رشد اجاره بها در مرز ۲۰درصد رییس اتحادیه مشاوران املاک: کج رفتاری با مستاجران در ماه روزه به صفر می رسد

در نبود طرح یا برنامه ای خاص برای کنترل تابستانی اجاره بها از سوی دولت، حلول ماه رمضان به کمک اجاره نشین ها آمده و با ایجاد فرصت ۳۰ روزه برای مستاجرانی که قراردادهای یکساله شان سررسید شده، شرایط را برای این گروه ضعیف در بازار مسکن بهبود داده است.

معاملات اجاره در بازار مسکن طی ماه های اخیر از سر ناچاری مستاجران کماکان برقرار بود و در شرایطی که خریداران در واکنش به قیمت های بالا، از بازار خارج شده اند، اما اجاره نشین ها مجبور بودند با نرخ های نجومی موجران کنار بیایند.

اجاره نشین ها تا پیش از شروع فصل تابستان به اجرای طرح کنترل تعزیراتی اجاره بها در ایام تابستان امیدوار بودند تا بلکه موجران در حول وحوش « نرخ مجاز» اقدام به افزایش اجاره بها کنند، نه بیشتر.

اما در حال حاضر با بی توجهی مسوولان تنظیم بازار، مالکان آپارتمان های اجاره ای هیچ سقفی از طرف دولت برای مهار اجاره بها نمی بینند و متناسب با مخارج ماهانه زندگی شان، نرخ اجاره را تعیین می کنند.

با این حال طبق گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، با آغاز ماه مبارک رمضان به علت آنچه « پرهیز دلال و موجر از گفتن حرف ها و نرخ های غیرواقعی در ماه روزه» عنوان می شود، معاملات اجاره به نفع مستاجر در بنگاه ها تنظیم خواهد شد، طوری که اجاره بها در این ماه نه تنها افزایش پیدا نمی کند که حتی احتمال کاهش آن نسبت به بهار نیز وجود دارد.

برخی مشاوران املاک در این باره می گویند: با توجه به نرخ تورم تازه اعلام شده، اجاره بهای قراردادهای تابستان ۹۲ نباید بیشتر از ۲۰ درصد نسبت به تابستان قبل افزایش پیدا کند.

انتظاری که از ماه گذشته برای کاهش قیمت ها در بازار مسکن ایجاد شده بود، با آغاز ماه رمضان تشدید شده است.

در نتیجه تغییرات نسبتا محسوسی که ظرف یک ماهه گذشته در روند معاملات مسکن در تهران اتفاق افتاد، بازار معاملات برای چند روز تحت تاثیر روند کلی سیاست و اقتصاد کشور، به سمتی حرکت کرد که امیدواری هایی را که در راستای پیش بینی های قبلی برای خروج از شرایط رکود تورمی در این دسته از معاملات ایجاد شده بود پر رنگ تر کرد.

با این حال، هفته گذشته برای بازار مسکن هفته ای تقریبا ناامید کننده رقم زده شد، چرا که اولین نشانه های رونق در معاملات مسکن که از روزهای پایانی خرداد، بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داده بود با خروج خریداران و مستاجران از این بازار، افزایش قیمت ها از سوی مالکان و بازگشت به شرایط سابق، تقریبا از بین رفت.

سیاست تعزیرات رسما شکست خورد
در این شرایط، اما، بازار معاملات اجاره مسکن به دلیل شرایط خاصی که هر ساله مستاجران به دلیل اجبار برای جابه جایی با آن مواجهند، چندان درگیر بازی رونق و رکود مقطعی یک ماهه اخیر نشد و هم اکنون بیشتر حجم معاملاتی که این روزها در بنگاه های مشاور املاک انجام می شود معطوف به رهن و اجاره واحدهای مسکونی است.

این در حالی است که هر چند امسال، جهش قیمتی سال قبل در اجاره بهای درخواستی موجران از مستاجران به چشم نمی خورد، اما با این حال ورود به ماه رمضان نیز نه تنها از حجم معاملات اجاره کم نکرده بلکه به دلیل فضای به خصوص خود، شرایط را به نفع چانه زنی بیشتر مستاجران و نرمش بیشتر موجران نسبت به سایر ماه ها، فراهم کرده است.

با این حال، هنوز هم امیدواری ها برای تثبیت وکاهش قیمت ها هر چند کند و اندک، در میان فعالان بازار مسکن وجود دارد.
از سوی دیگر، عدم ورود دولت به موضوع کنترل اجاره بها برای تابستان امسال، در شرایطی که دو سال قبل برخورد تعزیراتی با مالکان متخلف را اعلام کرده بود، فرضیه شکست سیاست های توام با اجبار برای مهار قیمت ها را در میان فعالان بازار مسکن و متقاضیان، تقویت کرد.

دولت امسال با گذشت نزدیک به سه هفته از ورود رسمی معاملات مسکن به فصل طلایی جابه جایی ها، هنوز کوچک ترین اشاره ای به داشتن برنامه برای مهار قیمت ها در بازار اجاره نکرده است و بعید هم به نظر می رسد که در روزهای پایانی عمر دولت دهم، اعلامی در این باره از سوی مسوولان مسکن صورت گیرد.
هر چند صنف مشاوران املاک که دو سال قبل وظیفه داشتند نرخ های اعلام شده از سوی دولت برای میزان مجاز حداکثر افزایش اجاره بها را در معاملات لحاظ کنند، خود یکی از سرسخت ترین مخالفان برخورد تعزیراتی با موجران متخلف بوده و هنوز هم معتقدند نمی توان با اجبار مالکی را وادار به تبعیت از خواست دولت کرد.
مشاوران املاک می گویند موجران طی سال های اخیر انعطاف کمتری نسبت به مستاجر از خود نشان می دهند و در صورتی که بنگاه ها اصرار به تعدیل قیمت داشته باشند، فایل خود را به بنگاه بعدی معرفی می کنند.

کاهش قیمت به اجاره رسید؟
یکی از مشاوران املاک فعال در مرکز تهران، در مورد شرایط فعلی قیمت ها در بازار اجاره گفت: امسال هم افزایش قیمت در بازار اجاره داشته ایم منتها نه به آن اندازه که پارسال شاهد آن بودیم.
وی ادامه داد: افزایش اجاره بها معمولا فرمول مشخصی ندارد و به خواسته مالک تعیین می شود هر چند شرایط ملک و به خصوص مبلغی که سال گذشته به عنوان اجاره بهای واحد مسکونی تعیین شده در تعیین قیمت جدید بسیار اثرگذار است.

این مشاور املاک تصریح کرد: موضوع اصلی این است که اجاره ها طی دو سال گذشته به صورتی کاذب افزایش یافت، این در حالی است که هم اکنون توان مالی مستاجران به حدی نیست که بتوانند خواسته موجران را اجابت کنند.

وی با ناموفق خواندن طرح برخورد تعزیراتی با موجران متخلف که دو سال گذشته برای کنترل اجاره بها از سوی دولت اجرا شد، خاطرنشان کرد: نه دولت و نه مشاور املاک نمی تواند به موجر در مورد تعیین قیمت امر و نهی کند، حتی اگر مشاور املاک در این زمینه اندکی هم اصرار کند، موجر فایل اجاره را از این بنگاه به بنگاه دیگری منتقل می کند.

اجاره بها، ۶ ماه بدون تغییر!

مشاور املاک دیگری در این زمینه به « دنیای اقتصاد» گفت: آخرین تغییر و تحول قیمتی در اجاره بها به دو ماه آخر سال گذشته بر می گردد و بعد از سال جدید تفاوت فاحشی در نرخ های اجاره مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه امسال هم مانند دو سال قبل اغلب موجران و مستاجران ترجیح می دهند قرارداد اجاره سال قبل را برای یک سال دیگر تمدید کنند، خاطرنشان کرد: معمولا توافق افزایش قیمت بین موجر و مستاجری که برای تمدید قرارداد به بنگاه می آیند روی ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش است.

این مشاور املاک با انتقاد از شرایط رکود در بازار معاملات مسکن و بیکار شدن بنگاه ها گفت: سال های قبل به طور متوسط هر مشاور املاک، حداقل هفته ای یک قرارداد امضا می کرد، اما الان این عدد کمتر از یک قرارداد در طول یک ماه است.

موجر حرف شنوی از مشاور املاک ندارد
یکی دیگر از مشاوران املاک با تاکید بر اینکه رکود بیشتر متوجه معاملات خرید و فروش مسکن است و مستاجران به دلیل اجبار برای جابه جایی نمی توانند معامله را به تاخیر بیندازند، به « دنیای اقتصاد» گفت: ما تلاش می کنیم امسال اجاره بها را در مرز قیمتی ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش، نگه داریم، اما نه ما و نه دولت و نه اتحادیه مشاوران املاک نمی تواند مالک را به زور مجبور کند که از نرخ به خصوصی برای تعیین اجاره بها تبعیت کند.

مگر با برنامه های دولت اجاره بها کنترل شد؟
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه ظرف دو سال گذشته برنامه های دولت نتوانست اجاره بها را در پایتخت کنترل کند گفت: اینکه دولت امسال برای کنترل اجاره بها برنامه ای نداشته باشد کاملا طبیعی است؛ مگر دو سال پیش که برنامه داشت توانست اجاره بها را کنترل کند؟ مصطفی قلی خسروی ادامه داد: اصلا نمی توان بازار اجاره را با برنامه های اجباری کنترل کرد، چرا که مالکیت در شرع اسلام مقدس و بالاتر از هر قانون دولتی است. وی افزود: دولت نهم و دهم تلاش می کرد سرمایه ها را به سمت مالکیت کالا هدایت کند، اما وقتی کالایی وجود نداشته باشد و تولید جدیدی صورت نگیرد چگونه می تواند ضوابط حمایت از مصرف کننده را برای آن اعمال کند؟

موجران با انصاف تشویق شوند

خسروی با تاکید بر اینکه هر چه بیشتر به بازار مسکن پرداخته شود به نابسامانی ها دامن زده می شود، گفت: بهتر است بازار مسکن به حال خود رها شود تا سیر واقعی و طبیعی خود را بازیابد. وی راه حل معضل مسکن و اجاره بها را افزایش تولید و تشویق موجران به صنعت اجاره دانست و عنوان کرد: می توان با معافیت های مالیاتی و دیگر ابزارهای تشویقی برای موجران عرضه مسکن اجاره ای را افزایش داد و از این طریق به نقطه تعادل در این بازار دست یافت. وی تاکید کرد: در قانون مدنی هم ذکر شده که هیچ کس نمی تواند آزادی معاملات را به هم بزند و ما برای کنترل اجاره بها باید از مشارکت همه مردم استفاده کنیم.

تعطیلی ۸۰۰ بنگاه مسکن طی ۶ ماه

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه افزایش قیمت ها نتیجه ای جز رکود و بیکاری مشاوران املاک ندارد، گفت: برخی تصور می کنند مشاوران املاک مقصر گرانی ها هستند، این در حالی است که کار مشاور املاک تسهیل شرایط معامله بین دو طرف است.

خسروی افزود: هم اکنون به دلیل گرانی و رکود در معاملات مسکن جمعیت قابل توجهی از مشاوران املاک در حال تغییر شغل هستند. وی تصریح کرد: ظرف ۶ ماهه گذشته ۸۰۰ بنگاه مسکن به علت تغییر شغل تعطیل شده اند. وی به متقاضیان خرید و فروش و اجاره در بازار مسکن توصیه کرد: پیشنهاد می کنم اجاره نشین ها قراردادهای جدیدشان را در این ماه انجام دهند، چرا که در ماه رمضان انعطاف متعاملین بیشتر است و این انعطاف در همین روزهای اول ماه مبارک هم در بازار مسکن احساس می شود. خسروی افزود: هم اکنون به دلیل تغییرات مثبتی که در راستای ثبات سیاسی در کشور اتفاق افتاده قیمت مسکن هم هر چند کند، اما آرام آرام در حال کاهش است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات