رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تأکید بر اینکه مردم باید از احتکار خانگی کالاها پرهیز کنند، گفت: هیچ‌گونه کمبودی درزمینهٔ تأمین کالاهای اساسی وجود ندارد.

به گزارش لرستان خبر، محمدرضا صفی‌خانی ظهر امروز یکشنبه در جلسه شورای معاونین سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: بر اساس آمار و اطلاعات موجود از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح کشور شاهد نوسانات زیادی در بازار هستیم بر همین اساس و با توجه به شرایط خاص کشور در استان لرستان با برگزاری ستاد تنظیم بازار تصمیمات و اقدامات خوبی تاکنون انجام شده است.

جلسات ستاد تنظیم بازار به صورت مکرر برگزار می شود

وی ادامه داد: در ستاد تنظیم بازار استان شاهد عضویت دستگاه‌های مختلفی بوده و بر همین اساس این جلسات با حضور استاندار لرستان و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری به صورت مکرر در حال برگزاری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه در حوزه نظارت و بازرسی تمام تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت این بوده که تنش موجود در بازار را کاهش دهد، افزود: به همین منظور در استان لرستان دو حوزه بازرسی و بازرگانی سازمان صمت به صورت شبانه روزی در حال فعالیت بوده و اقدامات خوبی را نیز انجام داده اند.

صفی خانی عنوان کرد: در یک تا دو هفته اخیر انتقاداتی در مورد گرانی در استان صورت گرفته، این در حالی است که شاهد تلاش های بی شائبه ای توسط بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و تمام عوامل همچون سپاه، نهادهای امنیتی، جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و اماکن نیروی انتظامی هستیم و همه این ارگان ها وارد عمل شده اند به همین دلیل نباید زحمات آنها را زیر سوال برد.

تلاش ها در حوزه نظارت و بازرسی نسبت به سال گذشته به شدت افزایش یافته

وی اظهار داشت: آمارها و اطلاعات به خوبی نشان می‌دهند که در ماه های گذشته تلاش ها در حوزه نظارت و بازرسی نسبت به سال گذشته به شدت افزایش یافته و لرستان جزو استان هایی است که قیمت کالاها در آن افزایش کمتری یافته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه چندین هزار واحد صنفی در سطح استان فعالیت می کند، افزود: تنها در شهرستان خرم‌آباد ۱۸ هزار واحد صنفی در حال فعالیت هستند در نتیجه نمی توان انتظار داشت که به ازای هر واحد صنفی یک بازرس داشته باشیم به همین دلیل مهمترین موضوع در شرایط کنونی این است که تنش را کاهش داده و ثبات قیمت را به وجود آورد.

صفی خانی بیان کرد: در تمام کشور اکنون با افزایش قیمت ها روبرو هستیم،  به همین دلیل نباید تنها این موضوع را به لرستان تعمیم داد و بخش عمده ای از مشکلات موجود در بازار کشور به دلیل جو روانی است.

وی گفت: باید زنجیره تامین در کشور ساماندهی شود و تنها وزارت صمت متولی این قضیه نیست و بخشی از کالاها توسط سایر وزارت خانه ها تامین و توزیع می شود به همین دلیل باید با همکاری به دنبال کاهش تنش های موجود و کنترل بازار بود.

یکی از مشکلات بازار افزایش شدید تقاضای خرید مردم است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان یکی از مشکلات بازار را افزایش شدید تقاضای خرید مردم دانسته و افزود: متاسفانه در شرایط کنونی شاهد خود احتکاری هستیم و افراد بیش از نیاز خود کالا خریداری می کنند و بر اساس اصول زمانی که با افزایش بیش از حد تقاضا روبرو هستیم مطمئنا نوسان قیمت نیز به وجود خواهد آمد.

صفی خانی اظهار داشت: انتظار داریم اقشار تاثیرگذار جامعه فضا را آرام کنند تا شاهد کاهش خود احتکاری و یا احتکار کالا توسط افرادی سودجو باشیم؛ از سوی دیگر ستاد تنظیم بازار جلسات مداومی به ریاست استاندارد و معاون استاندار برگزار کرده و تاکنون نیز تصمیمات بسیار مناسبی در این ستاد گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی بازار بیشترین آسیب را قشر متوسط، کم درآمد و کارمند جامعه می بینند به همین دلیل بازرسان این سازمان و سایر ارگان ها از تمام ظرفیت خود برای نظارت و کنترل بازار استفاده می کنند.

صفی خانی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مردم در کاهش تنش بازار اشاره کرد و افزود: متاسفانه اکنون با چالشی به نام خوداحتکاری در بازار مواجه هستیم و همین موضوع باعث افزایش تقاضا و نوسان قیمت می شود این در حالی است که هیچگونه کمبودی در زمینه کالاهای اساسی وجود ندارد، به همین دلیل خرید عادی می تواند بسیاری از چالش های کنونی را برطرف نماید.

وی گفت: از سوی دیگر انتظار می رود مردم در هنگام مشاهده هر گونه گران فروشی و عدم تطابق قیمت ها مراتب را با بازرسان این سازمان در میان بگذارند تا در کمترین زمان ممکن با افراد متخلف برخورد شود.

انتهای پیام/

 

منبع:مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات