پس از ۳۷ سال؛

شمارش معکوس برای بهره برداری از سکوی تقویت فشار میدان نفتی ابوذر به منظور اتمام گازسوزی روزانه حدود ۴۰ میلیون فوت مکعب گاز پس از ۳۷ سال در بزرگترین میدان نفتی ایران در خلیج فارس آغاز شد.

  بر اساس گزارش های رسمی وزارت نفت در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون مترمکعب گاز بدون کوچکترین استفاده ای در مشعل تاسیسات نفت و گاز و پالایشگاه ها می سوزد.

این میزان اتلاف گاز در مشعل تاسیسات صنعت نفت معادل تولید یک فاز پارس جنوبی بوده که باید برای مراحل مختلف طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی آن حدود ۳ تا ۳.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد.

هم اکنون طرح جمع آوری گازهای همراه نفت به یکی از سیاست های کلیدی صنعت نفت کشور تبدیل شده است، ضمن اینکه سال گذشته هم کارخانه NGL سیری با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون فوت مکعب گاز در مدار بهره برداری قرار گرفت.

در همین حال در سالجاری دومین طرح بزرگ خاموش سازی مشعل های گازی در خلیج فارس با راه اندازی سکوی تقویت فشار گاز مجتمع نفتی ابوذر به عنوان بزرگترین میدان نفت تولیدی ایران در خلیج فارس آغاز خواهد شد.

مهمترین ویژگی اقتصادی و زیست محیطی این طرح جدید، خاموش کردن مشعل های گازی سکوی نفتی ابوذر بوده که مطابق با گزارش شرکت نفت فلات قاره ایران مراحل نهایی راه اندازی و پیش راه اندازی آن از سه ماه گذشته آغاز شده است.

برآوردها حاکی از آن است که با بهره برداری کامل از این سکوی جدید تقویت فشار از اتلاف و گازسوزی روزانه حدود ۴۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در منطقه خلیج فارس جلوگیری خواهد شد.

پیش از این گازهای همراه نفت سه سکوی اصلی میدان نفتی ابوذر سوزانده می شد اما با جمع آوری گازهای همراه قرار است این حامل انرژی پاک برای تامین خوراک پتروشیمی و تزریق به میدان نفتی درود به جزیره خارگ منتقل شود.

به گزارش مهر، مجتمع نفتی ابوذر به عنوان بزرگترین مجتمع تولید نفت ایران در خلیج فارس در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارگ قرار گرفته است.

در حال حاضر تاسیسات عظیم و غول پیکری همچون سه سکوی اصلی بهره برداری برای توسعه میدان ابوذر طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.

توسعه این میدان فراساحلی نفت ایران در سال ١٣۴٩ شمسی با حفر ۶ حلقه چاه، اقتصادی شناخته و عملیات بهره برداری از آن به طور کامل در سال ١٣٥٥ شمسی کلید خورد و هم اکنون از توان تولید روزانه تا سقف ۲۲۰ هزار بشکه نفت برخوردار است.

حجم ذخایر نفت ایران میدان دریایی حدود ۴ میلیارد بشکه قابل برداشت اعلام شده است ضمن آنکه هم اکنون میزان بازیافت طبیعی میدان ابوذر حدود ۳۰ درصد بوده و پیش بینی می شود با انجام طرح" gas lift" میزان بازیافت این میدان نفتی به حدود ۴۳ درصد افزایش یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات