دبیر شانزدهمین همایش بین المللی پیرغلامان:

دبیر شانزدهمین همایش بین‌المللی پیرغلامان، جزئیات برگزاری این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

به گزارش لرستان خبر، «مهدی دهقان‌نیری» گفت: شانزدهمین دوره از همایش پیرغلامان ۱۳ تا ۱۶ شهریورماه در خرم‌آباد برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در این دوره به روال سال‌های گذشته ۲ کارگاه آموزشی برگزار خواهیم کرد که علاقه‌مندان می‌توانند در آن حضور پیدا کنند. ضمن اینکه امسال از ۱۵ پیرغلام کشوری تجلیل خواهد شد. 

دهقان‌نیری تاکید کرد: انتخاب رتبه‌بندی پیرغلامان همانند سال‌های گذشته بر اساس ۱۲ شرط صورت گرفته است که از جمله می‌توان به سن بالای ۷۰ سال، حفظ بودن بیش از دو هزار بیت شعر، سابقه بیش از ۴۰ سال هیأت‌داری، سابقه بیش از ۶۰ سال مداحی و داشتن تألیفاتی اعم از شعر و عاشوراپژوهی اشاره کرد.البته در کنار این تعداد، خود استان میزبان نیز از چند تن از مداحان استانی خود تجلیل خواهد کرد و همچنین رونمایی از چند کتاب با موضوع مداحی نیز در دستور کار شانزدهمین همایش پیرغلامان قرار دارد. 

وی در پاسخ به اینکه امسال کدام یک از آیین‌های سنتی استان لرستان، ملی خواهد شد نیز عنوان داشت: یکی از آیین‌های مهم لرستان در عزاداری اباعبدلله(ع) آیین گل مالی است که قبلا ثبت شده، ولی بخش‌هایی از این رسم و رسوم باقی مانده که قرار است ثبت ملی شود. 

وی افزود: در پوستر امسال جشنواره البته طرح  پرچم خاص این استان نیز طراحی شده است که آن هم ثبت ملی خواهد شد. 

دهقان نیری در پاسخ به این سوال که چرا تعداد شرکت‌کنندگان همایش امسال نسبت به سال‌های پیش کمتر شده است نیز اظهار داشت: تعداد مهمانان با میزان ظرفیت پذیرایی استان‌ها ارتباط مستقیم دارد، ولی جز این موضوع ما به دلیل کاهش هزینه‌های جانبی و پرداختن به اصل ماجرا با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تصمیم گرفتیم از تعداد مهمانان کم کنیم و در این زمینه حتی از تعداد مهمانان خارجی نیز کاسته‌ایم. 

وی درباره استان میزبان هفدهمین همایش پیرغلامان نیز گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است سال ۹۸ استان یزد میزبانی دوره هفدهم را بر عهده داشته باشد. 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات