رفتار خریداران دربازار مسکن نسبت به چهار سال پیش تغییر کرده، سال ۸۸ واحدهایی با متراژ بالا در بورس بود در حالی که امروز به دلیل اتفاقات بی شمار اقتصادی واحدهای کمتر از ۴۰ متر یا همان واحدهای نقلی و به اصطلاح فسقلی مورد توجه مردم است.

گویا تاریخ بازار مسکن با اندکی تفاوت در حال تکرار است. چهار سال پیش وقتی هنوز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری برگزار نشده بود، شایعه افزایش قیمت مسکن پس از انتخابات دهان به دهان پیچید. آن زمان البته خبری از پروژه های مسکن مهر نبود که مسئولان با استناد به آن بگویند بازار مسکن را کنترل خواهند کرد.

به هر حال تب شایعات هر روز بالاتر می رفت و به تبع آن هجوم سرمایه های سرگردان نیز در افزایش بود. به این ترتیب در کمتر از یکماه قیمت مسکن به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت، این در حالی بود که مسئولان وقت وزارت مسکن و شهرسازی به طور متناوب تاکید می کردند که هیچ اتفاقی در بخش مسکن نیفتاده است پس مردم نگران نباشند. سال ۸۸ بیشتر خریداران به دنبال واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۹۰ متری بودند، اما این روزها به دلیل حاد شدن مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید، واحدهای مسکونی کمتر از ۴۰ متر مربع در بورس قرار دارد.

با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری جنب و جوش بیشتر در بنگاه های املاک دیده می شود. این واحدهای به اصطلاح فسقلی یا قوطی کبریتی را می توان در چهار گوشه پایتخت پیدا کرد و در واقع همه چیز بسته به وضعیت مالی خریداران دارد. در حال حاضر یک واحد ۲۳ متری نوساز با امکاناتی نظیر پارکینگ در محمودیه از سوی مالک ۶۳ میلیون تومان قیمت گذاری شده است، واحد ۳۷ متری با تراس و پارکینگ واقع در خیابان مدنی-۱۴ متری لشگر ۱۳۷ میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

همچنین در خیابان آزادی- خیاط گلشنی یک واحد آپارتمان ۱۱ سال ساخت ۳۸ متری بازسازی شده ۱۵۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده و واحد دیگری در محدوده مهدیه تهران با متراژ ۴۰ متر ۱۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

در مناطق شمالی پایتخت قیمت ها به طور چشمگیری افزایش یافته، به عنوان مثال در سعادت آباد برای خرید یک آپارتمان ۴۲ متری با تمام امکانات باید ۴۰۰ میلیون تومان داشته باشید. واحد مسکونی دیگری با همین مشخصات در قیطریه ۴۲۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات