دانشگاه جانز هاپکینز امریکا و موسسه مطالعاتی «کیتو» فهرستی را با عنوان «واحدهای پولی مشکل دار» ارائه داده اند که بر اساس آن هم اکنون میلیون ها نفر اغلب در کشورهای ایران، کره شمالی، مصر، ونزوئلا، سوریه و آرژانتین با واحدهای پولی مشکل دار زندگی می کنند.

نتایج یک پژوهش نشان می دهد که مردمان شش کشور، از جمله ایران با پدیده « اَبَر تورم» و ارائه « آمارهای مصنوعی» از سوی مسوولان درباره ارزش پول ملی و نرخ واقعی تورم روبرو هستند.
دانشگاه جانز هاپکینز امریکا و موسسه مطالعاتی « کیتو» فهرستی را با عنوان « واحدهای پولی مشکل دار» ارائه داده اند که بر اساس آن هم اکنون میلیون ها نفر اغلب در کشورهای ایران، کره شمالی، مصر، ونزوئلا، سوریه و آرژانتین با واحدهای پولی مشکل دار زندگی می کنند.

این تحقیق که به سرپرستی استیو هانکی، استاد اقتصاد دانشگاه جانز هاپکینز و عضو ارشد موسسه مطالعاتی « کیتو» در واشنگتن، انجام گرفته، نوسان نرخ ارز و واحدهای پولی و هم چنین آمارهای رسمی ارائه شده در این کشور ها را مورد مطالعه قرار داده است.

بر اساس این پژوهش، یکی از مهم ترین ویژگی در اقتصاد کشورهای یاد شده این است که مردم اعتمادشان را به واحد پول ملی کشورشان از دست داده اند هرچند دولت ها از طریق آمارهای رسمی سعی می کنند که ارزش پول ملی را « به صورت مصنوعی» در وضعیت مطلوبی نشان دهند.

این گزارش می افزاید که بحران پول ملی، قدرت خرید مردم را تضعیف می کند و این چرخه به پدیده ای به نام « اَبَر تورم» می انجامد که به معنای تورم بالای ۵۰ درصد در هر ماه است.

این گزارش درباره ایران می نویسد: « ایده اصلی پروژه پول های مشکل دار از بحران تورم در ایران در پاییز سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱ شمسی) شکل گرفت که پول ایران با نتایجی که دولت های غربی برای تاثیر تحریم ها علیه ایران پیش بینی کرده بودند، مواجه شد. »

نتایج این تحقیق نشان می دهد که  کاهش ارزش ریال از سپتامبر ۲۰۱۲ (شهریور-مهر۱۳۹۱) شدت بیشتری گرفت به گونه ای که اقتصاد ایران در اوایل سپتامبر (نیمه شهریور) و اواسط اکتبر (اواخر مهرماه)   با پدیده « اَبَرتورم» روبه رو شود.

به نوشته این گزارش، اقتصاد ایران هم اکنون از تورم سالانه بسیار بالایی در حدود ۷۴.۲% برخوردار است.

گفتنی است بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه خردادماه ماه امسال را۴۵.۱ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه در همین ماه را ۴۱.۲درصد برآورد کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات