رئیس کل بانک مرکزی:

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رشد دو برابری نرخ ارز موجب اعمال سیاست انبساطی در سال گذشته شد، گفت: نرخ رشد نقدینگی در ۴ ماهه اول امسال تنها ۱.۹ درصد بوده است در حالی که این عدد در تیرماه سال گذشته ۹.۱ درصد بود.

  محمود بهمنی شب گذشته در جمع خبرنگاران درخصوص افزایش نرخ ارز و تورم در دوران مسئولیتش اظهار داشت: ارز ۱۱۵۰ تومان به ۳۶۰۰ تومان افزایش یافت اما بانک مرکزی توانست نرخ تورم را در پایان سال ۹۱ در ۳۰.۵ درصد کنترل کند، در صورتی که در یک دوره ای وقتی نرخ ارز ۴۵ درصد افزایش یافت تورم نزدیک به ۵۰ درصد رسید.

وی افزود: باید متناسب با شرایط زمان مسائل را ببینیم، امروز در شرایط تحریم هستیم و آنچه که مورد نظرمان است حادث نمی شود؛ ما در حال حاضر با قوانین عادی کار می کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: وقتی که بنده به بانک مرکزی آمدم، تورم ۲۵.۹ درصد بود که به ۸.۹ درصد کاهش دادیم اما هدفمندی یارانه ها به یکباره انجام شد و به دنبال آن تحریم ها اعمال شد و همین مساله موجب افزایش نرخ تورم شد.

* نقدینگی در چهار ماهه اول امسال تنها ۱.۹ درصد رشد کرد

وی با بیان اینکه تورم تا پایان سال گذشته باید به ۳۸.۵ درصد می رسید اما ما آن را تا سطح ۳۰.۵ درصد کنترل کردیم، گفت: نقدینگی را در پایان سال با فروش سکه و اوراق مشارکت کنترل کردیم، نقدینگی در ۴ ماه گذشته ۱.۹ درصد رشد داشته اما سال گذشته در این مدت ۹.۱ درصد رشد کرده بود که تقریبا نزدیک ۷۵ درصد رشد نقدینگی را کاهش دادیم و اگر این روند ادامه پیدا کند نقدینگی و پس از آن تورم کنترل خواهد شد.

وی ادامه داد: نباید تصور کرد که افزایش قیمت ها و تورم تنها در کنترل بانک مرکزی است؛ وقتی کالاهای وارداتی با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد و متناسب با ارز ۳۵۰۰ تومان به فروش می رسد آیا بانک مرکزی مسئول آن است.

بهمنی در مورد علت رشد بیشتر نقدینگی در سال ۹۱ نسبت به سل ۹۰ گفت: نقدینه خواهی جامعه با افزایش نرخ ارز افزایش یافته است. وقتی یک واحد تولیدی در گذشته با ارز ۱۲۲۶ فعالیت می کرده امروز باید حداقل با ۲۴۷۰ تومان کالا وارد کند، یعنی حداقل ۱۰۰ درصد افزایش تقاضا برای نقدینگی است و اگر می خواستیم نقدینگی را معادل سال ۹۰ کنترل کنیم، ۵۰ درصد تولید کشور کاهش می یافت.

*۶.۵ میلیارد دلار سود از تغییر سبد ارزی حاصل شد

وی با بیان به اینکه هیچ کس در طول تاریخ بانک مرکزی چند صد تن طلا به خزانه بانک مرکزی وارد نکرده است تصریح کرد: سال گذشته ۶.۵ میلیارد دلار از تغییر سبد ارزی سود به خزانه واریز کردیم؛ زمانی که قیمت ارز دو برابر می شود نقدینگی هم باید دو برابر رشد کند، اما برخی انتظار دارند نقدینگی باید کاهش یابد که چنین خواسته ای غیرمنطقی است.

*همه خاطرات من خوب بوده است

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که چه توصیه ای به رئیس کل بعدی بانک مرکزی دارید، اظهارداشت: اگر می خواستم توصیه ای به رئیس کل بعدی داشته باشم، خودم آن را انجام می دادم. فردی به فرد دیگری گفت: پدرم مرد، عمرش را به شما داد، فرد در پاسخ گفت: پدرت اگر عمر داشت خودش عمر می کرد. اگر من می توانستم کار دیگری را انجام دهم خودم انجام می دادم چرا به فرد دیگری توصیه کنم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد خاطرات خوب و بد در دوران فعالیت به عنوان رئیس کل بانک مرکزی گفت: خاطره بدی در این دوران نداشتم و تمام خاطرات من خوب بوده است.

بهمنی در پاسخ به این سوال که پس از پایان فعالیت در بانک مرکزی به عنوان رئیس کل آیا به دانشگاه ایرانیان می روید؟ گفت: بنده به هیچ کجا نمی روم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات