درحالی موضوع لغو مجمع تعاونی ها و تغییرات در اتاق تعاون طی روزهای گذشته خبرساز شده که علی ربیعی وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور پیگیری و رسیدگی به این موضوع را داده است.

به گزارش افکارنیوز، چند روز قبل از آنکه علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مجلس رای اعتماد بگیرد، درباره ساختار اتاق تعاون و بخش تعاونی دیدگاهی را در قالبی مشخص بیان کرد.

وی درباره ساختارهای حقوقی بخش تعاون گفت: اصلاح ساختارهای حقوقی بخش تعاون از جمله کاهش حضور دولت و کمک به اصلاح ساختاری داخلی خود تعاونی ها برای پویایی بیشتر و الزام به ایجاد فضای شایسته سالارانه توام با سیستم چرخشی برای مدیریت تعاونی ها لازم است.

ربیعی بیان کرده بود: دولت در حال حاضر در کلیه امور مربوط به یک تعاونی با رویکردهای حمایتی، هدایتی، نظارتی و دخالتی نقش ایفا می کند که این رویکرد باید با کاهش دخالت و حمایت به حداقل و قانونمند ساختن نظارت و توسعه هدایت به نحوی متوازن موجب تقویت و استقلال این نهاد مبارک شود.

به اعتقاد ربیعی اتاق تعاون در ایران نیز نتوانسته ماهیت اصلی خود به عنوان یک تشکیلات تعاونی را ابراز کند و بیشتر یک نهاد کناری است و کارکرد اتاق های تعاون شهرستانی و استانی نیز متاسفانه فقط به صدور کارت بازرگانی تقلیل یافته است.

اما مسئله اینجاست که تنها چند روز پس گرفتن رای اعتماد ربیعی از مجلس، در اقدامی غیر منتظره زمزمه هایی از تغییرات در هیئت مدیره و دبیر کل اتاق تعاون ایران در رسانه ها در راستای منفعت دولتی پیچید.

درباره این تغییر وتحولات اخبار ضد و نقیض بسیاری از سوی رسانه ها منتشر شد، تا جایی که حتی برخی از افراد و اعضای هئیت مدیره به صورت مستقیم و غیر متسقیم این موضوع را تایید کردند.

درکنار تغییر و تحولات هئیت مدیره و دبیر کل اتاق تعاون ایران، مسئله ای که امروز اتاق های تعاون استانی را برانگیتخته است لغو مجمع نمایندگان اتاق تنها یک روز قبل از برگزاری جلسه و بدون دلیل قانع کننده بوده است.

در راستای ماده ۹ اساسنامه اتاق تعاون، مجمع نمایندگان باید در پایان تیر ماه هر سال برگزار شود. اما با وجود اینکه این جلسه قرار بود در ۲۹ مرداد ماه با یک ماه تاخیر برگزار شود یک روز قبل از برگزاری با ارسال پیامکی مبنی بر اینکه «پیرو صورت جلسه هیئت مدیره اتاق تعاون، مجمع نمایندگان در تاریخ مذکور کان لم یکن شده و مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده جدید برگزار خواهد شد. » جلسه لغو شد که بازرسان معتقدند علت این موضوع باید از سوی اعضای هئیت مدیره مشخص شود.

اما نکته جالب اینجاست که بعد از گذشت بیش از یک هفته از زمان لغو مجمع هیچ کدام از مسئولین تا کنون حاضر به بیان علت لغو مجمع نمایندگان نشده اند چه بسا نسبت به ندانستن علت اصرار بی اطلاعی دارند.

ماشاءالله عظیمی، مدیر عامل فعلی بانک توسعه تعاون و عضو هیئت مدیره اتاق ایران که زمزمه رئیس هیئت مدیره شدنش را برخی افراد فعال در این بخش تأیید می کنند، در گفت وگو با تسنیم با اظهاراتی بیان می کند: سمت هیئت مدیره افتخاری بوده و جابه جایی ها اهمیتی ندارد و اعضای هیئت مدیره در حال انجام تصمیمات داخلی هستند، اما باید به ثبت برسد.

وی با بیان اینکه اعضا تصمیم گرفتند که سمت هیئت مدیره هر ۶ ماه یکبار جابه جا شود، به نوعی تغییر دبیرکل و رئیس هئیت مدیره اتاق را تایید می کند.
در حال حاضر سوال اصلی این است که چرا تغییرات اعضای هئیت مدیره و به دنبال آن علت برگزار نشدن مجمع از سوی مسئولین به صورت شفاف بیان نمی شود و حتی این موضوع نه رد می شود و به به طور شفاف تایید؟

داریوش پاک بین، دبیرکل فعلی اتاق تعاون در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، درباره لغو نشست مجمع نمایندگان می گوید: لغو این نشست پیرو دستور هیئت مدیره بود. ما تمام موارد قانونی را آماده کرده بودیم، اما هیئت مدیره مصوب کرد که این جلسه لغو شود و به من ابلاغ شد که نشست مجمع تا یک ماه دیگر به تاخیر بیفتد اما علت را نمی دانم.

وی همچنین درباره تغییر دبیر اتاق تعاون و هیت مدیره این اتاق با ابراز بی اطلاعی می گوید: از این موضوع خبر ندارم. تغییر دبیرکل و رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون باید در جلسه هیئت مدیره تصمیم گیری شود و ظرف ۴۰ روز گذشته هیچ جلسه ای برگزار نشده است و تا روزی که روزنامه رسمی داریم، دبیرکل هستم.

اظهارات این مسئولان این برداشت را ایجاد می کند که می توان بر حقیقت داشتن تغییرات در هیئت مدیره و دبیر کل اتاق تعاون صحه گذاشت ولی دبیر کلی فعلی آن را تایید اما غیر قانونی می داند.

همچنین بهمن عبدالهی رئیس فعلی هیئت مدیره اتاق تعاون در خصوص تغییرات در هیئت مدیره و دبیرکل اتاق تعاون ایران، معتقد است: به نظر می رسد به صورت ظاهری و صوری اسناد و مدارکی آماده و شکل قانونی به یک موضوع غیرقانونی داده شده است این در حالی است که فرایند انجام این کار، غیرقانونی بوده است که متأسفانه چنین شرایطی حاکم شده است.

وی تاکید می کند: از آخرین جلسه هیئت مدیره اتاق تعاون حدود یک ماه و نیم می گذرد و آخرین نشست مربوط به ۹ تیرماه سال جاری بوده است و طبق اساسنامه باید هر ماه یکبار جلسه برگزار شود و پس از این تاریخ جلسه رسمی برگزار نشده و روال کار اینگونه است که مطالب و موضوعات باید قبلاً در دعوت نامه برای اعضا ارسال شود که توسط رئیس هیئت مدیره تأیید می شود.

برخی از فعالان بخش تعاون لغو مجمع را به دلیل تغییرات و حواشی ایجاد شده در ترکیب هیئت مدیره و دبیرکل اتاق تعاون پیش بینی کرده بودند. اما با وجود ارسال نامه ای از سوی هیأت بازرسی خطاب به هیات مدیره اتاق تعاون ایران که به موضوع لغو مجمع نمایندگان اتاق و تغییرات هیأت مدیره پرداخته شده است و از هیات مدیره اتاق دلایل پیش آمدن این موضوعات خواسته شده است اما تا کنون به اعتقاد بازرسان دلیل قانع کننده ای بیان نشده است.

اکنون با تمام این حاشیه ها، آخرین خبرها براساس اسناد، مدارک و روزنامه رسمی نشان می دهد قرار است مجمع نمایندگان اتاق تعاون ایران در ۱۵ مهرماه سال جاری برگزار شود.

یکی از فعالان عرصه تعاون این خبر را تایید می کند و می گوید: هیئت مدیره اتاق به تازگی تصمیم گرفته است که با توجه به لغو برگزاری مجمع در مرداد ماه، این نشست را به ۱۵ مهرماه موکول کند.

در حال حاضر مسئله مهمی که مطرح است این است که آیا با این تغییر و تحولات باز هم بر خلاف اعتقاد آقای وزیر، هیئت مدیره در سیطره افراد دولتی خواهد ماند یا رویکرد وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر کاهش دخالت دولت در زمینه های حمایتی، هدایتی، نظارتی در راستای ارتقا این بخش محقق خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات