این مشاور البته تاکید می کند: " اگر همین فردا تحریم‎ها لغو شد آن وقت من می‎گویم که ما همه باید عزا بگیریم. "

  به تازگی مسعود درخشان، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور اقتصادی یکی از کاندیداها در اظهار نظری مدعی شده است که اگر دلار به ۵هزار تومان برسد، آمریکا تحریم ها را خواهد برداشت.

این تفکر دست کمی از سیاست ها و تفکر اقتصادی این کاندیدا که معتقد است، تنها به اتکای توان مردم می توان مشکلات اقتصادی را حل کرد، ندارد.

مشاور اقتصادی این کاندیدا در تازه ترین سخنان خود گفته است: همه ما باید یک نامه تشکر به آقای اوباما بنویسیم و بگوییم که ما از شما به‎ خاطر حماقتتان ممنونیم که این اقتصاد کشور ما را یک تکانی دادید. من به عنوان یک معلم کوچک اقتصاد یک احتمال می‎ دهم که اگر دلار به ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ تومان برسد و جریان اقتصاد کشور به همین وضع و با همه این مشکلات ادامه پیدا کند، بزرگترین زنگ خطر برای آمریکا خواهد بود و آمریکا به سرعت همه تحریم‎ ها را برخواهد داشت. "

او البته تاکید می کند: " اگر همین فردا تحریم‎ ها لغو شد آن وقت من می‎ گویم که ما همه باید عزا بگیریم. "

این موضوع که اقتصاد ایران، اقتصادی وابسته به واردات است، امریست که در دوران تشدید تحریم ها و روند صعودی قیمت ارز به خوبی خود را نشان داد. گرچه با وجود عبور دلار از قیمت ۳هزار تومان و به تبع آن، واردات کالاها همچنان ادامه دارد اما با این حال هیچ کس از ادامه این وضعیت راضی نیست؛ نه مردم و نه واردکنندگان. یکی از واضح ترین تاثیرات گرانی دلار بر اقتصاد و معیشت خانوار های ایرانی، چند برابر شدن تورم و کاهش قدرت خرید بسیاری از مردم ایران بود.

با گران شدن دلار، بسیاری از وارد کنندگان دیگر واردات را برای خود به صرفه نمی بینند. این موضوع در حالی اتفاق می افتد که طبق آخرین گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته، حدود ۵۰درصد کاهش یافته است. نصف شدن واردات هم زمان با عبور دلار از مرز ۳۵۰۰تومان اتفاق افتاده است. در اینجا سوالی که باید پرسید این است که با ۵هزار تومانی شدن دلار، آیا دیگر وارداتی انجام خواهد شد؟

گرچه با وجود تحریم ها هنوز واردات ادامه دارد اما در صادرات مهم ترین بخش اقتصاد ایران یعنی نفت همچنان با مشکل روبرو هستیم. طبق آخرین گزارش رویترز، براساس گزارش های منتشر شده از بارگیری نفت خام توسط نفتکش ها و منابع آگاه در صنایع نفت کشورهای مختلف اعلام کرد: تحریم های غربی باعث شده اند صادرات نفت ایران به کمترین میزان در چند دهه گذشته برسد.

براساس این گزارش، صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی (مه) به طور متوسط به ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است که معادل یک سوم کل صادرات نفت ایران قبل از آخرین مرحله جدید تحریم های آمریکاست. وقتی دلار در نتیجه تشدید تحریم ها به ۵هزار تومان برسد، دیگر صادرات نفتی نیز نخواهیم داشت و عملا اقتصاد ایران تبدیل به یک جزیره دور افتاده در جهان خواهد شد.

باید به آقای مشاور یادآوری کرد که اگر واقعا با دلار ۵هزار تومانی، تحریم ها و درنتیجه مشکلات اقتصادی ناشی از آن مرتفع می شود، پس لطفا دستور ۱۰هزار تومانی شدن دلار آمریکا را صادر کنید. در آن زمان قطعا هیچ مشکلی در اقتصاد نخواهیم داشت و به گفته خود شما، آمریکا را نیز از صحنه روزگار محو خواهیم کرد!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات