رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از تمرکز فعالیت های این ستاد در حوزه حمل و نقل و ناوگان عمومی خودروها است، اعلام کرد: در صورت صلاحدید دولت، آماده واگذاری اختیارات سوختی خود به وزارت نفت هستیم.

هیات دولت در آخرین جلسه رسمی خود کارگروه های ویژه اقتصادی ایجاد شده در دولت دهم را منحل کرد و تمامی اختیارات این کارگروه ها را برای تمرکز افزایی به هیات دولت بازگرداند.

همزمان با این تغییرات و تحولات، پیش بینی می شود به زودی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم با مصوبه دولت منحل شود که مهمترین استدلال در انحلال این ستاد، موازی کاری در بخش هایی از حوزه های سوخت به ویژه با مجموعه وزارت نفت است.

در طول فعالیت دولت دهم، اختلاف نظرها بین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حوزه های تصمیم گیری های کلان سوختی کشور همچون ساماندهی کارت های سوخت، اجرای سهمیه بندی منطقه ای گازوئیل و افزایش قیمت برخی از فرآورده های نفتی همچون بنزین بالا گرفته بود.

سیدمجتبی شفیعی امروز در گفتگو با مهر درباره احتمال انحلال ستاد مدیریت و حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه هم اکنون بخش عمده ای از فعالیت های این ستاد در حوزه حمل و نقل و با اولویت ناوگان عمومی متمرکز شده است، گفت: با این وجود این ستاد در طول چند سال گذشته تاکنون هم به صورت مشورتی در برخی از حوزه های سوخت همچون سهمیه بندی، نظراتی را به کارگروه های تخصصی دولت ارائه کرده است.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه در حوزه حمل و نقل تاکنون دستاوردهایی همچون افزایش ایمنی ناوگان، کاهش عمر خودروها و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده حاصل شده است، اظهار داشت: از سال ۱۳۸۵ تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده با مشارکت ستاد سوخت از ناوگان حمل و نقل خارج شده اند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در حال حاضر مقوله حمل و نقل یک موضوع بین بخشی است، بیان کرد: ستاد مدیریت سوخت هم تاکنون طرح ها و برنامه های مختلفی را با هماهنگی دستگاه های مختلف حوزه حمل و نقل تدوین و اجرایی کرده است.

وی با اشاره به ایجاد بانک های اطلاعاتی، تعریف ساز و کارهای اجرایی و ظرفیت سازی به منظور توسعه کمیئو کیفی ناوگان حمل و نقل کشور با اولویت خودروهای عمومی، تبیین کرد: اما در حوزه سوخت چنانچه دولت صلاح بداند آمادگی واگذاری تمامی اختیارات این حوزه به وزارت نفت و یا هر دستگاه دیگری را داریم.

شفیعی با بیان اینکه هم اکنون اختیارات این ستاد در حوزه سوخت محدود و تنها در حد ارائه پیشنهاد است، تاکید کرد: در حوزه سوخت مرجع قیمت گذاری حامل های انرژی همچون بنزین نبوده و در سیاست گذاری های کلان سوخت کشور دخل و تصرفی نداریم.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام اینکه با مجموع اقدامات انجام شده هم اکنون متوسط عمر ناوگان تاکسی رانی به ۵ سال و اتوبوسرانی به نزدیک ۷ سال کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در ناوگان اتوبوسرانی یکی از جوان ترین ناوگان ها در سطح جهان را در اختیار داریم.

وی در پاسخ به این سوال مهر که آیا تاکنون مکاتباتی برای انحلال ستاد سوخت دریافت کرده اید، توضیح داد: تاکنون مکاتباتی با ستاد سوخت در این باره انجام نشده و با توجه به انحلال کارگروه حمل و نقل و سوخت دولت از این بعد باید مکاتبات خود را با کمیسیون امور زیربنائی دولت انجام دهیم.

شفیعی در پایان همچنین از توقف فعالیت های دبیرخانه کارگروه حمل و نقل و سوخت کشور به دلیل انحلال کارگروه آن توسط دولت خبر داد و یادآور شد: ستاد سوخت آمادگی همکاری با دولت در راستای سیاست های جدید را دارد.

تاریخچه تشکیل ستاد سوخت

به گزارش مهر، دولت نهم به منظور توسعه کمی و کیفی ناوگانه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با ارائه تبصره ۱۳ در قانون بودجه سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ کل کشور برنامه ریزی های کلانی را در دستور کار قرار داد.

در ادامه اجرای این سیاست کلان، قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت پس از تصویب در هیات دولت به تصویب مجلس رسید و پس از تایید شورای نگهبان در مورخه ۲۳ دی ماه ۱۳۸۶ توسط ریاست جمهوری به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

بر این اساس، ستادی در سه بخش حمل و نقل، نوسازی ناوگان فرسوده و صنایع انرژی در قالب ۳ معاونت با مدیریت های سه گانه در هر یک تعریف شده و رسما فعالیت های خود را آغاز کرد.

در مدت حدود هفت سال فعالیت این ستاد تحت عنوان ستاد تبصره ۱۳ و سپس ستاد سوخت ابتدا علی اکبر محرابیان به عنوان رئیس این ستاد توسط رئیس جمهور منصوب شد. در نهایت محرابیان پس از حضور به عنوان وزیر صنایع، سکان هدایت ستاد سوخت به محمد رویانیان رئیس وقت پلیس راهنمایی و رانندگی واگذار شد.

در دولت دهم هم پس از حضور رویانیان در باشگاه پرسپولیس تهران، سیدمجتبی شفیعی با حکم رئیس جمهور به عنوان رئیس جدید این ستاد منصوب شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات