اهالی روستای دریژان سفلی دورود با جمعیت 179 نفر انگار به طور کلی فراموش و از امکانات اولیه از جمله داشتن آب شرب سالم و حق تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه محروم هستند.

به گزارش لرستان خبر، از توابع شهرستان دورود روستایی به نام دریژان سفلی وجود دارد که 63 نفر سالمند روستای دریژان سفلی نای راه رفتن در جاده‌های خاکی و سنگی را نداشته و دانش‌آموزان این روستا از تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه محروم و برای تامین آب شرب سالم با بحران روبه‌رو هستند.
 

ساکنان روستای دریژان سفلی دورود از امکانات بی‌شمار دنیای مدرن تنها از نعمت برق برخوردارند، پسران و دختران این روستا تنها در مقطع ابتدایی تحصیل کرده و بعد از آن باید ترک تحصیل و یا برای ادامه تحصیل رخت سفر بسته و به سمت شهرستان دورود یا به شهری دیگر مهاجرت کنند و همچنین باید خطرات احتمالی از جمله تصادفات جاده‌ای، نبود ماشین را به جان .بخرند

محرومیت را اینجا از آفتاب سوختگی چهره‌ها، دست‌های پینه بسته و لباس‌های کهنه اهالی روستا می‌توان دریافت، خانه‌های ساخته شده از سنگ، گل و چوب، نمای کلی بیشتر خانه‌های این روستاست.

جالب‌ترین سکانس این روستا بحران تامین آب شرب سالم بوده به گونه‌ای که مردم باید شبها شاهد قطع شدن آب در این روستا باشند و اما مسئولان آب و فاضلاب روستایی به راستی به وظایف خود درست عمل کرده‌اند؟

برای اینکه دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان احساس بهتری از دوران تحصیل در مدرسه داشته باشند، باید کلاس‌های درس در روستای دریژان سفلی دورود به همت آموزش وپرورش شهرستان دورود دایر شود.

آیا وقت آن نرسیده با توجه به نزدیک شدن به فصل سرد سال مسئولان شهرستان چاره ای بیاندیشند و هرچه سریعتر مشکلات را برطرف کنند؟

توجه مسئولان به مشکلات اصلی روستای دریژان سفلی

عضو شورای روستای دریژان سفلی دورود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت: مشکلات زیادی از جمله آب آشامیدنی که دارای آلودگی بالا وجود دارد و علت اصلی فرسودگی لوله‌های آب با قدمت 50 ساله است.

محمد دلیخون افزود: در فصل سرد سال مشکل رفت‌وآمد به روستا وجود دارد، برای رفع یخ‌ زدن جاده این روستا نمک پاشی نمی‌شود.

عضو شورای روستای دریژان سفلی دورود، در مورد مشکل تحصیل دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان این روستا گفت: آموزش‌و‌پرورش شهرستان زیر بار مالی سرویس دانش‌آموزان این مقاطع نرفته و تنها هزینه یک سرویس برای رفت وآمد شهرستان را می‌دهد.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان شیفت مختلف بوده و صورت عدم حمایت معدن روستا دانش‌آموزان باید به سوادی که در ابتدایی دارند، بسنده کنند.

 

همکاری نکردن ارگان‌های دولتی

دلیخون با بیان اینکه ارگان‌های دولتی درخصوص حل مشکلات روستا همکاری نمی‌کنند، افزود: طرح هادی به دلیل کمبود بودجه و عدم تخصیص اعتبار در این روستا اجرا نمی‌شود.

وی به مهاجرت روستاییان اشاره کرد و گفت: شغل اصلی مردم دامداری است و تاکنون برنامه‌ای برای توسعه روستاهای استان باوجود ظرفیت‌های فراوان اجرا نشده و به همین دلیل شاهد کم شدن جمعیت روستا و مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم.

دلیخون در ادامه با بیان اینکه مردم بضاعت مالی برای خروج فاضلاب از روستا را ندارند، افزود: به دلیل اینکه طرح هادی در این روستا اجرا نشده، در فصل گرما جاری شدن پساب منازل موجب بروز مشکلات بهداشتی و درمانی برای مردم می‌شود.

اهالی روستای دریژان سفلی شهرستان دورود به دلیل کمبود امکانات و نبود زیرساخت‌های لازم با مشکلات عدیده‌ای در بخش‌های بهداشتی، درمانی، رفاهی و خدمانی روبرو هستند.

تأمین آب آشامیدنی سالم خواسته اصلی مردم

مهدیه حسینی ساکن روستای دریژان سفلی در خصوص مشکلات موجود این روستا به خبرنگار فارس گفت: یکی از مشکلات روستای دریژان سفلی با 179 نفر جمعیت، کمبود جدی آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است.

وی افزود: دانش‌آموزان این روستا برای تحصیل باید به شهر بروند و روستا فاقد مدرسه راهنمایی و دبیرستان بوده و نبود وسیله نقلیه و راه مناسب به خصوص در فصل زمستان، شرایط سختی را برای نوجوانان این روستا ایجاد می کند.

حسینی عنوان کرد: روستا فاقد یک واحد نانوایی است و اهالی برای تهیه نان با مشکل مواجه هستند

نیاز مبرم روستای دریژان سفلی به خانه بهداشت

وی با اشاره به نبود خانه بهداشت در این روستای بیان کرد: نبود خانه بهداشت در روستا باعث شده مردم برای کوچکترین مشکل جسمانی، مسافت تا شهر را طی کنند و با وجود کمی وسایل نقلیه و مشکل در رفت و آمد، مردم این روستا با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

ساکن این روستا ادامه داد: در بعضی از روزهای سرد، افراد ناتوان مانند پیرمردها و پیرزن‌ها برای انجام تزریقات دارویی باید به شهر رفته و زنان باردار نیز برای انجام مراقبت‌های بهداشتی خود با بیشترین مشکل مواجه هستند.

حسینی بابیان اینکه محرومیت ها در این روستا تنها محدود به نبود خانه بهداشت نیست، خاطر نشان کرد: عدم آنتن‌دهی تلفن همراه از دیگر مشکلات روستای دریژان سفلی دورود است.

وی گفت: شغل بیشتر مردم روستای کشاورزی بوده که آن هم به سبب بارندگی های کم از پس تامین نان سفره‌شان نیز بر نمی‌آیند.

حسینی به قطع شدن آب نیز اشاره کرد واضافه کرد: آب منبع این روستا شب‌ها قطع می‌شود که تبدیل به یکی از مشکلات این روستا شده است.

بی‌تردید مسئولانی که در قبال فقر و تنگدستی روستاییان وظیفه قانونی دارند، باید آنان را به یاد آورند، روستاییانی که سال‌هاست در پس کوه‌ها در نهایت فقر و محرومیت زندگی می‌کنند، نیازمند توجه بیشتر دولتمردان برای کنار زدن مشکلات هستند تا زندگی‌ کنند نه فقط زنده بمانند، شاید آینده برای فکرکردن به مشکلات روستاییان دیر باشد.

این گزارش حرف دل تنها مردم این روستا نیست، بلکه در بسیاری از روستاهای شهرستان چنین مشکلاتی به وضوح دیده شده و باید راهکار اساسی برای کاهش مشکلات روستاییان اندیشیده شود.

گزارش از هانیه حقیقی

انتهای پیام/

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات