کسانی که به ادارات جمهوری اسلامی مراجعه نموده باشند، بارها جمله ای را دیده اید که پشت سر کارمندان محترم نصب شده است.

به گزارش لرستان خبر، کسانی که به ادارات جمهوری اسلامی مراجعه نموده باشند، بارها این جمله را دیده اند که پشت سر کارمندان محترم نصب شده است. البته در برخی از نهادهای -به نام و ظاهر انقلابی- این جمله، در کنار تمثال مقام معظم رهبری، نصب شده است:

"طبق ماده ٦٠٩ قانون مجازات اسلامی : هرکس به کارکنان وزارتخانه ها و موسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری ها در حال خدمت یا به سبب آن توهین نماید به ٣ تا ٦ ماه حبس و یا ٧٤ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم خواهد شد.

در مورد نصب این جمله در ادارات چند نکته قابل توجه است:  

1-مدیری که این جمله را در اداره اش نصب کرده، به کارمند خود القاء می کند که ارباب رجوع، حق اعتراض ندارند و در صورت اعتراض، به بهانۀ توهین قابل توبیخ هستند.آیا چنین کارمندی، به جای شنیدن سخن ارباب رجوع، به فکر متهم کردن او نخواهد بود؟!

2-در سیستم اداری ناکارآمد کنونی، در بسیاری از موارد، نیاز به امر به معروف و نهی از منکر، وجود دارد، آیا این جمله که به درد متهمان می خورد، مانع از انجام این دو فریضۀ مهم نیست؟!

3-در سیستم اداری ما بالاخره باید روشن شود که آیا کارمند دولت، حق دارد که هر بلایی خواست بر سر ارباب رجوع بیاورد یا این که کارمند ما در ازای دریافت حقوق، وظیفۀ خدمت به ارباب رجوع را دارد؟! تفاوت برخورد کارمندان با ارباب رجوع در بخش خصوصی که ذی نفع هستند و کارمندان دولتی که در هر حال حقوق خود را دریافت می کنند، ملاک خوبی برای قضاوت خواهد بود.

4-نصب این جمله در کنار تمثال رهبری، کار دوست نادان یا دشمن داناست. چرا که با زبان بی زبانی، چنین القاء می کند که این تهدید از جانب چه کسی است و مسئولیت برخورد غلط کارمندان بر عهدۀ کیست؟! 

5-ممکن است گفته شود که ارباب رجوع در صورت شکایت، می توانند به مدیر اداره یا  حراست یا... مراجعه کنند! جواب این است که این جمله پشت سر مبارک آنان هم نصب شده است!! بعلاوه این که، هر کس که ساز و کار عزل و نصب مدیران را در این کشور و خصوصاً استان لرستان بشناسد، به این جواب خواهد خندید!

پیشنهادات

1-لطفا این جملۀ تهدید آمیز را از ادارات جمع کنید.

2-اگر به دلیل مصالح اسلام و ایران! نمی توانید  تهدید را بردارید، عکس مقام معظم رهبری را از کنار آن بردارید!

3-در جلوی هر کارمندی این حدیث تکان دهنده را نصب فرمایید:

"...هر کس حق مؤمنی را نگهدارد ( تضییع یا متوقف یا کند کند)، خداوند روز قیامت پانصد سال او را روى پایش نگه مىدارد تا عرق از وى جارى گردد، بعد از طرف خداوند یک منادى فریاد مىکند که این همان ظالم و ستمگرى است که در دنیا حق خدا را نگهداشت و به او نداد، امام علیه السّلام فرمود: او را مدت چهل سال نگه مىدارند و پیوسته او را سرزنش مى کنند. سپس دستور مىدهند او را وارد جهنم کنند. (بحار الانوار، ترجمۀ کتاب الإیمان و الکفر. ج1، ص 370)

امیدوارم این نصیحت دوستانه به کارمندان خدوم برنخورده باشد. جهت تحلیل واقع بینانه، باید بدانیم که هر کدام از ما فقط در یکجا کارمندیم و در بقیۀ امور خود ارباب رجوع! پس رعایت حق ارباب رجوع، حتی به نفع کارمندان هم هست. آیا بهتر نیست به جای تهدید مردم، به این بیاندیشیم که 

حق با مشتری است؟!

در پایان پیشنهاد می کنم مردم عزیز، به عنوان امر به معروف، حدیث بالا را تکثیر کنید و به کارمندانی که به جای خوش آمد به ارباب رجوع، پشت سر آنها قانون مجازات نصب شده، با احترام کامل هدیه بدهید.

انتهای پیام/

دکتر مهرداد ویسکرمی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات