نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس انتقاد کرد؛

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص سرنوشت هواپیماهای برجامی انتقاد کرد.

به گزارش لرستان خبر، مجید کیان پور با اشاره به برخی اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص سرنوشت هواپیماهای برجامی و آینده نامشخص آن ها، گفت: هر قراردادی الزاماتی دارد و در خصوص خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ نیز طرفین باید به قرارداد منعقده پایبند باشند.

وی با بیان اینکه تحویل هواپیماهای خریداری شده به ایران طبق قرارداد الزام آور است، تصریح کرد: اگر کشوری نخواهد قراردادی اجرایی شود و یا بخواهد خدشه ای به آن وارد کند این موضوع بر اساس معاهدات بین المللی و پروتکل های موجود به طور جد قابل پیگیری است.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بدعهدی آمریکایی ها تا به امروز مشهود بوده و هیچ گاه به قول و قرارهای خود پایبند نبوده اند، افزود: در خصوص هواپیماهای خریداری شده نیز بارها تغییر مواضع صورت گرفته و بهانه تراشی های بسیار دیده شده است.

کیان پور با بیان اینکه بدعهدی در تحویل هواپیماهای خریداری شده طبق قرارداد به ایران برای آمریکایی‌ها در عرضه بین المللی اعتباری باقی نخواهد گذاشت، گفت: در پی بدعهدی آن‌ها گزینه‌های بسیاری برای جایگزینی خرید هواپیما برای ایران وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران نباید صرفا نسبت به خرید هواپیما از دو شرکت بوئینگ و ایرباس تمرکز کند، افزود: در حال حاضر شرکت های بسیاری در دنیا از کشورهای مختلف از جمله کانادا، برزیل، روسیه و ... خواستار فروش هواپیما به ایران هستند از این رو باید با بررسی کارشناسی بهترین گزینه برای معامله را انتخاب کنیم.

کیان‌پور با تاکید بر ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، تصریح کرد: تجهیزات فرودگاه ها و خرید هواپیماهای جدید از ضرورت های ناوگان هوایی کشور است اما تاکید مداوم بر عقد قرارداد با شرکت و برندی خاص برای این مهم مقبول نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر ایران برای نوسازی ناوگان هوایی خود تنها یک گزینه و یک شرکت خاص برای خرید هواپیما پیش رو ندارد از این رو ترسی از برهم خوردن قرارداد با بوئینگ و ایرباس نیز نداریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت نوسازی ناوگان هواپیمایی کشور ظرف چندسال آینده، گفت: بسیاری از ایرلاین های خارجی که در حال حاضر وضعیت خوبی ندارند خواهان اجاره دادن هواپیماهای خود به ایران هستند از این رو این فرصت خوبی برای استفاده از این هواپیماها به صورت اجاره است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اجاره هواپیما نیز می تواند گزینه خوبی باشد تا به این ترتیب ناوگان مجهز برای سرویس دهی مناسبی در سطح استانداردهای بین المللی با کمترین سن ناوگان هوایی داشته باشیم./ خانه ملت

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات