کاروانسرای قلعه نصیر در شهرستان پلدختر به دلیل نبود اعتبار و در آستانه تخریب است و این بنای تاریخی هم اکنون به دلیل بی توجهی مسئولان به محل نگهداری حیوانات و علوفه تبدیل شده است.

به گزارش لرستان خبر، کاروانسرای قلعه نصیر در شهرستان پلدختر مربوط به دوران صفوی است که در 55 کیلومتری پلدختر به‌طرف جاده اندیمشک واقع‌ شده است، این اثر کهن در 25 اسفند سال 1379 با شماره ثبت 3051 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه نصیر روی تپه‌‌ای قرار دارد که از غرب به کوه «چیل»محدودشده است و ابعاد حصار آن 30 در 30 متر و چهار برج دارد که هر یک از آن‌ها 15 متر ارتفاع دارند، بلندی دیوار قلعه نیز  10 متر و پهنای آن 5.1 متر است.

تبدیل شدن کاروانسرای قلعه نصیر به محل نگهداری الاغ و علوفه

 برج‌های قلعه دوطبقه‌اند که در اطراف طبقه بالای هر برج، محلی برای دیده‌بانی با تیراندازی ساخته‌شده است این قلعه فقط یک در بزرگ دارد و آب آن از چاهی که درون قلعه کنده‌شده، تهیه می‌شده است، ساختمان قلعه از سنگ و گچ است  که متأسفانه امروز به حال خود رهاشده است که دامداران و کشاورزان منطقه برای نگهداری الاغ و علوفه و کاه از آن استفاده می‌کنند.

منوچهر بابایی کارشناس میراث فرهنگی پلدختر نیز در درباره با قلعه نصیر به خبرنگار تسنیم گفت:قلعه نصیر مربوط به دوره صفویه و قاجاریه است که کاربردهای متفاوتی داشته است و به‌ عنوان منزل مسکونی و در زمانی به‌عنوان استراحتگاه استفاده می‌شده است.

کاروانسرای دوره صفوی در آستانه تخریب

وی افزود: درگذشته قلعه نصیر به خاطر قرارگرفتن درمسیر جاده خرم‌آباد به اندیمشک به‌عنوان استراحتگاه از آن استفاده می‌شده است که به‌طور منظم درهرشش فرسخ ونیم یک قلعه وجود داردکه قلعه نصیر، قلعه می‌شوند، قلعه رزه و کاروانسرای چمشک از آن جمله است که به‌عنوان استراحتگاه یا منزلگاه از آن‌ها استفاده می‌شده است.

کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری پلدختر عنوان کرد: درسال89  -90 دیوار داخلی ویکی از برج‌های قلعه که در حال تخریب بود بازسازی و مرمت شد ولی قسمت‌های دیگری از آن در حال تخریب است که اگربخواهد به صورت علمی و اصولی بازسازی و مرمت شود و به شکل اولیه برگردد بالای یک میلیارد تومان  اعتبار نیاز دارد.

وعده مرمت قلعه در سال 97

علی‌محمد عزیزی رئیس سازمان  میراث فرهنگی و گردشگری پلدختر در گفت وگوبا خبرنگار تسنیم درپلدختر اظهار داشت:درسالهای قبل هزینه‌هایی برای مرمت و بازسازی دیواره داخلی و بیرونی قلعه نصیر شده است و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 وی افزود: امسال با توجه به مشکلاتی که داشتیم اعتبارات را دربخش های که نیاز بود ازجمله پل‌هایی که در معرض خطر آب و سیلاب بود صرف کردیم و اعتبار برای بازسازی و مرمت قلعه نصیر نداشتیم که برای سال 97 یک مبلغی را برای مرمت آن تخصیص می‌دهیم.

واگذاری کاروانسرای  قلعه نصیر به بخش خصوصی

رئیس سازمان  میراث فرهنگی و گردشگری پلدختر عنوان کرد: در آینده برنامه داریم حریم قلعه را آزاد کنیم که نمای بهتری داشته باشد تا جذب گردشگر بیشتری صورت بگیرد.

 وی بیان کرد: باتوجه به اینکه قلعه نصیر در مسیر آزادراه خرم‌آباد-پل زال قراردارد یکی از برنامه‌های دولت برای کاروانسرها وقلعه هاواگذاری آن‌ها به بخش خصوصی است که بر اساس همین سیاست کاروانسرای چمشک به بخش خصوصی واگذارشده است که درسرراه همین سرمایه‌گذار هم مشکلاتی وجود دارد که مسئولان استانی و شهرستانی باید این مشکلات را برطرف کنند.

عزیزی گفت: سیاست میراث فرهنگی هم این است که این آثار تاریخی به بخش خصوصی واگذار شوند که  ساخت و مرمت آنهازیرنظر همین سازمان خواهد بود البته باکاربردهای متفاوت ازجمله چای‌خانه، سفره‌خانه سنتی کار را انجام دهند که قلعه نصیر هم جز واگذاری‌ها به بخش خصوصی است.

گزارش: فیروزه حاتمی

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات