عضو کمیسیون کشاورزی گفت: ایران در تولید پنبه که به طلای سفید معروف است، از صادر کننده مهم به وارد کننده و حداقل تولید رسیده است.

بهرام بیرانوند افزود: پنبه به عنوان یک محصول استراتژیک که یک زمان در آن صادرکننده بودیم، الان واردکننده شده ایم و می گویند تولید آن صرفه اقتصادی ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی افزود: سئوال ما این است که چطور پنبه برای کشور همسایه تاجیکستان اقتصادی و صادراتی است، اما برای ما تولید و کشت پنبه اقتصادی نیست.

بیرانوند با اشاره به تصویب طرح انتزاع مباحث کشاورزی از وزارت صنعت و الحاق آن به وزارت کشاورزی گفت: قرار شد کلیه وظایف از تأمین نهاده تا تولید، توزیع و تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود.

وی گفت: این وزارت می تواند با استفاده از نیروهای جوان و باانگیزه نه تنها تأمین غذای مردم را در زمان حال تأمین کند، بلکه با استفاده از مزیت نسبی کشاورزی ایجاد فرصت نموده و زمینه صادرات آن را فراهم کند.

وی گفت: قبلاً ایران در صادرات پنبه حرفی برای گفتن داشت و اگر صادرات پنبه مجدد رونق گیرد، باعث ایجاد مشاغل فراوان و ارزآوری می شود.

بیرانوند هشدار داد: اگر وزارت جهاد کشاورزی نتواند کشاورزی را رونق دهد، فلسفه وجودی خود را از دست خواهد داد و ما نگران این هستیم که مردم بگویند اگر وزارت جهاد کشاورزی نبود، شاید عرصه تولید خود را بهتر مدیریت می کردیم.

نماینده بروجرد در مجلس افزود: اگر نگران افزایش هزینه های مصرف کننده هستیم، باید با کشاورز ایرانی هم مثل کشاورز استرالیایی رفتار شود، همان گونه که محصول کشاورزان خارجی را با دلار مبادله ای خریداری می کنند، باید محصول کشاورزان داخلی را هم به همان قیمت خریداری کنند و اگر محصول خارجی را با ارز ۱۲۲۶ تومان و با احتساب کرایه حمل از جانب واردکننده خریداری می کنیم، باید محصول کشاورزی هم به همان قیمت خریداری شود و این اجحاف برطرف شود.

بیرانوند افزود: حال که اقتصاددانان می گویند نمی توانیم نرخ برابری دلار و ریال را کنترل کنیم، صحبت ما این است که چون شما نمی توانید آن را کنترل کنید، لااقل از کشاورزی حمایت کنید و محصولات کشاورزان را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

*روستایی با ۲۴۰ خانوار با آبرسانی تانکری

نماینده بروجرد همچنین به مشکلات کم آبی برخی از روستاهای حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و گفت: روستایی که ۲۴۰ خانوار دارد بدون آب آشامیدنی است به دلیل اینکه در مناطق بالادست آب زمین را برای کشاورزی کشیده اند و دشتها افت پیدا کرده است.

بیرانوند گفت: چاه آب کشاورزی که قبلاً در عمق ۲۰ متری به آب می رسید اکنون ۲۰۰ متر کنده شده و آب ندارد، چون دشتهای آبی خالی شده اند و مجبورند برای آب رسانی شرب روستا با تانکر آب منتقل کنند که آن هم نیم ساعته تمام می شود.

نماینده بروجرد گفت: یک سال بود خجالت می کشیدم به آن روستای حوزه انتخابیه بروم، چون مردم آب آشامیدنی نداشتند گاهی مردم به طعنه در مسجد می گفتند چون آب نبود، تیمم گرفته ام و می خواهم با تیمم نماز بخوانم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات