کشورهای آسیای جنوب شرقی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برونئی گرد هم آمدند و نگرانی خود را از کاهش رشد اقتصادی چین اعلام کردند.

رهبران ۱۰ کشور عضو آسه آن (مجمع کشورهای آسیای جنوب شرقی) در بیست و دومین نشست خود بر ایجاد منطقۀ آزاد اقتصادی نیز بحث و گفتگو کردند؛ منطقه ای که چین، ژاپن، استرالیا، کره جنوبی، هند و نیوزیلند را در برمی گیرد. بازاری با ۳.۵ میلیارد جمعیت و بیش از ۲۳.۰۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی که تقریباً یک سوم تولید ناخالص جهان را تشکیل می دهد.

منطقۀ آزاد اقتصادی مذکور، در مقابل پروژۀ اقتصادی-منطقه ای ماوراء اقیاس آرام (Transpacific) بود که توسط ایالات متحده آمریکا، ژاپن، استرالیا، برونئی، شیلی، کانادا، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، ویتنام و البته بدون حضور چین پیشنهاد شده بود.

گفتنی است صندوق بین المللی پول برای آسیا رشد ۵.۷۵% و برای کشورهای آسه آن رشد ۶% را پیش بینی کرده بود. اما بخش قابل توجهی از این رشد اقتصادی معطوف به صادرات است. صادرات ۷۹.۳% تولید ناخالص داخلی مالزی، ۶۶.۲% تولیدِ تایلند و ۲۴% برای اندونزی را تشکیل می دهد. سه کشوری که مثلت طلایی آسه آن را تشکیل می دهند امروز با کاهش رشد اقتصادی چین شاهد لرزش شده اند به خصوص اینکه پیش بینی شده رشد اقتصادی چین تا سال ۲۰۱۵ به ۶% نیز برسد. چین بزرگترین شریک آسیایی کشورهای آسیای جنوب شرقی است و سال گذشته حجم تبادلات اقتصادی آنها به مرز ۴۰۰ میلیارد دلار رسید. کسر تجاری چین در ماه مارس شاهد کاهش ۸۰۰ میلیون دلاری بود و از این رو تردیدهای زیادی نسبت به تداوم روند تبادلات وجود دارد.

گزارش کمیسیون و اجتماعی سازمان ملل دربارۀ اندونزی می نویسد: این کشور در سال ۲۰۱۲ شاهد رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی بود و انتظار دارد در سال ۲۰۱۳ این رقم را به ۶.۶% برساند و امیدوار است این روند خلل چندانی در صادرات مواد اولیه این کشور ایجاد نکند.

این مسئله برای مالزی نیز به همین ترتیب است. این کشور که در ماه می انتخابات پارلمانی را در پیش دارد، نگران کاهش فروش برق و سایر محصولات الکتریکی و یا انرژی اعم از نفت و گاز خود به چین است. از این رو برخی از موسسات پیش بینی کرده اند که رشد اقتصادی این کشور که در سال گذشته ۵.۶% بود، در سال جاری به ۵% کاهش یابد.

گفتنی است این مسئله پیشتر بر روی اقتصاد تایلند نیز تأثیر نهاده است به گونه ای که قطعات اتومبیل و محصولات الکترونیکی شاهد کاهش بوده است. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی کشور که در سال ۲۰۱۲ به ۶.۴% رسید، در سال ۲۰۱۳ به ۵.۳% کاهش یابد.

کاهش رشد اقتصادی کشورهای واقع در حوزۀ آسیای جنوب شرقی می تواند شکل تازه ای به معادلات منطقه ای بدهد. طبق اعلام کمیسیون اقتصادی سازمان ملل در حوزۀ آسیا و پاسیفیک، با در نظر گرفتن چین، اروپا و ایالات متحده آمریکا، خسارت اقتصادی برای کشورهای عضو آسه آن تا ۱۳۰۰ میلیارد دلار از هم اکنون تا پایان سال ۲۰۱۷ پیش بینی شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات