عمده برق ایران در نیروگاه های حرارتی تولید می شود. یعنی نفت را تبدیل به برق کرده و سپس صادر می کنیم. بنابراین در تهاتر برق ایران با گندم پاکستان، در واقع این نفت است که با گندم آلوده پاکستان مبادله می شود.

پاکستان یکی از کشورهایی است که بیماری زنگ گندم در مزارع آن شایع است. به همین دلیل همواره سازمان خوار و بارکشاورزی (فائو) ، در شرایط آب و هوایی مستعد برای توسعه زنگ، به ایران درباره شیوع این بیماری هشدار می دهد.
زنگ گندم نوعی بیماری قارچی است که عامل مولد آن بوسیله باد تا کیلومترها، منتقل می شود. اما محموله های آلوده به قارچ این بیماری نیز می تواند برای مزارع گندم خطرناک باشد.

گندمهای کشور پاکستان آلوده به بیماری زنگ زرد گندم هستند. سالهاست که مزارع گندم ایران در بهارهای پرباران به دلیل وجود آلودگی در کشورهای همسایه، درگیری این بیماری می شود و سرمایه های هنگفتی را برای مبارزه با خود به هدر می دهد، زنگ زرد تاکنون خسارات زیادی به گندمزارهای ایران وارد کرده است.

اما این بار صادرات برق ایران بلای جان مزارع کشور شده است. چرا که به رغم مخالفت مسئولان سازمان حفظ نباتات، به عنوان متولیان صدور مجوز برای واردات هر نوع گیاه، وزیر نیرو از تهاتر برق ایران با گندم پاکستان خبر می دهد.
پاکستان سالانه ۷۰ مگاوات برق از ایران دریافت می کند. حجم صادرات برق ایران به پاکستان قرار است با اجرای برنامه توسعه خطوط انتقال به ۲۰۰ مگاوات برسد. اما به رغم دریافت حجم اندک برق از ایران، به دلیل وجود تحریم ها، ایران قادر نیست بهای برق صادراتی خود را به دلار یا پول رایج کشورها دریافت کند. در نتیجه پاکستان به ازای طلب ۵۳ میلیون دلاری ایران از این کشور، محموله ۱۰۰ هزار تنی گندم به ایران صادر کرده است.

در سال گذشته قیمت جهانی هر تن گندم ۳۳۰ دلار بوده است. یعنی پاکستان به ازای مطالبات وزارت نیرو، باید ۱۶۰ هزار و ۶۰۶ تن گندم به ایران صادر کند. با ورود یک محموله ۱۰۰ هزار تنی، بیش از نیمی از مطالبات این کشور به ایران پرداخت شده است.

با توجه به اینکه سرانه مصرف گندم در کشور حدود ۱۹۰ کیلوگرم است، با در نظر گرفتن جمعیت ۷۵ میلیون نفری برای ایران، سالانه به حدود ۱۴ میلیون تن گندم نیاز داریم. برآوردهای وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد در سال زراعی جاری بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن گندم از مزارع کشور برداشت خواهد شد. در نتیجه بین یک تا دو میلیون تن گندم مازاد داریم که با ورود محموله های پاکستانی، بر حجم محصول مازاد ایران افزوده خواهد شد.

کشاورزان هنوز از یاد نبرده اند که سه سال قبل به دلیل اشتباه در محاسبات حجم تولید گندم و ثبت سفارش نامناسب، سیلوهای ایران مملو از گندم وارداتی بود. در آن سال محصول تولید داخل که در کامیون های صف کشیده برای ترخیص کالا، در انتظار ورود به سیلوها بودند، به محلی برای جشن پرندگان تبدیل شده بود. امسال نیز این نگرانی وجود دارد بلکه با ورود محموله های گندم از پاکستان، قیمت گندم تولید داخل نیز دچار افت شود و آفات قرنطینه ای نیز بر مزارع گندم کشور خیمه بزند ضمن اینکه بار دیگر نام ایران در صدر جدول واردکنندگان این محصول بدرخشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات