پس از پالایشگاه های نفت، تولید گازوئیل کم گوگرد و مرغوب مطابق با استانداردهای بالای اتحادیه اروپا در برخی از پالایشگاه های گاز ایران هم آغاز شده به طوری که گوگرد این فرآورده استراتژیک نفتی کتر از ۵۰۰ پی. پی. ام است.

  ایران سالانه از محل صادرات گوگرد گازی به کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا همچون چین، هند و پاکستان سالانه بیش از ۶۰ میلیون دلار درآمد جدید ارزی کسب می کند که افزایش واحدهای تفکیک گوگرد از گاز طبیعی منجر به افزایش درآمدهای گازی کشور در سال های آینده خواهد شد.

در شرایط فعلی به طور متوسط سالانه بیش از ۶۰۰ هزار تن گوگرد در منطقه سرخس به عنوان قطب تولید گوگرد ایران تولید و که از این میزان ۴۰۰ هزار تن به کشورهای آسیایی به ویژه چین و هند صادر می شود.

ظرفیت تولید گوگرد در این پالایشگاه گازی سال گذشته رشدی حدود ۶ درصدی را تجربه کرده است به طوری که هم اکنون امکان تولید سالانه بالغ بر ۶۲۶ هزار تن طلای زرد در بزرگترین پالایشگاه شمال کشور فراهم شده است.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید گوگرد، هم اکنون برخی از فرآورده های نفتی کم گوگرد همچون گازوئیل و نفتا هم در پالایشگاه هاشمی نژاد تولید و به بازارهای داخلی عرضه می شود.

از این رو پس از پالایشگاه های نفت، هم اکنون برخی از پالایشگاه های گازی هم از توان فنی جداسازی برش های هیدروکربوری گاز و تولید فرآورده های نفتی هم برخوردار شده اند.

در حال حاضر پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد تنها تولید کننده فرآورده های نفتی در ایران است به طوری که روزانه ۷۵۰ هزار لیتر نفتا، نفت سفید، گازوئیل و حلال در این واحد پالایشگاهی تولید می شود.

از این رو نفت سفید و گازوئیل تولید این پالایشگاه جزو محصولات نفتی کم گوگرد به شمار می رود، به طوری که تولیدات نفتی پالایشگاه هاشمی نژاد برای ارتقاء کیفیت با محصولات پالایشگاه نفتی ترکیب می شود. گوگرد نفت سفید و گازوئیل تولید شده در این پالایشگاه زیر ۵۰۰ پی. پی. ام و معادل استانداردهای یورو دو اتحادیه اروپا است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات