در شرایط کنونی بازار مسکن، آپارتمان هایی با عمر چند ساله و وام مسکن متقاضی بیشتری دارند، زیرا قیمت این آپارتمان ها گاهی بیش از یک میلیون تومان از نرخ آپارتمان های نوساز کمتر است.

در شرایطی که نرخ آپارتمانهای نوساز در شهر تهران با افزایش قیمت مواجه شده است، برخی از متقاضیان مسکن به خرید خانه های چند سال ساخت روی آورده اند تا قدرت خرید خود را افزایش دهند، زیرا قیمت این خانه ها بیش از یک میلیون تومان از نرخ آپارتمان های نوساز کمتر است بنابراین متقاضیان زیادی به سمت این بازار کشیده میشوند.

آپارتمان های غیرنوساز را می توان به دو دسته تقسیم کرد، دسته اول آپارتمان هایی که کمتر از ۲۰ سال عمر دارند و وام مسکن به آنها تعلق می گیرد و دسته دوم آپارتمان هایی با عمر بیش از ۲۰ سال که وام مسکن ندارند.

براین اساس به دلیل تعلق وام ۲۰ میلیون تومان مسکن برای آپارتمان هایی با عمر کمتر از ۱۲ سال، این آپارتمان ها متقاضی بیشتری دارند و اغلب افراد به دنبال این هستند تا خانه ای را با وام خریداری کنند. و هر چه سال ساخت یک واحد بالاتر باشد وام کمتری به آن تعلق می گیرد بطوریکه خانه هایی با عمر ۲۰ ساله، ۱۰ میلیون تومان وام دارند.

البته تعداد زیادی از متقاضیان هم خانه های بدون وام را خریداری میکنند که این بستگی به بودجه شخصی آنها و توانایی در پرداخت تمامی هزینه آپارتمان دارد ضمن آنکه خانه هایی با عمر بالا و بدون وام، قیمتی کمتر از دیگر آپارتمان ها دارد اما در زمان فروش ممکن است خریدار کمتری برای آن پیدا شود.

در حال حاضر کاهش قدرت خرید مردم، منجر شده که بازار خرید آپارتمان های چند سال ساخت، رونق بیشتری پیدا کند و متقاضی بیشتری برای آنها وجود داشته باشند.

نرخ آپارتمان های چندسال ساخت

براساس گزارش میدانی خبرنگار مهر، درقصرالدشت نرسیده به طوس واحدی ۶۱ متری و تکواحدی دو خوابه با انباری و عمر ۷ ساله با قیمت ۲۲۳ میلیون تومان به فروش می رسد و در در نامجو خیابان قجاوند واحدی ۶۲.۵ متری با عمر ۱۱ ساله با پارکینگ و انباری با نرخ ۲۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

واحدی ۶۵ متری در نارمک، یک خوابه با عمر ۳ ساله به قیمت ۳۵۷ میلیون تومان فروخته میشود و در پیروزی، نیکنام واحدی ۶۱ متری با عمر ۱۴ ساله با ۹ متر انباری با قیمت ۱۳۳ میلیون تومان نقد و ۲۵ میلیون تومان وام به فروش می رسد.

در رسالت نبش میدان ۷۷ یک واحد ۶۵ متری و دو خوابه با عمر ۹ ساله با قیمت ۲۹۲ میلیون تومان نقد، ۲۰ میلیون تومان وام و ۳۲ میلیون تومان رهن به فروش میرسد و واحدی ۶۳ متری در خزانه، دو خوابه با انباری و عمر ۳ ساله با نرخ هر مترمربع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته میشود.

همچنین واحدی ۶۱ متری در مرزداران، یک خوابه، بی پارکینگ با عمر ۹ ساله با نرخ ۳۵۵ میلیون تومان به فروش می رسد و در تهرانسر، واحدی ۶۱ متری و دوخوابه با انباری و عمر ۱۲ ساله با قیمت ۲۰ میلیون تومان رهن، ۱۴ میلیون تومان وام و ۱۴۹ میلیون تومان نقد فروخته میشود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات