 درصد از تنوع زیستی کشور در لرستان وجود دارد، افزود: یک گونه سمندر لرستانی، سه گونه ماهی کور غار و وزغ لرستانی جزء گونه‌های اندمیک استان هستند.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: قرار گرفتن در قلب زاگرس چین خورده و همچنین اختلاف ارتفاع، تنوع اقلیمی و تغییرات آب و هوایی در زون‌های ارتفاعی متفاوت، پراکنش زمانی و مکانی مناسب بارش موجب شده تا تنوع زیستی کم نظیری را در سطح استان شاهد باشیم.

قائدرحمتی تاکید کرد:متولیان حفاظت از محیط‌زیست لرستان همواره جلوگیری از تخریب و هدر رفت منابع طبیعی و حیات وحش را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا نمونه‌هایی از این مواهب الهی را به شکل طبیعی و بکر جهت استفاده‌های مختلف و نسل‌های آتی تحت حفاظت و حمایت خود قرار دهد.

وی ادامه داد: به نحوی که تاکنون توانسته 27/6 از کل مساحت استان را تحت عناوین اثر طبیعی _ملی (غار ماهی کور)، پناهگاه حیات وحش (ازنا_دورود و سمندر لرستانی)، مناطق حفاظت شده (اشترانکوه و سفید کوه خرم‌آباد) ثبت و با توجه به ضوابط قانونی ،مدیریت ،حفاظت و حراست کند.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان بیان کرد: با توجه به ظرفیت و پتانسیل عرصه‌های طبیعی استان، برخورداری از اقلیم چهار فصل و تنوع زیستی در حوزه‌های گیاهی و جانوری ناشی از تنوع اکوسیستم‌های خشکی و آبی و وجود ذخایر ژنتیکی، ارزشمند گیاهی و جانوری برنامه‌ریزی و اقدامات لازم به منظور احیاء زیستگاه‌ها و زیست بوم‌های استان را در اولویت کاری خود قرار داده‌است.

این مسئول افزود: ارسال طرح‌ها و پیشنهادهای تخصصی جهت ارتقاء و افزایش سطح حفاظتی مناطق و گونه‌ها به سازمان متبوع جهت سیر مراحل قانونی اقدامات لازم را انجام داده که در صورت تصویب و ثبت آن‌ها سطح مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان در سال جدید به میانگین کشوری 11 درصد افزایش خواهد پیدا کرد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات