جاذبه های گردشگری لرستان؛

قلعه «فلک افلاک» که یکی از شاهکارهای معماری جهان است، در نوروز آینده میزبان گردشگران از سراسر ایران و جهان خواهد بود.

به گزارش لرستان خبر، فلک افلاک که در لغت به معنای «سپهر سپهران» یا همان «آسمان نهم» است، نام قلعه ای با وسعت حدود پنج هزار متر مربع است که در قرن سوم میلادی و در دوران حکومت ساسانیان بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد بنا شده است که البته برخی منابع ساخت آن را به زمان شجاع الدین خورشید سرسلسله اتابکان لر در قرن چهارم هجری نسبت می دهند.

قلعه با هشت برج، دو صحن، 124 اتاق و 11 کفش کن در بین اتاق ها، از سمت شرق و جنوب‌شرقی به رودخانه خرم‌آباد، از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک‌الافلاک محدود می‌شود.

قلعه فلک افلاک

کاربری قلعه

خزانه حکومتی خاندان بدر در قرن چهارم هجری و مقر حکومتی اتابکان لر کوچک و والیان لرستان در دوره صفویه تا قاجار و سرانجام پادگان نظامی و زندان سیاسی در دوران پهلوی اول و دوم از مهمترین کاربردهای قلعه در گذشته محسوب می‌شود.

کاربری کنونی

این بنا به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و پس از آن «موزه فلک افلاک» نام گرفت و موزه‌های باستان‌شناسی، مردم شناسی، هنرهای سنتی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی در این مجموعه فرهنگی تاریخی راه‌اندازی شد که مورد استقبال همه مسافران و علاقه مندان به فرهنگ و تمدن لرستان قرار گرفته است.

قلعه فلک افلاک

حیاط اول

ابعاد این حیاط که جهت شمالی، جنوبی طراحی شده ۲۲/۵×۳۱ متر است. پیرامون آن از چهار برج تشکیل شده که دو برج آن در شمال و شمال غربی و دو برج دیگر در جنوب و جنوب غربی قرار دارد.

حمام قلعه

حمام قلعه در ضلع شمالی حیاط اول و در نزدیکی چاه قلعه قرار داشته است. این حمام تا اواخر دوره قاجار قابل استفاده بوده و اکنون آثاری از آن مانند تنبوشه‌های سفالی، نقش‌های آهک بری و کانال‌های زیر زمینی قابل مشاهده است.

قلعه فلک افلاک

چاه قلعه

در شمال شرقی حیاط اول و در پشت یک طاق نمای بلند، چاه آب قلعه قرار دارد. عمق این چاه که بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه آب گلستان راه یافته نزدیک به ۴۰ متر است. در گذشته آب مورد نیاز ساکنین دژ از همین چاه تامین می‌شده است و اکنون نیز قابل بهره‌برداری است.

حیاط دوم

ابعاد این حیاط در جهت شرقی، غربی طراحی شده ۲۱×۲۹ متر است و همانند حیاط اول از چهار برج تشکیل می‌گردد. در چهار جهت این حیاط تالارهای بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه تغییر کاربری یافته‌اند. از نکات قابل تامل در معماری بنا، وجود گریزگاه مخفی در ضلع جنوبی و فضاهای زیر زمینی در ضلع شمال و شرق آن می‌باشد.

قلعه فلک افلاک

ویژگی های تاریخی و معماری قلعه فلک افلاک آن را در میان یادگارهای تاریخی غرب کشور متمایز ساخته و به آن شکوه و جذابیت بسیاری داده و اعتبار تاریخی فراوانی به این خطه جغرافیایی بخشیده است.

این بنای شگرف تاریخی هر ساله همزمان با فصل نوروز مملو از گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور و جهان است که برای دیدن یکی از شاهکارهای معماری دنیا لرستان را مقصد سفر خود قرار داده اند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات