گزارش؛

انتظار ۳۷ ساله مردم ۲۵ روستای منطقه چولهول پلدختر برای آسفالت یک جاده هنوز محقق نشده است.

به گزارش لرستان خبر، منطقه چولهول پلدختر دارای 25 روستا و جمعیتی بیش از دو هزار و 500 است که جاده دسترسی این منطقه نامناسب بوده به‌طوری‌که دست‌انداز و چاله‌چوله‌های این جاده، روستانشینان و رانندگان منطقه را با مشکلات فراوان روبه‌رو کرده است.

مدت‌هاست که وضعیت نامناسب جاده محور افرینه به چولهول در شهرستان پلدختر سبب نگرانی مردم این منطقه شده است؛ وضعیت نامناسب آسفالت و چاله‌چوله‌های این محور ارتباطی حکایت از آن دارد که سال‌هاست این جاده لکه‌گیری نشده و ناهماهنگی و بی‌تدبیری دستگاه‌های متولی پلدختر داد اهالی 25 روستای چولهول پلدختر را درآورده است.

فرورفتگی‌های فراوان در جاده چولهول معضلی برای مردم

مشکلات ناشی از وجود چاله‌چوله‌ها و خرابی آسفالت این جاده جزئی از زندگی جدانشدنی مردم منطقه شده و به یک معضل تبدیل‌شده است که اگر زودتر چاره‌اندیشی نشود علاوه بر نقض حقوق طبیعی مردم این منطقه، به یک ناهنجاری اجتماعی تبدیل خواهد شد.

فرورفتگی‌های فراوان در جاده مشکلات زیادی را برای مردم این منطقه به وجود آورده به‌طوری‌که حتی یک متر از این جاده بدون فرورفتگی و دست‌انداز نیست و همین امر سبب شده تا مردم این منطقه خود با بیل و دیگر ابزارهای اولیه چاله‌های عمیق را پر از خاک  و ماسه کنند تا شاهد سقوط ماشین، تراکتور و موتور خود در این چاله‌ها نباشند.

بی‌توجهی مسئولان به مشکلات جاده چولهول

سرتیپ  احمدی یکی از ساکنان روستای آبپده چولهول در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: جاده افرینه تا قلعه نصیر50 کیلومتر است که  از آزادراه تا روستای میرشکاری 35 کیلومتر آسفالت شده و از روستای افرینه تا بالای روستای  پل یاور نیز 10 کیلومتر آسفالت است ولی 10کیلومتر از وسط جاده آسفالت نشده که گویا از طرف مسئولان به فراموشی سپرده‌شده است؛ ساکنان منطقه چولهول با بیش از 25 روستا و دو هزار و 500 نفر جمعیت، از این جاده عبور می‌کنند و روزانه بیش از 500 خودرو سبک و سنگین  در این جاده تردد دارند که از مسئولان تقاضا داریم این جاده را ترمیم و آسفالت کنند.

وی افزود: بارها به فرمانداری پلدختر، بخشداری معمولان و نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی برای رفع این مشکل مراجعه کرده‌ایم ولی هیچ گوش شنوایی نیست.

تعمیرات روزانه خودرو اهالی منطقه

ساکن روستای آبپده چولهول عنوان کرد: هرروز باید از این مسیر رفت‌وآمد کنیم که باوجود مشکلات این جاده بین دوزخ و بهشت گیر افتاده‌ایم و به خاطر همین دست‌انداز و چاله‌های فراوان این جاده، بیست روز یک‌بار باید خودرو خود را برای تعمیر جلوبندی به تعمیرگاه ببرم.

خسرو قربانی معلم روستای آهنگران چولهول در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: به خاطر شغلم مجبورم روزانه با ماشین خود از جاده افرینه به چولهول رفت‌وآمد کنم که چاله‌چوله‌ها و آسفالت نامناسب این جاده مشکلات فراوانی را برایمان به وجود آورده است و هرروز جلوبندی، چراغ‌ها و لاستیک‌های ماشینم خراب می‌شوند.

وی بابیان اینکه مسئولان قول‌های فراوانی داده‌اند که این جاده را آسفالت  کنند ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است افزود: فرهنگیانی که از شهر خرم‌آباد و پلدختر در این روستاها  تدریس می‌کنند و به دلیل شغل خود مجبورند روزانه از این جاده تردد کنند به دلیل  فرورفتگی‌های فراوان  این جاده ماشین‌های خود را درروستای افرینه پارک می‌کنند و با موتورسیکلت مسیر 30 کیلومتری را برای رسیدن به کلاس درس طی می‌کنند.

آسفالت 37 ساله جاده چولهول تاکنون مرمت نشده است

عجم فلاح‌پور نیز که یکی از ساکنان این منطقه است به خبرنگار تسنیم گفت: شغل من رانندگی است و روزانه مردم روستاهای چولهول را با مینی‌بوس به پلدختر آورده و برمی‌گردانم که چاله‌های زیاد این جاده مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورده است.

وی افزود: مجبورم  یک‌بار ماشین خود را به تعمیرگاه ببرم و چون مسیر چولهول تا پلدختر حدود 90کیلومتر است صبح زود  این مسیر را برای رسیدن به پلدختر طی می‌کنیم که بارها به دلیل نبود روشنایی کافی ماشین من در چاله‌ها افتاده و مجبور شده‌ایم با همکاری مردم ماشین را از چاله درآوریم که از مسئولان انتظار داریم هرچه زودتر به مشکل ما رسیدگی کنند.

علی عباس قربانی یکی از ساکنان قدیمی این منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: اوایل انقلاب آسفالت و شن‌ریزی این جاده صورت گرفته است و باگذشت 37 سال از پیروزی انقلاب تاکنون مسئولان پلدختر آسفالت جاده چولهول را انجام نداده‌اند  که همین موضوع نارضایتی مردم این منطقه را در پی داشته است.

در زمان بارندگی امکان تردد در این جاده وجود ندارد

وی افزود: در زمان بارندگی به دلیل چاله‌های فراوان و پل‌های آبرو فرسوده و در حال  تخریب، امکان تردد در جاده چولهول وجود ندارد و مجبوریم زمان بارندگی در خانه‌های خود بمانیم.

قربانی عنوان کرد: اگر کسی در زمان بارندگی‌های شدید بیمار شود نمی‌توانیم  مریض را به درمانگاه برسانیم چون جاده چولهول نامناسب و خطرآفرین است.

وی بیان کرد: آسفالت جاده چولهول خواسته اصلی مردم این منطقه از مسئولان تبدیل است چراکه این جاده راه دسترسی مردم کل منطقه از آزادراه به سمت پایین است و روزانه بیش از 500 ماشین در این جاده تردد می‌کنند و مشکلات فراوانی برای مردم منطقه به وجود آورده است.

نورالدین احمدی از فعالان رسانه‌ای شهرستان پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم عنوان کرد: 10کیلومتر از جاده پرتردد محورافرینه به‌طرف چولهول که بیش از25 روستا در حاشیه آن قرار دارد، دارای دست‌اندازهای فراوان بوده که به دلیل عدم تحقق وعده‌های اداره کل راه و شهرسازی استان مبنی برمرمت و بازسازی این مسیر، مردم روستاهای مسیر ناگزیر به پر کردن دست‌اندازها و چاله‌چوله‌های آن با خاک شده‌اند.

خلف وعده مسئولان استانی

وی افزود: چنانچه تا قبل از بارندگی‌های شدید و سیل‌آسا این مسیر ترمیم نگردد بخش مهمی از این مسیر به‌کلی تخریب می‌شود.

احمدی بیان کرد: بارها مشکل جاده چولهول را با مسئولان استانی و شهرستانی در میان گذاشته‌ایم ولی معاون اداره کل راه و شهرسازی استان حدود یک ماه پیش در پاسخ به چرائی بی‌توجهی به مرمت جادۀ مذکور تأکید کرد که مراحل واگذاری این پروژه به پیمانکار انجام شده ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

پیگیرهای نماینده مردم در مجلس نیز راه به‌جایی نبرد

عباس محمودی بخشدار معمولان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: جاده چولهول پلدختر با پیگیری‌های نماینده وقت مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی از روستای خلیل اکبر تا روستای میرشکاری آسفالت شده ولی از روستای میرشکاری تا پل یاور حدود 10 کیلومتر از آن باقی‌مانده که بنا بود آسفالت شود ولی تاکنون آسفالت نشده که راه دسترسی به آزادراه پل زال و میانکوه شرقی بوده و نیاز مردم منطقه است که آسفالت شود.

احسان بیرانوند رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: وظیفه ما نگهداری و تعمیر جاده‌ها  است ولی آسفالت جز سرفصل‌های اداره راه و شهرسازی به شمار می‌رود.

محدودیت منابع علت کم‌کاری‌ها

وی افزود: بنا بود مدیر پروژه آزادراه  پل زال  این جاده را آسفالت کند چون ماشین‌آلات پروژه آزادراه این جاده را بیشتر خراب کردند اما متأسفانه 10 کیلومتر آن باقی‌مانده است؛ محدودیت منابع سبب می‌شود کم‌کاری صورت بگیرد ولی هیچ‌گونه غرضی در کار نیست.

حبیب جمشیدی معاون اداره کل راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای  لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: اعتبار برای نگهداری راه‌های روستایی لرستان در حد صفراست  و به تخصیص  اعتبار برای نگهداری راه‌های لرستان نیاز داریم.

وی افزود: امسال یک قرارداد برای آسفالت راه‌های روستایی شهرستان پلدختر  بسته‌شده که اگر تخصیص پیدا کند راه‌های روستایی چولهول و آسار پلدختر آسفالت خواهند شد.

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات