اعتراضات به شورای رقابت ادامه دارد

بازار خودرو همچنان آشفته است و در میان اعتراض ها و تکذیب ها معلوم نیست در نهایت چه آینده ای برای قیمت خودرو رقم خواهد خورد.

  بازار خودرو همچنان آشفته است و در میان اعتراض ها و تکذیب ها معلوم نیست در نهایت چه آینده ای برای قیمت خودرو رقم خواهد خورد.

همین چند روز پیش بود که در حالی که پیش از این انجمن خودروسازان اعلام کرده بود فروش پراید کمتر از ۱۷میلیون تومان امکانپذیر نیست، شورای رقابت فرمولی اعلام کرد که براساس آن قیمت پراید تا ۱۲میلیون و ۷۵۰هزارتومان کاهش خواهد یافت.


فرمولی که هنوز اجرایی نشده فریاد خودرو سازان را بلند کرده و در اولین روزهای انتشار خبرش، مشتریانی که پیش از این خودرو پیش خرید کرده بودند را از انتظار تا تحویل منصرف کرده تا بازار خودرو بیش تر از قبل با رکود مواجه شود و نه تنها مشکلی از ماجرای قیمت خودرو حل نشود بلکه مشکلاتی نیز به این قضیه بیافزاید.

به این ترتیب، ماجرای قیمت خودرو همچنان لاینحل باقی مانده و با وجود اینکه جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت اعلام کرده: " تازمانی که اتفاق جدیدی در خصوص خودرو رخ ندهد جلسه روز گذشته آخرین جلسه در خصوص قیمت گذاری خودروهاست. " و در واکنش به اینکه گفته می شود خودروسازان با قیمت های پیشنهادی شورای رقابت برای خودروهای داخلی موافق نیستند گفته: " بزرگ ترین خودروسازان آقای نجم الدین و آقای مدنی با قیمت گذاری های شورای رقابت موافق هستند. " ، اما در همین حال به نظر می رسد انجمن های صنعت خودرو چندان از جلسه و نحوه قیمت گذاری شورای رقابت رضایت ندارند.

در این میان اما خبرها حاکی از این است که پراید ۱۲ میلیونی به ۱۴ میلیون افزایش قیمت داده شده است.

بر اساس اخبار رسیده، مرکز ملی رقابت طبق دستور العمل شورای رقابت محاسباتی انجام داده است که بر اساس آن قیمت پراید ۱۳۱ سایپا فرمان هیدرولیک بدون کیسه هوا (SX) به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۴۵۶ تومان تعیین شده است.

همچنین هر خودروی تیبا با فرموان هیدرولیک و کیسه هوا ۱۶ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۵۸ تومان، سمند ال ایکس بنزینی ۲۰ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۳۷۷ تومان و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس TU۵ با ترمز ضد قفل و کیسه هوا نیز ۲۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۷۴۳ تومان خواهد بود.

این در حالی است که با نهایی شدن فرمول قیمت گذاری و ورود مرکز ملی رقابت به تعیین قیمت خودروها، قیمت رسمی انواع خودرو که تا پیش از این بر روی پایگاه اطلاع رسانی قیمت کالاها و خدمات ۱۲۴. ir برای اطلاع عموم مردم درج می شد، اکنون حذف شده است تا قیمتهای جدید براساس فرمول جدید محاسبه و بر روی این سامانه قرار گیرد تا معلوم نشود دراین چند روز خودرو باید با چه قیمتی خرید و فروش شود!

گفتنی است، تا پیش از این، قیمت رسمی انواع خودروها بر روی سامانه قیمتگذاری کالا و خدمات موسوم به ۱۲۴ قرار می گرفت؛ اما با نهایی شدن فرمول قیمتگذاری خودرو از سوی شورای رقابت، تمامی قیمتهای رسمی خودرو از روی این سامانه برداشته شده و به گفته مسئولان این سامانه، قرار است که قیمتهای جدید به ثبت رسد.

به این ترتیب وضعیت بازار خودرو همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و فعالان بازار خودرو می گویند اگر قیمت ها کاهش یابد تولید کم می شود و این نتیجه ای جز ۳۰ میلیونی شدن پراید نخواهد داشت!

نعمت بخش، دبیر انجمن خودرو سازان در این خصوص گفته: چنانچه تولید خودرو متوقف شده و یا کاهش شدیدی یابد، باز هم با برهم خوردن عرضه و تقاضا، پراید ۱۷ میلیون تومانی که مردم به قیمت آن معترض هستند، به بالای ۳۰ میلیون تومان خواهد رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات