معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تابستان امسال حتی در بدبینانه ترین شرایط هم خاموشی نداریم، اعلام کرد: برای روزهای پیک مصرف برق تابستانی حدود چهارهزار مگاوات ذخیره برق داریم که یکهزار مگاوات آن نیروگاه اتمی بوشهر است.

محمد بهزاد درباره آخرین تدابیر و برنامه های وزارت نیرو به منظور تامین پایدار و مطمئن برق تابستانی مشترکان، گفت: هر سالی که بهار خنکی را تجربه می کنیم، تابستان گرمی را در پیش رو خواهیم داشت و با این تفاسیر منتظر روزهای گرم در تیر و مرداد ماه سالجاری هستیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه در حال حاضر برای بدبینانه ترین شرایط، هم برنامه ریزی های لازم انجام شده است، تصریح کرد: بر این اساس آمادگی لازم برای تامین برق در پیک ۴۶ هزار و ۲۰۰ مگاوات برای روزهای گرم تابستانی وجود دارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با وجود محدودیت ها، از چهار سال گذشته تاکنون بدون کوچکترین خللی، برق مطمئن و پایدار مشترکان تامین شده است، اظهار داشت: هم اکنون حدود چهار هزار مگاوات ذخیره برق وجود دارد که این میزان شامل یکهزار مگاوات نیروگاه اتمی، یکهزار مگاوات واحدهای برق آبی و دو هزار مگاوات نیروگاه های حرارتی است.

ساخت یک نیروگاه با جمع آوری لامپ پرمصرف

به گزارش مهر، همزمان با به پایان رسیدن تعمیرات اساسی و دوره شبکه تولید، انتقال و توزیع برق، با جمع آوری بیش از ۱.۴ میلیون لامپ پرمصرف حدود ۴۰۰ مگاواتی از مصرف برق کشور کاسته شده است.

وزارت نیرو با استناد به گزارش ترازنامه انرژی کشور با بیان اینکه با جمع آوری لامپ های پرمصرف و استفاده از لامپ های کم مصرف جایگزین در واحدهای تجاری، مصرف برق شبکه سراسری حدود ۴۰۰ مگاوات کاهش یافته است، تاکید کرد: در سال ۹۰ مصرف برق در بخش تجاری در مقایسه با سال پیش از آن، ۰.۵ درصد کاهش یافته و افزون بر ۱۲۶۶۳.۶ گیگاوات ساعت برق مصرف شده است.

از سوی دیگر نرخ رشد مصرف برق در سال ۹۰ در مقایسه با سال ۸۴، معادل ۴۸.۳ درصد و در سال ۸۹ در مقایسه با سال پیش از آن ۱۵.۵ درصد بوده است.

همچنین در این سال بخش تجاری با افزایش ۱۷۷.۲ هزار مشترک، در مجموع شامل ۳۳۹۹۱۸ هزار مشترک و میانگین مصرف هر مشترک این بخش در حدود ۳۷۲۴.۹ کیلووات ساعت بوده که ۵.۷ درصد در مقایسه با سال ۱۳۸۹ کاهش داشته است.

با جمع آوری لامپ های قدیمی و پرمصرف معادل ۴۰۰ مگاوات در مصرف برق کشور صرفه جویی شده است و به عبارت دیگر با جمع آوری ۱.۴ میلیون شلعه لامپ در هزینه های ساخت یک نیروگاه برق ۴۰۰ مگاواتی صرفه جویی حاصل شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات