طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تیر ماه سالجاری در حالی به هفتمین سال آغاز عملیات اجرایی خود وارد می شود که هنوز چاه های دریایی و یکی از دو سکوی اصلی این مگا پروژه گازی در آب های خلیج فارس راه اندازی نشده است.

عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ میدان پارس جنوبی تیر ماه سال ۱۳۸۶ با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس آغاز شد.

بر این اساس تیر ماه سالجاری عملیات اجرایی این مگا پروژه گازی وارد هفتمین سال اجرایی خود می شود که با گذشت حدود ۷۲ ماه تاکنون پیشرفتی حدود ۸۲ درصدی در این طرح مشترک گازی به ثبت رسیده است.

شرکت ملی نفت ایران امروز با انتشار گزارشی درباره اخرین وضعیت راه اندازی سکوها و چاه های دریایی فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، اعلام کرد: حفاری ۲۲ حلقه چاه مربوط به سکوهای اصلی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تا پایان شهریور ماه امسال به اتمام خواهد رسید.

همچنین در حال حاضر یکی از سکوهای اصلی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی که متعلق به فاز ۱۷ بوده در اب های خلیج فارس نصب شده و سکوی فاز ۱۸ هم پیش بینی می شود تا پایان شهریور ماه امسال نصب شود.

از این رو با ورود به هفتیمن سال آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، هنوز این پروژه مشترک گازی چاه دریایی و سکوهای اصلی به منظور استخراج گاز در اختیار ندارد ضمن آنکه در پالایشگاه ساحلی هم امکان فرآورش گاز طبیعی تا پایان سالجاری فراهم نخواهد شد.

طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، شامل ۲ سکوی اصلی و ۲ سکوی اقماری است؛ همچنین برای هر سکو ۱۱ حلقه چاه و در مجموع ۴۴ حلقه چاه برای تکمیل این ۲ فاز پیش بینی شده است.

افزون برتولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی درروز برای صادرات، تولید یک میلیون اتان در سال به منظور مصرف پتروشیمی، بیش از یک میلیون تن گاز مایع در سال و ۴۰۰ تن گوگرد در روز برای صادرات برنامه ریزی شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات