اخبار بارندگی‌های لرستان+ تصاویر

به دنبال بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته و وقوع سیلاب در برخی شهرستان‌های لرستان، آب ۴۵ روستای پلدختر قطع و لوله انتقال گاز این شهر جابجا شده، همچنین ستاد بحران تشکیل جلسه داده است.

به گزارش لرستان خبر، بارش‌های سیل‌آسا در شهرهای مختلف استان لرستان که از روز جمعه آغاز شده است منجر به آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و اجرایی این استان شد. مطابق گزارش‌های میدانی خبرنگاران مهر از شهرستان‌های مختلف بارش‌ها همچنان ادامه دارد و به گفته هواشناسی تا روز دوشنبه این سامانه بر جو استان حاکم خواهد بود.

طی شب گذشته دو شهرستان پلدختر و کوهدشت لحظات و ساعات بحرانی را سپری کردند تا سیلاب، ریزش کوه، مسدود شدن راه‌ها، در محاصره قرار گرفتن واحدهای مسکن مهر، طغیان کشکان و ... از جمله اخباری باشد که بر سر خط رسانه‌ها قرار گرفت.

همچنین پس از آغاز بارش‌های شدید باران در پلدختر و سیلابی شدن معابر طی شب گذشته، مردم از سقوط یک دستگاه خودرو به درون رودخانه کشکان خبر دادند اما همچنان این موضوع از سوی مسئولان تأیید نشده است.

بخشدار معمولان گفت: بر اساس مشاهدات مردمی، یک دستگاه خودرو پراید روی پل «آزادی» منطقه زیودار بخش معمولان به دلیل بارش باران به درون رودخانه کشکان سقوط کرده است. سید حبیب‌الله موسوی با بیان اینکه برخی از مردم نیز می‌گویند خودرو مذکور یک دستگاه تیبا بوده است، تصریح کرد: مردم این موضوع را گزارش داده‌اند اما هنوز خبر را تأیید نمی‌کنیم.

سرهنگ مرتضی چغلوند رئیس پلیس‌راه لرستان نیز با اشاره به اینکه شرایط جوی و رانندگی در جاده‌های لرستان واقعاً ویژه است، اظهار داشت: در گردنه‌ها طوفان و رعدوبرق‌های شدید مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه همچنین محدودیت شدید دید افقی در محورهای لرستان وجود دارد، تصریح کرد: از مردم خواهشمندیم سفرهای غیرضروری خود را کنسل کنند، در غیر این صورت حتماً رعایت سرعت مطمئنه و رعایت فاصله طولی مناسب را داشته باشند.

آخرین اخبار از وقوع سیلاب در لرستان را در زیر مرور می‌کنیم.


 تصاویری از خسارات سیلاب در پلدختر

 

 

راه دسترسی ۵ روستای پلدختر قطع است

مرتضی کائیدی بخشدار مرکزی پلدختر در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه راه دسترسی ۵ روستای شهرستان پلدختر قطع شده است، اظهار داشت: به علت طغیان آب رودخانه ها و دره های فصلی و همچنین خاکی بودن جاده ها، راه دسترسی ۵ روستا قطع شده است.

وی با بیان اینکه شدت بارش ها در بخش مرکزی پلدختر، جاده های چم گردله، میدان بزرگ، واشیان، شرکت نفت و باغ گل گل مسدود شده است، یادآور شد: نیروهای راهداری و امدادی برای بازگشایی مسیرها اعزام شده اند.

بخشدار مرکزی پلدختر ادامه داد: همچنین به علت بارش شدید باران و وقوع سیلاب، یکی از دامداران منطقه «دردیا» از ناپدید شدن ۳۰۰ دام سبک و ۲۰ دام سنگین خود و تخریب آخور دام ها خبر داده است.

 آب ۴۵ روستای پلدختر قطع است

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی پلدختر گفت: آب ۴۵ روستای بخش مرکزی شهرستان پلدختر قطع است.

مرتضی کائیدی با اشاره به قطعی آب ۴۵ روستای پلدختر گفت: به دلیل قطع برق ایستگاه های پمپاژ ولیعصر، مجتمع واشیان، چم مهر و سقای کربلا آب روستاهای بخش مرکزی پلدختر قطع شد.

وی یادآور شد: نیروهای آب و فاضلاب و اکیپ های کمکی با ۲۵ نیرو در قالب ۸ اکیپ در حال برطرف کردن مشکل قطعی آب هستند.

نجات مادر باردار معمولانی توسط اورژانس و تولد نوزاد در شب سیلابی

یک مادر باردار در روستای سخت گذر منطقه معمولان (کور شوراب) با اقدام به‌موقع اورژانس نجات یافت و نوزاد وی در یک‌شب سیلابی متولد شد.

ناصر بابایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر گفت: پس از گزارش بهورز روستای «کورشوراب» مبنی بر وجود علایم زایمان در یک مادر باردار، هماهنگی لازم توسط رئیس مرکز بهداشت شهرستان برای اعزام آمبولانس و تکنسین انجام شد.

وی افزود: با توجه به سخت گذر بودن منطقه و طغیان رودخانه های فصلی یک خودروی کمک دار به همراه تکنسین به منطقه اعزام شد.

بابایی گفت: تیم اعزامی توانست با موفقیت از گذرگاه های سخت گذر و رودخانه های سیلابی گذر کرده و خود را به روستای کورشوراب برسانند. پس از انجام اقدامات اولیه این مادر باردار به مرکز استان منتقل شد که وضع عمومی وی نیز مساعد گزارش شده است.

 استمرار بارش‌ها در لرستان/ ۱۲۱ میلی‌متر باران در «پلدختر» بارید

اداره کل هواشناسی لرستان مقدار بارش نقطه ای سامانه اخیر از ابتدا تا ساعت ۳۰: ۰۹  یکشنبه ۹۷/۰۹/۰۴ در ادارات و ایستگاه های هواشناسی مراکز شهرستان های استان لرستان (برحسب میلیمتر) را اعلام کرد.

بر این اساس بیشترین میزان بارش ها در پلدختر با ۱۲۱ میلی متر باران بوده است.

در خرم آباد ۶۴ میلی متر، در بروجرد ۷۱ میلی متر، در الیگودرز ۷۳ میلی متر، در کوهدشت ۵۲ میلی متر، در رومشکان ۵۴ میلی متر و در دوره ۵۰ میلی متر باران باریده است.

همچنین در دورود ۸۶ میلی متر، در ازنا ۸۰ میلی متر، در نورآباد ۵۷ میلی متر و در الشتر ۵۴ میلی متر بارش باران داشته ایم.

میانگین بارش ها در استان ۶۹ میلی متر بوده و بارش ها به صورت متناوب تا روز دوشنبه ادامه خواهند داشت.

ستاد بحران پلدختر با حضور معاون استاندار تشکیل جلسه می‌دهد

فرماندار پلدختر گفت: تا ساعتی دیگر ستاد بحران در فرمانداری این شهرستان تشکیل جلسه می‌دهد.

نعمت الله دستیاری گفت: در پی بارندگی های اخیر در پلدختر،  ستاد بحران این شهرستان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان و مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان تشکیل جلسه می دهد.

وی با بیان اینکه بررسی میزان خسارات به تاسیسات شهری، آب،  برق،  گاز و راه از موضوعاتی است که در ستاد بحران پیگیری می شود، تصریح کرد: اوضاع در شهرستان تحت کنترل است و همه محورهای مواصلاتی پلدختر باز هستند.

محور ترانزیتی جنوب بازگشایی شد

 

فرماندار پلدختر گفت: محور ترانزیتی پلدختر- خرم‌‌آباد که شب گذشته به دلیل ریزش کوه در دو نقطه مسدود شده بود، بازگشایی شد.

نعمت الله دستیاری روز یکشنبه اظهار داشت: محور ترانزیتی جنوب که شب گذشته بر اثر ریزش کوه در دو نقطه «آب تاف» و روستای «مورانی» به دلیل ریزش کوه و سیلاب مسدود شده بو؛ بازگشایی شد.

وی افزود: با تلاش عوامل راهداری، پلیس راه و نیروی انتظامی جاده پلدختر- خرم آباد ساعت ۴:۳۰ صبح امروز یکشنبه بازگشایی شد.

فرماندار پلدختر گفت: هم اکنون ترافیک این جاده روان شده و تردد وسایل نقلیه به حالت عادی در آمده است.

جابه‌جایی لوله انتقال گاز شهرستان پل‌دختر براثر سیلاب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: براثر سیلاب لوله انتقال گاز شهرستان پلدختر جابجا شده که نیروها برای اصلاح وضعیت آن اعزام‌شده‌اند.

غلامرضا آقامیرزایی گفت: بر اثر سیلاب لوله انتقال گاز شهرستان پلدختر جابجا شده است که در اسرع وقت با مدیر عامل شرکت گاز استان برای پیگیری موضوع تشکیل جلسه داده شد.

وی افزود: مدیر عامل شرکت گاز استان به همراه چهار اکیپ شامل ۲۵ نفر نیرو از این شرکت با تجهیزات کامل برای برطرف کردن مشکل به شهرستان پلدختر اعزام شدند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری لرستان با تاکید بر اینکه در صورت شکسته شدن این لوله، قطعی گاز در شهرستان خواهیم داشت، افزود: همچنین برای بررسی وضعیت خسارات سیلاب و خدمات رسانی به مردم، همراه با معاون عمرانی استاندار لرستان عازم شهر پلدختر شده ایم.

اعزام ۳۰ نیروی امدادی و ماشین‌آلات راهداری به پلدختر

مدیرکل مدیریت بحران لرستان از اعزام ۳۰ نیروی امدادی و ۶ دستگاه ماشین‌آلات راهداری به پلدختر خبر داد.

غلامرضا آقا میرزایی گفت: در پی وقوع سیلاب در شهرستان پلدختر، بیش از ۳۰ نیرو از اورژانس، هلال احمر و همیاری شهرداری های لرستان به پلدختر اعزام شد.

وی با بیان اینکه همچنین ۳ دستگاه بیل مکانیکی و سه دستگاه کمر شکن، به علاوه مواد غذایی برای روستاییان گرفتار شده در سیلاب به پلدختر ارسال شد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با تاکید بر اینکه هماهنگی های لازم با فرماندار پلدختر صورت گرفته است تا در صورت نیاز امکانات بیشتری برای شهرستان ارسال شود، افزود: فردا با حضور در پلدختر جزئیات خسارات سیلاب بررسی خواهد شد.

اهالی «بابازید» خانه خود را ترک کنند/ سیلاب وارد منازل روستایی شد

بخشدار مرکزی پلدختر گفت: از اهالی روستای «بابا زید» می‌خواهیم به دلیل هم‌جواری با رودخانه کشکان و بالا آمدن آب، خانه‌های خود را ترک کنند.

مرتضی کائیدی گفت: به دلیل بارش شدید باران، آب وارد منازل اهالی روستای «چشمه شیرین» واشیان شده است.

وی با بیان اینکه همچنین در روستای «گری بلمک» سیلابی که از کوهستان وارد روستا می شود باعث آبگرفتگی تعدادی از منازل مسکونی اهالی شده است.

بخشدار مرکزی پلدختر با اشاره به اینکه در روستای «چم مهر» نیز آب زمین های کشاورزی وارد تعدادی از منازل مسکونی شده است، افزود: راه ارتباطی روستای «پران پرویز» به طور کامل قطع شده است.

کائیدی با بیان اینکه به دلیل ایجاد سیلاب در منطقه «طول کش» پلدختر آب وارد تعدادی از منازل روستایی در «خرسدر» و «وره زرد» شده است، تصریح کرد: در روستای «بابا زید» به دلیل همجواری با رودخانه کشکان و بالا آمدن آب از ساکنین این روستا می خواهیم سریعا خانه های خود را ترک کنند و به جای امن پناه ببرند.

وی تاکید کرد: از اهالی خانه هایی که در حاشیه رودخانه هستند می خواهیم منازل خود را ترک کنند.

انتهای پیام/

 

منبع:مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات