هر چند معاون اول رئیس جمهوری و وزیر سابق راه و شهرسازی با اندکی تاخیر به مراسم تودیع و معارفه وزیر راه و شهرسازی رسیدند، اما با این حال مراسم راس ساعت ۱۱.۰۶ دقیقه بدون حضور جهانگیری و نیکزاد آغاز شد.

مجری، مراسم تودیع علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی و معارفه عباس آخوندی را با شعر « صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت» آغاز کرد.

علی نیکزاد با بیان این که قرار نبود گزارش عملکرد در این مراسم ارائه دهم و به همین دلیل به معاونان گفتم نیازی به تهیه آمار نیست، گفت: با این حال مختصری از اقدامات صورت گرفته را بازگو می کنم.

وزیر سابق راه و شهرسازی به ارائه آمارهایی در خصوص ساخت راه آهن، آزادراه، بزرگراه و راه روستایی، گفت: در دولت نهم و دهم ۲۵۰۰ کیلومتر خط آهن در کشور ساخته شد و ۸ هزار کیلومتر دیگر در دست ساخت است و و با تکمیل این میزان خط آهن که زحمت آن به دوش آقای آخوندی افتاده، کار بسیار بزرگی در حوزه زیرساخت های حمل ونقل ریلی انجام می شود.

نیکزاد با بیان این که به صورت هفتگی آمارهای حوزه راه و شهرسازی را کنترل می کردیم، گفت: برخی از دوستان می گفتند که این همه آمار را چگونه حفظ می کنی، در پاسخ می گفتم ما با آمارها زندگی کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش میزان بدهی وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران را ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: شرمنده ام که عمده وظایف این وزارتخانه به عهده آخوندی می افتد.

نیکزاد این را هم گفت که در همه شقوق حمل ونقل برای بخش خصوصی کم نگذاشتیم و نمونه آن هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) را به تامین اجتماعی واگذار کردیم.

وی بهترین روز کاری خود را افتتاح پروژه های مسکن و آسفالت کردن زیر پای مردم دانست و در پایان از همسر و فرزندانش به دلیل حضور کم در خانواده تشکر و عذرخواهی کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز در این مراسم با عذرخواهی به دلیل تاخیر، گفت: « یکی دو جا برای تودیع و معارفه رفتم و گفتم اگر این مراسم را نیایم شاید استنباط خوبی نشود. »

وی با بیان این که دولت تدبیر و امید از نیکزاد در جای مناسبی استفاده می کند در وصف آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: وی از صاحبنظران و اندیشمندان مهم کشور و مورد اعتماد ویژه رئیس جمهوری است.

وی اشاره ای هم به آزاد راه تهران-شمال کرد و افزود: این پروژه یک سوژه در دولت های هاشمی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی است و مردم توقع دارند دولت یازدهم آنرا تکمیل کند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به ذکر خاطره ای از دوران وزارت خودپرداخت و گفت: در آن زمان فکر نمی کردیم پیمانکار هم کارگر دارد و باید حقوق آنها را پرداخت کند، ما فقط دولت را می دیدیم و می گفتیم که باید حقوق کارمندان دولتی را پرداخت کنیم.

جهانگیری گفت: آخوندی باید برای طلب پیمانکاران فکری کند.

آخوندی نیز سخنانش را با یک عهد آغاز کرد و گفت: عهد می کنم تا جاییکه بتوانم از مسیر عدالت خارج نشوم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که سرمایه گذاری مناسبی در حوزه زیرساخت های راه و شهرسازی صورت گرفته در عین حال گفت: این در حالی است که راندمان سرمایه گذاری ها در شان ما نیست. میزان درآمد کشور از حجم سرمایه گذاری ها جای بحث دارد.

آخوندی تاکید کرد، ایجاد ارزش افزوده در حوزه حمل ونقل ربطی به ایجاد زیرساخت های این بخش ندارد و باید محیط کسب و کار حمل ونقل را ارتقا دهیم. این سخنان لبخند وزیر سابق راه و شهرسازی را به دنبال داشت.

وی اشاره ای هم به منابع مالی ایران نزد چین و هند کرد و افزود: برای تامین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل پروژه های نیمه تمام باید از این منابع مالی و همچنین صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات