رئیس‌کل دادگستری لرستان:

رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: دولت برای حل بحران آب و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی باید برنامه داشته باشد.

به گزارش لرستان خبر، جعفر بدری در شورای حفاظت از اراضی ملی و طبیعی لرستان با اشاره به اینکه برای حفاظت از اراضی، هماهنگی و همکاری بین دستگاه ها بیشتر شده اما باید اقدام جدی تری داشته باشیم تا از این بحران ها عبور کنیم، اظهار داشت: کارشناسان ایران و جهان اعلام می کنند که منابع آب در ایران در وضعیت بحرانی قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد آب در بخش کشاورزی و ۷ درصد مصارف آب در بخش شرب و صنعتی است، لذا باید برنامه ریزی در حوزه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در دستور کار باشد، تصریح کرد: دولت باید برای عبور از این بحران برنامه داشته باشد اما متاسفانه در این رابطه برنامه ای در بین مسئولان نمی بینیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه باوجود اینکه ۹۳ درصد مصارف آب در بخش کشاورزی است اما در نهایت هم درآمدهای خوبی عاید کشاورزان نمی شود، افزود: باید برنامه ریزی شود و جلوی ادامه این وضع گرفته شود؛ ارائه الگوی کشت و به کارگیری روش های کاهش مصرف آب از جمله راهکارها در این حوزه است.

بدری با اشاره به اینکه متاسفانه در بعضی مناطق استان مزارع برنجی وجود دارد که از آب چاه برای آبیاری آنها استفاده می کنند، ادامه داد: اصلاح این وضعیت یک کار جمعی می خواهد و نیازمند به سیاست کلی کشوری است.

وی با بیان اینکه دولت باید برای امرار معاش روستاییان و تامین مخارج زندگی آنان فکری کند، تصریح کرد: باید امتیازاتی را به کشاورزانی که از الگوی کشت تبعیت می کنند و محصولات متناسب با اقلیم می کارند، بدهیم و در مقابل امتیازاتی را از کشاورزانی که بدون توجه به الگوی کشت اقدام به کشت محصولات آبدوست می کنند، بگیریم.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه طرح نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های آب کشاورزی در بسیاری از استان ها پیشرفت خوبی کرده است، افزود: با استفاده از این کنتورها پس از مصرف مقدار معین شده، آب قطع می شود و کشاورز مجبور است بهره برداری درستی از منابع آب داشته و صرفه جویی کند.

بدری با اشاره به اینکه دادستان خرم آباد مامور است که این موضوع را بررسی کرده و با مسئولان ذی ربط مکاتبه کند تا تاخیر در اجرای این طرح باعث کم آبی نشود، یادآور شد: متاسفانه اجرای این طرح در لرستان پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه متاسفانه در شناسایی اراضی دولتی در لرستان کم کاری می شود، برخی دستگاه ها باید جدی پای کار باشند، اظهار داشت: در پرونده اخیر شهرداری خرم آباد، یکی از متهمین با سوء استفاده از موقعیت خود زمین های دولتی را شناسایی و از راه غیرقانونی سند گرفته و آنها را فروخته و بعد هم منتقل کرده است.

رئیس کل دادگستری لرستان خاطرنشان کرد: بازرسی ها در این حوزه باید فعال شود و اراضی دولتی در محدوده هر شهر مشخص شود.

بدری خطاب به دستگاه های اجرایی استان با بیان اینکه از اموال دولت باید حفاظت شود، گفت: برخی دستگاه ها در این رابطه اقدام کرده اند و برخی دیگر هنوز برای تعیین نقشه املاک تحت مدیریت خود اقدام نکرده اند.

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات