مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان:

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان گفت: طبق استانداردها باید به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۳۵ نفر عضو کتابخانه باشند، در لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر، دو نفر عضو کتابخانه هستند و دلیل پایین بودن این سرانه عدم استقبال مردم نیست و دلیل آن کم بودن مکان است.

به گزارش لرستان‌خبر، علی جهان آرا ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: این نشست به مناسبت چهاردهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شده که این نهاد، نهادی ۱۰۰ درصد فرهنگی بوده و کارکرد فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه به همین مناسبت طرح کتابخانه گردی روز ۱۷ اسفند در تمام کتابخانه‌های کشور از جمله در ۱۳ کتابخانه لرستان اجرا خواهد شد، عنوان کرد: با دعوت از مدیران و ائمه جمعه و دانشگاهیان استان برای شرکت در این طرح، به دنبال این هستیم سطح تعاملات فرهنگی در استان بیشتر شده و با ظرفیت نهاد کتابخانه‌ها بیشتر آشنا شده و یاری‌گر ما باشند.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی لرستان با اشاره به اینکه سه نوع کتابخانه عمومی شهری، روستایی و مشارکتی وجود دارد، ادامه داد: در لرستان ۲۹ کتابخانه شهری، چهار کتابخانه روستایی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی وجود دارد.

جهان‌آرا با بیان اینکه از میان کتابخانه‌های نهادی استان ۳۰ کتابخانه فعال و سه کتابخانه غیرفعال هستند، تصریح کرد: غیرفعال بودن این سه کتابخانه به دلیل فرسوده بودن ساختمان‌هاست و اینکه دیگر قابلیت ادامه کار نداشتند.

وی با بیان اینکه طبق استانداردها باید به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۳۵ نفر عضو کتابخانه باشند، افزود: در لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر، دو نفر عضو کتابخانه هستند و دلیل پایین بودن این سرانه عدم استقبال مردم نیست و دلیل آن کم بودن مکان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان با اشاره به اینکه طبق استانداردها باید به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت مترمربع زیربنای فضای کتابخانه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: این سرانه نیز در لرستان یک مترمربع است که اگر ۱۵ پروژه کتابخانه‌ای نیمه کاره ما در استان تکمیل شوند، این فاصله بسیار کمتر خواهد شد.

جهان‌آرا با اشاره به اینکه باید به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳۰۰ نسخه کتاب وجود داشته باشد، یادآور شد: در لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳۰ نسخه کتاب وجود دارد که دلیل آن محدود بودن فضای کتابخانه‌ای در استان است.

وی با اشاره به اینکه باید به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت یک کتابخانه وجود داشته باشد، عنوان کرد: در حال در لرستان به ازای هر ۶۰ هزار نفر جمعیت یک کتابخانه وجود دارد و برای رسیدن به وضعیت مطلوب به ۴۲ کتابخانه دیگر در استان نیاز داریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان ادامه داد: در حال حاضر سرانه زیربنای کتابخانه‌ای در لرستان ۱۴ هزار مترمربع است که اگر این ۱۵ کتابخانه در دست ساخت به بهره برداری برسند، این سرانه به ۱۷ هزار و ۴۵۰ مترمربع افزایش پیدا خواهد کرد.

جهان‌آرا با بیان اینکه مدیرکل راه و شهرسازی لرستان قول داده که فاز اول پروژه ۱۷ ساله کتابخانه مرکزی خرم آباد در خرداد ماه ۹۷ افتتاح شود، تصریح کرد: این پروژه ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تاکنون پنج میلیارد تومان برای آن هزینه شده و برای اتمام و بهره برداری به اعتباری معادل ۴.۵ میلیارد تومان نیاز دارد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات