مخترع جوان لرستانی:

مخترع دورودی با اشاره به اختراع موتور بدون سوخت خودرو، از تبدیل خودروهای اختراع داخلی به خودروهای الکترومغناطیسی خبر داد.

به گزارش لرستان خبر، سهراب بادفر مخترع نام‌آور این شهرستان دورود با 260 اختراع که تعدادی به ثبت رسیده و تعدادی در حال ثبت است، از تبدیل خودروهای اختراع داخلی به خودروهای الکترومغناطیسی خبر داد.

سهراب بادفر، دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی و ساکن شهرستان دورود است که اکثر اختراعات او در زمینه صنعت خودروسازی هستند.

دنیا امروزه به سمت تولید خودروهای الکتریکی در حرکت است، اگر اقدام به واردات این خودروها کنیم، کمتر فردی توانایی خرید این خودروها را دارد.

اگر بتوان طی یک طرح خودرو الکتریکی در داخل تولید و مردم به این سمت گرایش خواهند یافت.

باید از نخبگان و مخترعان برای پیشرفت کشور استفاده کنیم، استان لرستان دارای جوانان با استعداد و خلاق است که باید از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرد.

سهراب بادفر با اشاره به بیان اینکه اختراعات او می‌تواند گامی برای توسعه کشور باشد، اظهار داشت: مهم‌ترین اختراع‌ام موتور الکترومغناطیسی است که در این سیستم با استفاده از نیروهای مغناطیسی، پیستون‌های خودرو توسط نیروهای دافعه و جاذبه بالا و پایین شده و نیرو تولید می‌کند که قدرت آن به مراتب بالاتر از موتورهای الکتریکی دوار بوده و با تولید این موتور کشور از بنزین و هرگونه سوختی بی‌نیاز است.

وی افزود: آلودگی هوا و گرم شدن زمین، سوراخ شدن لایه اوزون و مشکلات دیگری، مانند گازهای گلخانه‌ای که برای محیط‌زیست و ریه‌های انسان خطرناک است، موتور بدون سوخت خودرو، قدرتی بالایی دارد و نه تنها آلودگی هوا بلکه آلودگی صوتی و آلودگی گرمایی ناشی از احتراق نیز ندارد.

این مخترع دورودی عنوان کرد: برای اختراع موتور بدون سوخت خودرو، هفت سال تلاش کرده و نمونه تک سیلندری را ساخته‌ام و انرژی این موتور از طریق سه ژنراتور و 2 پنل خورشیدی و عقربه‌های دور موتور و رادیاتور خنک‌کننده که از تکنیک سنگ برق موتور سیکلت استفاده شده و دستگاه برق خود را تأمین می‌کند و نیازی به باتری نیست.

وی با بیان اینکه برای ساخت نمونه تک سیلندری 6 میلیون تومان هزینه شده و یک‌میلیون دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود، کمک مالی کرده است، افزود: این اختراع، آماده رونمایی در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود توسط مسئولان شهرستانی است و موتور بدون سوخت خودرو  به شماره 78950 در سازمان اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و در نهایت نمونه 4 سیلندری ساخته شده و این موتور در اتومبیل قرار می‌گیرد.

عرضه خودروهای بی‌کیفیت در بازار خودروسازی ایران

بادفرخاطر نشان کرد: جلساتی با مرکز تحقیقات ایران‌خودرو هپکو داشته‌ام که متأسفانه ایران‌خودرو سایپا به اختراعات صنعت خودروسازی بها نمی‌دهند، کارخانه‌های خودروسازی، خودروهایی که تازه طراحی کرده را پیش‌فروش می‌کنند و به همین دلیل به خودروهای الکتریکی اهمیت نمی‌دهند.

وی  ادامه داد: اکنون خودروهای با کیفیت پایین در بازار خودروسازی عرضه می‌شوند و عده‌ای فقط شعار می‌دهند، نبود حمایت قاطع از جانب مسئولان وجود برخی سازوکارها در عرصه خودروسازی موجب شده که تاکنون قدمی برای تولید انبوه اختراع موتور بدون سوخت خودرو  برداشته نشود.

اختراع چرخ چهارفصل توسط نخبه دورودی

این مخترع گفت: استفاده از این نوع چرخ در صنعت خودروسازی موجب کاهش مصرف سوخت در کشور و دارای چهار حالت آج که یک آج مخصوص جاده‌های برفی و بارانی، یک آج مخصوص جاده‌های آسفالت و خشک و یک آج مخصوص جاده‌های کروزینک و رورینگ است.

وی اظهار داشت: چرخ چهارفصل، ضد پنچری و ضدگلوله طراحی شده که تنها نمونه بدون پنچری کشور است، در طراحی این چرخ از فشار باد استفاده شده و اختراع چرخ خودرو پنج سال پیش در کشور به ثبت رسیده و این 2 اختراعات نمونه خارجی ندارند.

بادفر با بیان اینکه تنها حامی او پدرش است، افزود: حمایت‌های خانواده نمی‌تواند، بستری برای بهره‌برداری از توان فکری باشد، نیاز است تا مسئولان به نخبگان واقعی توجه کنند و با رسیدگی به وضعیت نخبگان از ایده‌ها و فکرهای آنها در جهت رشد و شکوفایی جامعه بهره گیرند.

انتهای پیام/

 

منبع:فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات