مدیر عامل شرکت بورس وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و از مسئولان دولت جدید خواست که اجازه دهند که صنایع خود را بازسازی کرده تا بتوانند در مقابل صنایع خارجی رقابت کنند.

  حسن قالیباف اصل در خصوص وضعیت فعلی بورس تهران گفت: بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون ۵۷ درصد رشد کرده و شاخص کل بورس تهران از ۳۸ هزار واحد به حدود ۶۰ هزار واحد رسیده است.

وی از افزایش ۲۰ درصدی سود شرکت ها خبر داد و افزود: بودجه اعلامی شرکت ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است و اگر سود هلدینگ خلیج فارس و تاپیکو را نیز به این میزان اضافه کنیم مشخص می شود که سود شرکت ها در سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

قالیباف اظهار کرد: بنابراین افزایش قیمت ها در بورس تهران به دلیل بهبود عملکرد شرکت ها و صنایع است ضمن اینکه فصل مجامع شرکت ها پشت سر گذاشته شده و اطلاعات خوبی از شرکت ها خارج شده است بنابراین این عوامل باعث شده تا بورس از وضعیت مطلوبی برخوردار شود.

مدیرعامل شرکت بورس در مورد احتمال تشکیل حباب در بورس تهران گفت: بهترین راه برای تشخیص وجود حباب، بررسی P/E بازار است به طوری که اگر P (قیمت) مدام افزایش یابد و E (سود) ثابت بماند و یا با افزایش مواجه نشود، با اطمینان می توان گفت که امکان ایجاد حباب در بازار سرمایه وجود دارد.

وی یادآور شد: این در حالی است که در برخی مواقع قیمت سهم به دلیل چشم انداز مثبت افزایش می یابد و حتی اگر P/E نیز با افزایش مواجه شود در این صورت نیز نمی توان گفت بازار حبابی است زیرا باید نسبت P/E در زمان طولانی مورد بررسی قرار گیرد و بعد نتیجه گیری شود که حبابی در بورس وجود دارد یا نه.

قالیباف عنوان کرد: این در حالی است که سود شرکت ها و صنایع حاضر در بورس به صورت سالانه افزایش یافته و P/E بازار سرمایه در سال های ۹۰ و ۹۱ بین پنج تا ۶.۵ مرتبه بوده است بنابراین P/E بالا نرفته و نمی توان گفت که بازار حبابی شده است.

مدیر عامل شرکت بورس خاطرنشان کرد: این بدان معنی نیست که سرمایه گذاران اقدام به خرید هر سهمی در بازار سرمایه کنند بلکه باید دقت کرده و مخصوصا در ایامی که بازار مثبت است و سرمایه گذاران جدید وارد بورس می شوند، با مطالعه و اطلاعات اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

وی در مورد انتظار فعالان بازار سرمایه از دولت جدید گفت: بازار سرمایه بازاری است که مربوط به یک اقتصاد رقابتی و شفاف است ولی در برخی مواقع مشاهده می شود که نماد شرکت ها به دلیل ابهام در نهادهای تولید و یا فروخته نشدن محصول در بازار رقابتی بسته می شود.

وی با بیان اینکه بندهایی همچون بهبود فضای کسب و کار در قانون اصل ۴۴ وجود دارد، از مسئولان دولت جدید خواست که اجازه دهند تا صنایع خود را بازسازی کرده و بتوانند در مقابل صنایع خارجی رقابت کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات