قطعا بارها برای شما پیش آمده که مجبور شده اید مسیر طولانی و سربالایی پله برقی متوقف شده را با پای خود طی کنید. مسیری سخت و طولانی که برای بسیاری از افزایش از جمله افراد سالمند طاقت فرساست. اما چرا پله های برقی تهران در بسیاری از ساعات روز متوقف بوده و کار نمی کنند؟

آماری از تعداد پله های برقی نصب شده در سطح شهر تهران در دست نیست اما می توان با قاطعیت گفت که میزان استقبال از پله های برقی در پایتخت به ویژه بعد از گسترش ایجاد پل های هوایی و توسعه مترو به شدت افزایش یافته است. در اهمیت پله برقی در دنیای امروز همین بس که بدانیم آمارها نشان می دهد که در آمریکا در سال ۲۰۰۴ تعداد ۳۰ هزار پله برقی وجود داشت و در این کشور هر ساله ۹۰ میلیارد جابجایی افراد روی این پله ها انجام می شود.

پله های برقی نصب شده در سطح شهر که برای تردد از پل های هوایی از آنها استفاده می شود در مقاطع متعددی از روز عملا متوقف هستند و کار نمی کنند. این در حالی است که در برخی از پل های هوایی افراد مجبورند تا بیش از ۵۰ پله را طی کنند تا بتوانند به ابتدای پل برسند و دوباره برای پایین آمدن از پل نیز همین مقدار پله را باید طی کنند. با این حساب فشار زیادی به افراد به ویژه سالمندان وارد می شود و به همین دلیل بسیاری از افراد نیز قید پل هوایی را زده و تلاش می کنند برای رسیدن به مقصد از خیابان رد شوند.

طبق اظهارات مطرح شده از سوی مقامات مسئول، پله های برقی نصب شده در سطح شهر و حتی مترو عمدتا از چین وارد کشور شده اند. قائم مقام شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه نیز ۱۲ تیر ماه سال جاری با بیان اینکه عده ای به غلط می گویند که پله برقی های مترو مخصوص مراکز خرید هستند و به درد مترو نمی خورند، مدعی شد که پله برقی هایی که تاکنون برای نصب در متروی تهران وارد شده اند، مشکلی ندارند و خرابی جزئی آنها طبیعی است.

این اظهارات در حالی است که خرابی پله های برقی به ویژه در مسیرهای طولانی تر در برخی از ایستگاه ها به موضوعی عادی برای شهروندان تبدیل شده است.

در همین حال برخی به شوخی عنوان می کنند که شهرداری تهران برای صرفه جویی در مصرف برق در ساعاتی از روز پله های برقی سطح شهر را خاموش می کند! شوخی ای که اگر واقعیت داشته باشد علامت سوال بزرگی را به وجود می آورد. چطور می شود شهرداری چند صد میلیون تومان برای ساخت یک پل برقی هزینه کرده باشد اما به خاطر فقط چند هزار تومان صرفه جویی در مصرف برق شهروندان را به سختی می اندازد؟ ! سوال کلیدی این است که شهرداری تهران تا چه میزان از پله های برقی استاندارد در سطح شهر استفاده کرده است؟

مشاور مدیر عامل شرکت مترو تهران در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال جاری عنوان کرد که پله برقی های جدید نصب شده در مترو تمام زمان بوده و در هفت روز و ۲۴ ساعت کار می کنند و از ضریب ایمنی بالای برخوردار هستند. وی همچنین مدعی شد که به دلیل بالا بودن کیفیت از خرابی های مکرر پله برقی ها که در ایستگاه های دیگر شاهد آن هستیم جلوگیری می شود.

با این وجود مدیرکل استاندارد تهران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه هم اکنون استاندارد پله برقی و پل هوایی اجباری نیست، می گوید: " آماری از میزان استاندارد و کیفیت پله های برقی سطح شهر تهران وجود ندارد. اما قبول دارم که پله های برقی تهران در بسیاری از مواقع روز خراب بوده و کار نمی کنند. "

مسلم بیات با اشاره به اینکه در صورت تامین اعتبارات لازم حاضریم به صورت آزمایشی تعدادی از پل های هوایی و پله های برقی سطح شهر تهران را مورد آزمون استاندارد قرار دهیم، می افزاید: " پله های برقی در سلامتی شهروندان تاثیر زیادی دارند و باید در تمامی ساعات روز به ویژه ساعات اوج ترافیک و رفت و آمد حداکثر کارایی را داشته باشند. "

به گفته وی بحث هایی درباره اجباری شدن استاندارد پل هوایی و پله برقی مطرح بوده اما تاکنون کمتر روی این حوزه کار شده است.

نکته جالب اینجاست زمانی هم که پله های برقی خراب می شوند تعمیر این پله ها درست در زمانی انجام می شود که اول صبح بوده و زمان اوج ترافیک و رفت و آمد مردم است. این نشان می دهد که در زمینه تعمیر پله های برقی تهران نیز بی برنامگی محسوسی به چشم می خورد که مسئولان شهرداری تهران باید پاسخگوی آن باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات