برنج های وارداتی که از برنج های ایرانی ارزان تر است، مشتریان زیادی پیدا کرده اما آلوده بودن این محصول مورد تایید یا رد مسئولان مختلف قرار گرفته و سلامت ان در هاله ای از ابهام است.

در شرایطی که کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی آلوده بودن برنج های وارداتی به ویژه برنج های هندی و پاکستانی را مورد تایید قرار داده و بابت آن به وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت تذکر داده است، رییس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد: از نظر آفات و امراض برنج های هندی و پاکستانی هیچ مشکلی ندارند و مورد تایید سازمان حفظ نباتات است.

وی افزود: سازمان حفظ نباتات وظیفه ی بررسی و تحلیل خطر آفات و امراض را در محموله های وارداتی را دارد و بررسی وجود آرسنیک و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی وارداتی مانند برنج وظیفه سازمان استاندارد و وزارت بهداشت است.

این در حالیست که مسلم بیات - مدیرکل استاندارد استان تهران - پیش از این به ایسنا گفته بود که بر اساس آخرین نتایج نمونه گیری از بازار در طرح طاها که سال گذشته انجام شد، هیچ کدام از برنج های وارداتی مشکلی از نظر داشتن فلزات سنگین، سم شناسی و کیفیت ظاهری نداشتند.

اما جلیل علیزاده شایق - دبیر انجمن برنج – دراین باره به ایسنا گفت: در صورتیکه مجلس نسبت به آلوده بودن برنج های وارداتی به دستگاه های مربوطه هشدار داده و قبلا هم آلودگی برنج های پاکستانی و هندی محرز شده بود، گوش شنوایی برای پیگیری این مسئله وجود ندارد.

وی افزود: چگونه است در برخی مسائل قوه قضاییه به عنوان حاکم شرع و مدعی العموم ورود پیدا می کند اما آلودگی برنج های خارجی که با جان مردم و مصرف کنندگان سر و کار دارد را هیچ نهادی پیگیری نمی کند و مدعی العمومی برای آن نیز وجود ندارد؟

علیزاده شایق اظهارکرد: مردم از آنجاکه قدرت خرید برنج ایرانی با کیفیت را ندارند، مجبورند برنج های خارجی بی کیفیت و آلوده را بخرند اما انتظار می رود نهادهای نظارتی و قضایی به صورت جدی به این مسئله ورود پیدا کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات