قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در افزایش قیمت خودرو بین بد و بدتر، بد را انتخاب کردیم.

  محمد صادق مفتح در واکنش به این سوال که در دو سال گذشته بازار خودرو با تلاطم بسیار زیادی مواجه بوده است و اتفاقی افتاده است که نه تولید کننده خودرو و نه مصرف کننده راضی نیستند، اظهارداشت: باید تکلیف را روشن کرد، وقتی نهاده های تولید افزایش پیدا می کند ناچار به افزایش قیمت محصول نهایی می شود، یکی از این نهاده ها ارز است که تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم دارد. در این شرایط نمی توان گفت خودروی پژو چقدر ارز بری دارد چرا که آثار غیرمستقیم افزایش نرخ ارز در بخش قطعه سازی خودش را نشان می دهد.

* به افزایش قیمت خودرو تن دادیم

وی افزود: با همین یک فاکتور یعنی وقتی دلار از هزار تومان به ۲۵۰۰ تومان می رسد و با افزایش قیمت در بازار خودرو روبرو هستیم، سر دوراهی قرار می گیریم. درست است که عده ای قدرت خرید خودرو را از دست می دهند اما ما به عنوان دولت باید بین افزایش قیمت و تداوم تولید و یا عدم تولید یکی را انتخاب می کردیم، اگر افزایش تولید را بپذیریم تولید استمرار پیدا می کند، اگر افزایش قیمت را نپذیریم تولید ادامه پیدا نمی کند، عرضه کم می شود و مجدداً افزایش قیمت صورت می گیرد. ما بین این دو راه در واقع بین بد و بدتر مانده بودیم لذا تصمیم گرفتیم تا افزایش قیمت را در کنار استمرار تولید بپذیریم، چرا که عدم تولید بلافاصله آثار افزایش قیمتی خود را نشان می داد، ما بین بد و بدتر مخیر بودیم و بد را انتخاب کردیم.

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت گفت: درست است که برخی نمی توانند خودرو بخرند اما اگر تولید تعطیل شود با مشکلی به اسم بیکاری مواجه می شویم و به مرحله ای می رسیم که کارگری که نمی توانست پراید بخرد دیگر نمی تواند گوشت هم بخرد لذا ما به افزایش قیمت تن دادیم.

*صنعت خودرو با بلاتکلیفی روبرو است

وی با تاکید بر اینکه در قضیه خودرو دچار عوام زدگی شدیم، گفت: مسئله خودرو وارد محاورات ژورنالیستی شد. این آفت بزرگی بود و مصلحت ملی در آن نبود چرا که مبحث علمی اقتصاد در یک فضای ژونالیستی حساس قبل از انتخابات عوام زده و تبدیل به تسویه حساب گروه های سیاسی با یکدیگر شد.

مفتح با تاکید بر اینکه الان صنعت خودرو با بلاتکلیفی روبرو است، گفت: صنعت خودرو بزرگترین خوشه تولیدی کشور است و ۱.۵ میلیون خانوار از آن ارتزاق می کنند، لذا باید به مدیران قبلی این کشور دست مریزاد گفت اما باید توجه داشته باشیم که خسارت بلاتکلیفی خیلی بیشتر از خسارت اتفاقات قبل است، این صنعت باید از بلاتکلیفی خارج شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات