رئیس‌کل دادگستری لرستان مطرح کرد؛

رئیس‌کل دادگستری لرستان با تأکید بر اینکه دولت در ارائه ارز کوتاهی کرد و بدون حساب‌وکتاب به اشخاصی ارز داد، گفت: با افزایش قیمت سکه، پرونده‌های تقسیط مهریه نیز افزایش‌یافته است.

به گزارش لرستان خبر، جعفر بدری در شورای اداری اشترینان با اشاره به برنامه بازدید از حوزه های قضایی استان اظهار داشت: در این بازدیدها در جریان مسائل و مشکلات بخش ها و شهرها قرار می گیرم، برخی مسائل را باید با کمک هم همفکری و هم اندیشی کنیم تا حل شود.

وی تصریح کرد: اشکالاتی مربوط به دستگاه های اجرایی است، مشکلاتی مربوط به دستگاه قضایی و دیگر بخش ها است، در این جلسات پیشنهادات ارائه شود و راه حل برطرف کردن مشکلات را بررسی کنیم.  

هروقت شرایط و وضعیت اقتصادی خراب شد آمار جرم و جنایت هم بالا رفت

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه تلاش می کنیم این ارتباطات در شهرها و بخش ها بیشتر شود، افزود: دادگستری مسئول رسیدگی به مشکلات مردم است و روز به روز هم آمار پرونده ها بیشتر می شود، دلیلش را هم می دانید، هروقت شرایط و وضعیت اقتصادی خراب شد آمار جرم و جنایت هم بالا رفت، هر وقت امنیت و آرامش باشد و مردم اطمینان خاطر پیدا کنند که با درسی که خوانده اند در آینده می توانند مشغول به کار شوند مسائل جرم و جنایت هم کم می شود.

بدری با تاکید بر اینکه گرفتاری ما در سیستم جاری این است که همه می مانند اتفاقاتی بیافتد و با رسیدگی قضایی حل شود، ادامه داد: زندان و مجازات هیچ وقت تا حالا نتوانسته جلوی افزایش اختلافات را بگیرد،  باید پیشگیری کنیم و وظایف را به درستی انجام دهیم و مشکلات را ببینیم.

وی با اشاره به اینکه اشترینان شهر قدیمی است،  چرا توسعه نیافته، چرا مشکل مواد مخدر در برخی مناطق آن هست، گفت: الان زمانی نیست که ما هزینه کنیم و با هر هزینه ای کشور داری کنیم،  با حداقل هزینه ها باید کشور داری کنیم.

زندان های لرستان ۴ تا ۵ برابر ظرفیت زندانی دارند

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه زندان در لرستان ۴ تا ۵ برابر ظرفیت زندانی دارد و روزی حداقل ۲۵ میلیون هزینه نگهداری زندانیان می شود، تصریح کرد: برای مناطق آلوده به مواد مخدر در اشترینان باید فکری کرد،  اعتیاد با زندان حل نمی شود، دولت آمد مجازات اعتیاد را برداشت، با این وضع الان تعداد زندانی ها اینگونه است اگر قانون می ماند وضع بحرانی تر می شد.

بدری با تاکید بر اینکه باید برای اشتغال افرادی که درگیر اعتیاد هستند فکر کرد،  نهادهای تعلیمی و آموزشی پای کار باشند،  بیش از ۹۰ درصد این افراد کسانی هستند که تحصیلات را رها کرده اند، افزود: نتیجه بی برنامگی برخی دستگاه های اجرایی این شده که دستگاه قضایی باید بنشید صبح تا شب به پرونده ها رسیدگی کند.

با تعداد زیادی از پرونده های مهریه در دادگاه خانواده مواجه هستیم

وی با اشاره به اینکه سکه ۴.۵ میلیون شده و حالا با تعداد زیادی از پرونده های مهریه در دادگاه خانواده مواجه هستیم، ادامه داد: قیمت ها مهار نمی شود و یک مرتبه قیمت سکه بالا می رود و پرونده های مربوط به اختلافات مهریه و مطالبات مهریه به دادگستری سر ریز می شود؛ اگر شخصی در پرونده مطالبه مهریه باید ماهی یک سکه بدهد حالا دوباره درخواست خود را به دادگستری ارائه کرده که توان مالی ندارد و چندماه یک سکه می دهد.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه یک اتفاقاتی در حوزه اقتصاد می افتد، برنامه هایی را دولت یا غافلگیر می شود یا تعمد دارد، برخی دستگاه های اجرایی تعمد دارند، کم کار هستند و نمی توانند پیش بینی کننده که روزنه ها را ببندند، تصریح کرد: در زمینه اختصاص ارز حداقل این بوده که دولت کوتاهی کرده است، بدون حساب و کتاب به اشخاصی ارز داده است و الان چقدر پرونده مفاسد مربوط به ارز و کالا وارد دستگاه قضایی شده است.

بدری افزود: مجازات نتیجه بخش نیست، اموالی از دولت حیف و میل شده حالا یک نفر را مجازات کنید، آیا ضررها جبران می شود؟ فقط الان انتظار می رود همه یکدیگر را پشتیبانی کنیم،  دستگاه قضایی وظیفه دارد به دولت کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه در استان در حوزه موانع حوزه وظایف دستگاه های اجرایی، پروژه های عمرانی و ... هرجا نیاز بود دستگاه قضایی حمایت کند، حمایت کرده ایم، افزود: امروز سرمایه گذار در شرایط سختی کار می کند و حتما باید از او پشتیبانی کنیم.

مسئله فساد در دستگاه های اجرایی لرستان حداقل است

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه سرمایه گذاری برنامه است، مطالعات می خواهد، در واحدها می بینیم برخی در کار خود موفق هستند و برخی طرحی را اجرا کرده اند و مانده اند با مطالبات بانکی گفت: بانک ها هم قوانین محکمی دارند و اینطور نیست دادگستری بتواند قوانین آن ها را نادیده بگیرد.

بدری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نظارت بر عملکرد ادارات اشاره کرد و اظهار داشت: وظایفی به عهده حراست ها است یک وظایفی هم به عهده بازرسی است؛ در استان مسئله فساد در دستگاه های اجرایی حداقل است.

وی با بیان اینکه فسادهای کلان در استان مشاهده نکرده ایم، فسادهایی هم که رخ داده در رده های پایینی مثل کارشناس بوده است، تصریح کرد: در رده مدیران پرونده ای نداشته ایم که برخورد نشده باشد.

رئیس کل دادگستری لرستان خاطرنشان کرد: حراست ها باید فعالیت دستگاه ها را رصد کنند به ویژه در واگذاری ها و مناقصه ها سوء استفاده هایی هست که باید به موقع گزارش شود./مهر

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات