نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گفت: صندوق توسعه ملّی هووی بودجه نیست و اگر دولت برای تأمین بودجه دچار مشکل شده است باید ریشه آن را در افزایش هزینه‌های جاری خود جستجو کند.

به گزارش لرستان خبر، محمدرضا ملکشاهی راد در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به رویکرد متناقض دولت نسبت به صندوق توسعه ملی و صندوق ذخیره ارزی گفت: آقای دکتر روحانی در سفر اخیر خود به استان سیستان و بلوچستان، صراحتاً از صندوق توسعه ملّی به‌عنوان سوراخ درآمد دولت یادکردند و با لحنی گلایه‌آمیز از اینکه بخشی از پول نفت به صندوق توسعه ملّی اختصاص می‌یابد ابراز ناراحتی نمودند، اما ایشان هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 97 اعلام نمودند که آمادگی دارند که به‌جای 20 درصد از درآمدهای نفتی، 32 درصد از آن را به این حساب واریز نمایند.

وی با بیان این موضوع که پاسخ به این سؤال که چرا دولت صندوق توسعه ملّی را به عنوان رقیبی برای بودجه دولت می‌داند و علاقه‌مند است آن را تبدیل به‌حساب ذخیره ارزی نماید، بیان کرد: حقیقت این است که صندوق ذخیره ارزی، حسابی تحت کنترل کامل دولت است که آزادی عمل دولت در نحوه استفاده از این منبع مالی سبب شده است که این صندوق در دولت‌های مختلف از رسالت خود دور شده و به محلی برای هزینه منابع فروش نفت بر اساس سلیقه روسای جمهور تبدیل شود که این امر آثار بسیار سوئی همچون فساد، افزایش بودجه جاری، اتلاف منابع، سرپوش گذاشتن بر اهمال‌کاری‌ها و سوء مدیریت‌ها و... داشت.
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گفت: حساب ذخیره ارزی اگرچه اهدافی همچون سرمایه‌گذاری و تأمین بخشی از اعتبارات موردنیاز طرح‌های تولیدی و کارآفرینی غیردولتی را نیز در اساسنامه داشت، اما فلسفه شکل‌گیری این حساب بیشتر در راستای تعدیل فشارهای حاصل از نوسانات قیمت نفت بوده تا ایجاد حسابی پس‌انداز برای نسل‌های آینده کشور و به همین دلیل به این حساب به‌عنوان قلک دولت نگاه شده که هر جا کسری داشت از آن استفاده نماید.
وی با انتقاد از شیوه هزینه منابع مالی حساب ذخیره ارزی گفت: امیدوارم آقای روحانی از اینکه در سخنرانی پیش از تقدیم لایحه بودجه از عبارت «صندوق ذخیره ارزی» به‌جای «صندوق توسعه ملی» یادکردند این هدف را نداشته باشند که صندوق توسعه ملی را نیز به قلک دولت تبدیل کنند و هر جا خواستند از آن برداشت نمایند. چراکه چنین رویکردی نسبت به مازاد پول نفت، یکی از دلایل افزایش اعتبارات جاری دولت و سرپوشی بر بسیاری از ناکارآمدی‌ها در دولت ازجمله ناکارآمدی بانک‌ها و زیان‌دهی آنان است و واقعیت تلخ این است که ما هزینه ناکارآمدی خود را با پول نفت که متعلق به نسل‌های آینده کشور است در همین نسل خرج کرده‌ایم و آن را به عنوان عملکرد به حساب آورده‌ایم.
ملکشاهی راد با حمایت از تقویت صندوق توسعه ملّی بیان داشت: صندوق توسعه ملّی، محلی برای انباشت بخشی از پول نفت برای تبدیل به ثروت‌های ماندگار و مولد و سرمایه‎های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز است. سازوکار حاکم بر این صندوق نیز به‌گونه‌ای طراحی گردیده است که هم مصرف اعتبارات ذخیره‌شده در آن به‌خوبی مشخص و تحدید شده است و هم کسانی خارج از دولت ازجمله دو تن از نمایندگان مجلس و دادستان کل کشور در ترکیب هیأت امناء آن حضور دارند که همین امر سبب شده است که دست دولت در استفاده از منابع آن باز نباشد.
وی با تأکید بر لزوم تقویت بخش خصوصی با استفاده از منابع صندوق ملی توسعه گفت: با نگاهی به فلسفه وجودی این صندوق و محل‌های پیش‌بینی‌شده برای هزینه منابع آن‌که همان تقویت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های تولیدی و دارای توجیه مالی و تقویت صادرات غیرنفتی است، می‌توان چنین انتظار داشت که اتفاقاً آقای رئیس‌جمهور اگر واقعاً خواستار واگذاری کارهای کشور به بخش خصوصی و خود مردم است، می‌بایست از تخصیص درصدی از پول نفت به این صندوق حمایت کرده، چراکه اساساً چند مورد از اساسی‌ترین اهداف دولت در زمره اهداف و کارکردهای صندوق توسعه ملّی است.
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گفت: باید توجه داشت که صندوق توسعه ملّی هووی بودجه نیست و اگر دولت برای تأمین بودجه دچار مشکل شده است باید ریشه آن را در افزایش هزینه‌های جاری خود جستجو کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات