نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس:

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس گفت:سیستم استخدام متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و سایر مراکز آموزش عالی و مهارتی در کشور،سیستمی کارآمد و سالم نیست.

به گزارش لرستان خبر، محمدرضا ملکشاهی‌راد با بیان این نکته که سیستم استخدام متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و سایر مراکز آموزش عالی و مهارتی در کشور،سیستمی کارآمد و سالم نیست بیان داشت:متأسفانه در فرآیند استخدام فارغ‌التحصیلان،معیارهایی غیر از شایستگی‌های علمی و مهارتی ﻧﻘﺶ بسیار پررنگی داشته و بسیاری از جوانان متخصص کشور به این دلیل که بعد از فارغ‌التحصیلی، شایستگی‌های علمی و فنی را در استخدام خود کم‌تأثیر می‌دانند،انگیزه‌های لازم برای پیشرفت تحصیلی و ارتقاء سطح دانش و مهارت خود ندارند.

وی همچنین معتقد است که فقدان نظارت موثر در این حوزه سبب شده است که بسیاری از مدیران در زمینه استخدام با دست باز و بر اساس سلایق شخصی دست به استخدام‌ افرادی بزنند که گاه نه تنها صلاحیت استخدام را ندارند که حتی در رشته‌ای مرتبط با موضوعی که برای آن استخدام شده‌اند تحصیل نکرده‌اند و این می‌تواند برای نظام اداری و مدیریتی کشور بسیار زیان‌آور باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ایجاد نظام جامع استخدام و رتبه‌بندی فارغ‌التحصیلان را یکی از راه‌های برون‌رفت از این وضعیت عنوان کردند و گفت: معمولاً در نظام‌های جامع، میزان دخالت عوامل انسانی در فرایندها به حداقل می‌رسند و به همین دلیل چنین ساختارهایی از سلامت بیشتری برخوردارند و آفات کمتری دارند.

وی ادامه داد:در زمینه استخدام نیز در کشور می‌بایست نظام جامع ارزیابی و استخدام داوطلبان و فارغ‌التحصیلان تدوین و اجرایی شود، تا متخصصان و فارغ‌التحصیلان بر اساس معیارهایی همچون رتبه‌بندی دانشگاه‌های محل تحصیل، معدل، فعالیت‌های علمی و پژوهشی، آزمون و سایر معیارهای تشخیص صلاحیت علمی و فنی رتبه بندی شده تا مدیران دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی بتوانند با استفاده از چنین بانک اطلاعاتی و با لحاظ کردن اولویت‌های بومی شفاف و پیش‌بینی شده دست به استخدام بزنند.

ملکشاهی‌راد با اشاره به عمیق‌تر بودن این معضل در مناطق محروم کشور بیان داشت:مسئله استخدام در ادارات و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی در مناطقی از کشور که به دلیل صنعتی بودن، مشکل بیکاری ندارند، چندان به چشم نمی‌آید،اما در مناطق محرومی مانند لرستان که به دلیل نداشتن صنایع و زیرساخت‌های لازم، استخدام‌های دولتی سهم ویژه‌ای در کاهش بیکاری دارند، موضوعی بسیار حساس است که دولت و مجلس باید به آن توجه نمایند.

این نماینده مجلس با مثال زدن کنکور به عنوان آزمونی عادلانه که کمترین تبعیض و دخالت سلیقه‌ای در آن انجام می‌شود،بیان داشت: در زمینه ارزیابی و تشخیص صلاحیت‌های فارغ‌التحصیلان کشور نیز باید با طراحی الگوریتمی کارآمد و جامع و با الگوبرداری از کنکور، از تضییع حقوق متخصصان کشور جلوگیری نمود.

ملکشاهی‌راد در خاتمه موضوع فرار مغزها از کشور را یکی از چالشی‌ترین مسائل کشور عنوان کرد که می‌بایست با اصلاح ساختارها و توجه به اصل شایسته‌سالاری و تخصص‌گرایی و پاسداشت متخصصان و کارشناسان آن را کنترل کرد.

منبع: خانه ملت

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات