برگزاری نشست اوپک تا ساعتی دیگر

یکصد و شست و سومین نشست اعضای اوپک امروز در مقر دائمی این سازمان با دو موضوع سقف تولید و قیمت نفت برگزار می شود.

  امروز دهم خرداد ماه یکصد و شست و سومین نشست اوپک در مقر دائمی این سازمان با حضور ۱۲ کشور عضو برگزار می شود.

در این نشست اعضا قرار است در خصوص سقف تولید و همچنین قیمت نفت مذاکره کرده و به جمع بندی برسند.

سقف تولید در این نشست برای ۶ ماه آینده تعیین خواهد شد که براساس اظهار نظرهای برخی از وزرای نفت عضو این سازمان و از جمله رستم قاسمی پیشنهاد کاهش سقف تولید را خواهد شد.

هم اکنون سقف تولید اوپک روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت است، اما به دلیل افزایش تولید نفت در کشور عربستان این سازمان روزانه حدود ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند.

پیشنهاد کاهش سقف تولید به دلیل کاهش شدید قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه در حالی مطرح می شود که کشورهای دیگر عضو مانند عربستان به دنبال افزایش سقف تولید هستند و از طرفی می خواهند که قیمت نفت در هر بشکه به زیر ۱۰۰ دلار نیاید.

براساس اعلام سازمان اوپک قیمت هر بشکه نفت سبد اوپک حدود ۹۹ دلار است که کارشناسان بازار بین المللی نفت پیش بینی کرده اند تا چند ماه دیگر قیمت نفت اوپک به کمتر از این میزان نیز خواهد رسید.

باید گفت اگرچه متغیر های اقتصادی و سیاسی در سطح جهان به طور مرتب در حال تغییر است، اما حفظ شرایط موجود نیز می تواند منجر به کاهش شدید قیمت نفت شود.

همچنین باید گفت یکی دیگر از موضوعاتی که در جلسه آتی در دستور کار اعضای اوپک قرار بررسی نامزدهای دبیرکلی اوپک است که سه کشور عربستان، ایران و عراق برای این سمت از سال گذشته میلادی کاندیدای خود را معرفی کرده اند.

لازم به ذکر است که براساس توافقی که در آخرین نشست اوپک که در سال گذشته میلادی برگزار شد مقرر شد تا عبدالله سالم البدری دبیرکل لیبیایی اوپک تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان دبیرکل باقی بماند و از این رو در این جلسه هیچ رای گیری در خصوص انتخاب دبیرکل جدید صورت نخواهد گرفت و اعضا تنها به بررسی صلاحیت نامزدهای پیشنهادی اکتفا می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات