رئیس سازمان دامپزشکی کشور از اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون در کشور و صرفه جویی ۶ میلیارد تومانی خبر داد.

  سید محسن دستور امروز در نشست خبری اظهار داشت: اجرای طرح واکسیناسیون سال گذشته در مورد بیماری شاربن و تب برفکی اجرا شد و امسال به طور گسترده در کل کشور اجرا می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون در ۱۰ استان کشور در مورد بیماری شاربن انجام شد و تعداد کانون ها در دام های سنگین به یک سوم و در دام های سبک به ۵۰ درصد کاهش یافت.

وی افزود: در حال حاضر بیماری شاربن در ۸۵ هزار واحد اپیدمولوژی دامی دیده شده و این رقم قبلا فراتر از این رقم بوده و این به معنای ریشه کنی این بیماری است.

وی همچنین از اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون در مورد بیماری تب برفکی خبر داد و گفت: با اجرای این طرح تعداد کانون های بیماری در دام سنگین ۳۵ درصد و در دام سبک ۲۰ درصد کاهش یافت و حجم واکسیناسیون در مورد دام های سبک به ۳۷ میلیون رأس و دام های سنگین ۷ میلیون رأس رسید.

دستور همچنین از اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون در مورد طاعون دام کوچک نشخوارکنندگان خبر داد و گفت: با اجرای پایش ها و مراقبت های ویژه و همچنین تولید واکسن توسط مؤسسه رازی که پیش از این وارداتی بود در سال گذشته تعداد کانون ها ۳۰درصد کاهش یافت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه اجرای هدفمندی واکسیناسیون به چه شکل انجام می شود و چه میزان صرفه جویی برای کشور دارد، گفت: هدف از این طرح کاهش هزینه ها با انجام مراقبت های بهداشتی و پایش مستمر است.

دستور افزود: در این طرح به دنبال این هستیم تا استفاده از دارو و واکسیناسیون هدفمند شده از استفاده بی مورد جلوگیری شود و نیز با مراقبت های بهداشتی استفاده از دارو و واکسن به حداقل برسد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون در سال گذشته ۵ تا ۶ میلیارد تومان برای کشور صرفه جویی داشت و این طرح را در سال جاری با قدرت ادامه می دهیم.

دستور در خصوص نتایج طرح هدفمندی واکسیناسیون گفت: کاهش مراجعات به واحدهای دامداری، کاهش هزینه تهیه واکسن و مصرف، کاهش هزینه تمام شده درمان برای دامداران و دولت از اثرات اجرای طرح هدفمندی واکسیناسیون است.

*پایش سلامت ۶ محصول در کشور


دستور در خصوص اولویت برنامه ها در سال جاری گفت: کنترل کیفی، تولید محصول سالم و ادامه طرح پایش برای ۶ محصول گوشت مرغ، ماهی، گوشت قرمز، شیر، عسل و تخم مرغ از برنامه های سال جاری است.

وی همچنین ادامه داد: در زمینه بررسی و تشخیص بیماری ها نیز برنامه ریزی شده و در نیمه نخست سال آزمایشگاه مجهزی در گلمکان مشهد در سطح ۲ به بهره برداری می رسد.

دستور همچنین اجرای طرح واکسیناسیون، پایش برخی بیماری های تنفسی در حوزه طیور به ویژه آنفلوآنزا، سیستم مراقبت آبزیان، کنترل فرآورده های بیولوژیک و دارو را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد.

*محصولات دامی کد رهگیری ۱۶ رقمی می گیرند


وی همچنین گفت: یکپارچه سازی شبکه های مراقبت، انجام قرنطینه در مورد آبزیان و طیور و تخصیص کد ردیابی برای همه محصولات دامی از اهم برنامه های سازمان دامپزشکی کشور در سال جاری است.

*افزایش بودجه واکسیناسیون در سال جاری

دستور همچنین در مورد بودجه پیشنهادی برای واکسن گفت: در سال جاری ۳۰ میلیارد تومان همانند سال ۹۱ بودجه واکسیناسیون منظور می شود به علاوه از سایر منابع اختصاص می یابد که رشد ۲۰درصد را همراه خواهد داشت.

*حذف ارز مرجع واردات دارو و واکسن


وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سازمان دامپزشکی در اخذ ارز مرجع برای واردات دارو و واکسیناسیون موفق نبوده است، گفت: این سازمان همانند وزارت بهداشت برای واردات دارو و واکسن ارز مرجع دریافت کرد اما امسال با حذف ارز مرجع و تخصیص ارز مبادله ای باید تمهیداتی برای تأمین دارو و واکسن در نظر گرفته شود.

*هورمون در پرورش مرغ استفاد نمی شود


دستور در پاسخ به سؤالی مبنی بر استفاده از هورمون در پرورش مرغ گفت: همان طور که گفته شده است در صنعت پرورش طیور گوشتی کشور هیچ هورمونی تا به حال استفاده نشده است و اگر برخی می گویند مرغ در طول ۴۵ روز به وزن ۲ کیلوگرم می رسد دلیل آن استفاده از نژادهای برتر است که ضریب تبدیل آنها بالا است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: طی چند سال گذشته گفته می شد دو نوع هورمون برای تغذیه طیور استفاده می شود، اما با پایشی که انجام شد این فرضیه به طور کامل منتفی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات