استان لرستان به‌واسطه شرایط اقلیمی و مراتع مناسب از ظرفیت توسعه صنعت زنبورداری برخوردار است اما این در حالی بوده که مشکلات موجود در زمینه تولید و فروش عسل کام زنبورداران را تلخ کرده است.

به گزارش لرستان خبر، با وجود ظرفیتی که لرستان در بخش زنبورداری دارد اما آنچنان که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نشده‌است و بهره‌برداران این بخش با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مشکل تامین نهاده‌های مورد نیاز، نبود کارگاه‌های بسته‌بندی، عدم حمایت سازمان جهاد کشاورزی، نبود بازاریابی، وجود عسل‌های تقلبی در سایه نبود نظارت‌های لازم تنها بخشی از مشکلات زنبورداران لرستانی است که می‌توان مطرح کرد.

این در حالی است که عسل لرستان طبق تحقیقات و آزمایش‌های انجام گرفته از کیفیت بالایی برخوردار است و توان رقابت با بازارهای داخلی و خارجی را دارد.
از سوی دیگر فراهم کردن زیرساخت‌های لازم نیز می‌تواند زمینه را برای توسعه دیگر محصولات زنبورعسل مانند ژل رویال، گرده، شهد و دیگر موارد مهیا کند که به درآمدزایی بیشتری برای زنبورداران منجر می‌شود.

در این راستا با چند تن از زنبورداران، کارشناس مسئول زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی و مدیرعامل اتحادیه زنبورداران لرستان گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

چالش‌های زنبورداران لرستان

مشکل تامین شکر و دارو از مشکلاتی است که یکی از زنبورداران استان مطرح می‌کند و می‌گوید: هرچند شکر چند سالی است که توسط صندوق اتحادیه زنبورداران عرضه می‌شود اما از آنجایی که تامین شکر از طریق تسهیلات بانکی انجام می‌شود هزینه زیادی به زنبورداران تحمیل می‌شود.

به گفته وی تامین دارو نیز از دیگر معضلات زنبورداران استان است بیشتر داروهای بخش زنبورعسل از طریق قاچاق و بدون نظارت دامپزشکی تامین و توزیع می‌شود که عوارض خطرناکی متوجه زنبورها و مصرف‌کنندگان می‌شود.

«فرشاد نظری» می‌افزاید: موازی کاری نهادهای دولتی در پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی در بخش زنبورعسل از دیگر مشکلات پیش روی زنبورداران استان است، از آنجا که مراتع استان و کشور ظرفیت محدودی دارند گسترش تعداد کندوها از کمیت و کیفیت تولید عسل کاسته و در نهایت باعث کاهش درآمد زنبورداران می‌شود.

عدم آگاهی و آموزش کشاورزان و دامداران نسبت به ارزش بالای زنبورعسل در تولید محصولات کشاورزی و گسترش مراتع و گیاهان دارویی نیز از دیگر مواردی است که نظری به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: استفاده کشاورزان از سموم خطرناک برای محصولات کشاورزی که بدون اطلاع به زنبوردار استفاده می‌کنند که باعث خسارت و از بین رفتن زنبورها می‌شود نیز از دیگر مواردی است که می‌توان بیان کرد.

وی عنوان می‌کند: وجود عسل‌های نامرغوب و تقلبی در بازار، عدم نظارت در قیمت عسل طبیعی در فروشگاه‌ها، دیدگاه مردم نسبت به عسل طبیعی، عدم وجود کارگاه‌های بسته‌بندی عسل و نبود نمایشگاه‌های دائمی و فصلی که تولیدکنندگان واقعی عسل بتوانند عسل با کیفیت خود را ارائه کنند از دیگر چالش‌های پیش روی بهره‌برداران بخش زنبورعسل استان است.

وجود قوانین دست و پاگیر

«کرم محمدی منش» دیگر زنبوردار لرستانی نیز مشکل بازاریابی، وجود واسطه‌ها و مشکل تامین دارو برای مبارزه با پروانه موم خوار و کنه زنبورعسل را از معضلات زنبورداران استان مطرح می‌کند و می‌گوید: همچنین بخش ترویج سازمان جهاد کشاورزی برگزاری همایش خواص درمانی محصولات زنبورعسل را و ایجاد مجتمعی برای فروش محصولات زنبورعسل را در دستور کار خود قرار نداده‌است.

محمدی منش وجود قوانین دست و پاگیر دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی، هجوم دامداران غیربومی و از بین بردن مراتع و وجود زنبورداران غیربومی را نیز از دیگر مشکلات زنبورداران استان عنوان می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: وجود عسل‌های دست‌ساز، عدم حمایت سازمان جهاد کشاورزی، مشخص نبودن حریم زنبورداران، ریزگردها و خشک‌سالی نیز از دیگر مشکلاتی است که می‌توان بیان کرد.

پیش‌بینی کاهش 30 درصدی تولید عسل

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران لرستان نیز در این راستا می‌گوید: تعداد زنبورداران استان دوهزار و 300 نفر است و تولید عسل در سال گذشته حدود 1700 تن بود علاوه بر عسل ژل رویال، گرده گل، بر موم و جدیداً هم زهر عسل را داریم.

«فرامرز حیدری» عنوان می‌کند: از مشکلات پیش روی زنبورداران این است که ظرفیت سنجی صورت نگرفته از طرفی بین زنبور و مراتع تعادل وجود ندارد، ریزگردها و خشک‌سالی‌های مداوم نیز از دیگر مواردی است که می‌توان بیان کرد.

وجود عسل‌های تقلبی یا شبه عسل‌ها نیز مشکل دیگری است که وی بیان می‌کند و می‌افزاید: متأسفانه معاونت غذا و دارو در این زمینه نظارت و کنترلی ندارد معضل دیگر برداشتن استاندارد اجباری و آوردن استاندارد تشویقی برای عسل است که مشکلاتی را برای این صنعت ایجاد کرده و از دیگر چالش‌ها تعریف نشدن ردیف بودجه‌ای برای صنعت زنبورداری است.

حیدری در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: با وجود اینکه عسل لرستان از مزیت‌های صادراتی برخوردار است اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌هایی مانند نبود کارگاه بسته‌بندی از این ظرفیت استفاده نشده است.

میزان بهره‌برداران و تعداد کندو

کارشناس مسئول زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی لرستان به آمار بهره‌برداران و تولید عسل در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: طبق سرشماری سال 96، دو هزار و 315 زنبوردار در استان فعالیت می‌کنند و حدود 216 هزار و 810 کلونی زنبورعسل در استان وجود دارد. تولید عسل استان نیز در سال 96 حدود یک هزار و 700 تن بوده که هرساله انتظار داریم ده درصد افزایش تولید داشته‌باشیم البته ممکن است وجود مشکلاتی این میزان را کاهش دهد.

«لیلا افضلی» عنوان می‌کند: شهرستان‌های دلفان، خرم‌آباد و سلسله بیشترین میزان تولید عسل را به خود اختصاص داده‌اند.

نا آگاهی و سواد کم بهره‌برداران صنعت زنبورداری

افضلی عمده‌ترین مشکل اصلی زنبورداری در استان را بی‌سوادی و یا کم‌سوادی بهره‌برداران بیان می‌کند و می‌افزاید: بیش از یک هزار زنبوردار استان کم‌سواد و یا بی‌سواد هستند؛ این مشکل باعث شده زنبورداران از دانش روز استفاده نکنند، و از طرفی گران بودن نهاده‌ها و تجهیزات زنبورداری نیز از دیگر مواردی است که می‌توان مطرح کرد.

کارشناس مسئول سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه می‌دهد: مشکل دیگر بحث بازاریابی است که باعث شده برخی زنبورداران عسل تولیدی را به جاهای مختلف برای عرضه حمل کنند، وجود خشکسالی‌های مداوم و تغییرات شدید اقلیمی نیز از دیگر مواردی است که تلفات جمعیت زنبورداران و کاهش کیفی و کمی تولید عسل را به دنبال داشته است اما با وجود این دولت حمایتی از زنبورداران نه در بحث خسارت‌ها و نه در زمینه تامین نهاده‌ها انجام نداده‌است.

افضلی تأکید می‌کند: عسل‌های متنوعی در استان تولید می‌شود که قطعاً قابل‌رقابت با بازارهای داخلی و خارجی است اما از آنجایی که مشکل آزمایشگاه و بسته‌بندی داریم در زمینه صادرات با مشکل مواجه هستیم.

وی در پایان می‌گوید: سازمان جهاد کشاورزی استان از صنعت زنبورداری حمایت می‌کند به طوری‌که امسال تولید ژل رویال به 104 کیلو افزایش پیدا کرده علت آن نیز آموزش و حضور مربیان برتر و استفاده از برخی دانش‌ها بوده‌است.

به نظر می‌رسد رفع مشکل زنبورداران لرستان در شرایطی که در دنیا محصولات و فرآورده‌های زنبورعسل مورد توجه است ضروری است زیرا ظرفیت تولید عسل و دیگر فرآورده‌ها در استان مهیا است. بنابراین متولیان امر راهکارهایی برای برون‌رفت از چالش‌های موجود بی‌اندیشند.

انتهای پیام/

 

منبع:فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات