در حالی مشکل تأمین نهاده مرغداران از یک ماه گذشته تاکنون برطرف نشده است که قیمت مرغ در بازار سیر صعودی به خود گرفته و به کیلویی ۶۷۰۰ تومان رسیده است.

  به گفته مدیران اتحادیه مرغداران بیش از دو ماه است، نهاده خوراک طیور در بنادر جنوب کشور به دلیل عدم تخصیص ارز ترخیص نمی شود. در همان حال مرغداران از آینده این صنعت نگرانند.

تولید کنندگان صنعت طیور کشور از یک ماه پیش وضعیت ذخایر خوراک طیور کشور را رو به اتمام اعلام کردند که در صورت عدم تأمین نهاده، نه تنها تولید کاهش می یابد، بلکه قیمت مرغ نیز افزایش خواهد یافت، به طوری که آنها افزایش قیمت مرغ را تا کیلویی ۱۲ هزار تومان نیز پیش بینی کرده اند.

آهنگ افزایش قیمت مرغ با افزایش به کیلویی ۶۷۰۰ تومان نواخته شده است و طی چند روز گذشته هر کیلوگرم مرغ تا ۵۰۰ تومان افزایش یافته است و نگرانی از افزایش در صورت عدم تامین خوراک طیور نیز قابل پیش بینی است.

خوراک طیور در حالی در کشتی ها و روی آب سرگردان است که به دلیل عدم همسویی بانک مرکزی وزارت صنعت، ارز لازم برای ترخیص این کالای مهم تخصیص نمی یابد و نهاده مرغداران ترخیص نمی شود.

بعد از اعلام سیاست تک نرخی شدن ارز از سوی بانک مرکزی، ارز ۱۲۲۶ به کالاهای اساسی تخصیص نیافت و نرخ ارز مرجع به ۲۴۷۷ تومان تغییر یافت.

اگرچه بعد از آن اعلام شد، ارز ۱۱۲۶ تومان به کالاهای اساسی تا پایان سال ادامه خواهد یافت، اما همچنان نه ارز ۱۲۲۶ و نه ۲۴۷۷ تومان برای ترخیص کشتی های خوراک طیور روی دریا تخصیص نیافت.

این کشتی ها که تعداد ۲۶ و ۱۲ فروند نیز در مورد آنها گفته شد، همچنان روی دریا سرگردانند و روزانه دموراژ (هزینه توقف) سنگینی برای آنها پرداخت می شود.

شرکت پشتیبانی امور دام هم که مسئول تامین نهاده دام و طیور در کشور است، در صورتی به مرغداران نهاده می دهد که مرغ و تخم مرغ را به قیمت مد نظر آنها تحویل دهد که تولید کنندگان این قیمت را بسیار پایین می دانند.

آنها می گویند قیمت تعیین شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در مقابل افزایش قیمت نهاده و سایر هزینه ها که قیمت تمام شده مرغ را بالا برده است، بسیار پایین است.

به گفته آنها قیمت خوراک اصلی طیور شامل کنجاله سویا و ذرت بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به هر حال کارشناسان این بخش ادامه چنین وضعیتی را برای صنعت مرغ کشور بسیار نگران کننده عنوان می کنند، ماه مبارک رمضان سال گذشته نیز به دنبال عدم تأمین به موقع نهاده های کشاورزی قیمت مرغ در بازار نزدیک به ۹ هزار تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ نیز به ۹ هزار تومان رسید.

متولیان تولید صنعت مرغ عنوان می کنند، در صورت بی توجهی به این صنعت تکرار وضعیت نگران کننده سال گذشته متصور است.

طی هفته گذشته ۳ بار جلسه در کمیسیون کشاورزی مجلس در باره تعیین تکلیف نهاده مرغ و قیمت تشکیل شده است، اما نتیجه قطعی در این باره حاصل نشده است.

کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در آخرین نشست تصمیم گرفت مقصران گرانی مرغ و نهاده را به قوه قضاییه معرفی کند.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باید برنامه ای برای تولید علوفه و خوراک دام و طیور داشته باشند که ارز نفتی بیش از این صرف واردات ذرت و کنجاله سویا نشود و خودکفایی تولید گوشت و مرغ زیر سوال قرار نگیرد، چون تولید این محصولات کار مشکلی نیست و فقط نیاز به برنامه ریزی و خرید به موقع و با قیمت مناسب محصول کشاورزان دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات