خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مفصل با اشاره به افزایش قابل ملاحظه قیمت پسته در بازار ایران نوشت که با وجود تحریم های آمریکا پسته ایران توانسته است همچنان به حضور خود در بازارهای صادراتی ادامه دهد.

  آسوشیتدپرس این طور گزارش داده است که در سال گذشته و امسال به دلیل افزایش قیمت پسته در بازار ایران کمپینی به منظور تحریم خرید پسته در این کشور به راه افتاد. کمپینی که در آن از مردم خواسته شده بود به منظور کنترل قیمت پسته در بازار از خرید این محصول در شب عید خودداری کنند. طی چند ماه گذشته قیمت پسته در بازار ایران بیش از دو برابر شده است.

محمود احمدی، مالک یک فروشگاه عرضه خشکبار و پسته در این باره می گوید: تعداد مشتریانمان به طور وحشتناکی کم شده است. او به خیابان شلوغی در منطقه سلسبیل اشاره می کند که تعداد بسیار کمی از آن ها برای خرید پسته به مغازه او می آیند.

پسته نماد هویت ایرانیان است. همان طور که پای سیب نماد آمریکایی ها و پنیر فتا نماد کشور یونان است. کارشناسان اعتقاد دارند که کاهش مشتری پسته ایرانی در بازار داخلی این کشور به معنای صادرات بیشتر این محصول است.

پسته از جمله کالاهای صادراتی مهم ایران محسوب می شود که در سال قبل ارزش صادرات آن به ۷۵۰ میلیون دلار رسید و این رقم حتی به یک میلیارد دلار هم می رسد. اگرچه درآمد تنها یک روز صادرات نفت ایران رقمی معادل ۱۲۸ میلیون دلار است. با این وجود کاهش درآمدهای نفتی ایران به دلیل تحریم های غرب باعث شده است تا درآمد حاصل از صادرات پسته جذاب تر شود.

ایران دومین تولیدکننده بزرگ پسته در دنیا بعد از آمریکا است. دو کشور بازار جهانی پسته را در انحصار خود دارند. ممنوعیتی که آمریکا در سال ۲۰۱۰ روی واردات پسته ایرانی به این کشور اعمال کرد تاثیر اندکی بر فروش پسته ایران داشته است. به طوری که پسته ایران مشتریان زیادی در آسیا، اروپا و جهان عربی دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه به اشتباه نوشته است که در سال ۲۰۱۲ ایران بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ میلیون تن پسته صادر کرد! در حالی که به نظر می رسد منظور این خبرگزاری ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار تن بوده است.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشته است که با وجود صادرات گسترده، قیمت پسته در بازار ایران به شدت افزایش یافته است. قیمت پسته در سال گذشته از کیلویی ۲۶ هزار تومان (۸ دلار) به بیش از ۶۰ هزار تومان (۱۷ دلار) رسیده است. در برخی مناطق این رقم به کیلویی حدود ۸۰ هزار تومان معادل ۲۵ دلار هم رسیده است.

دلیل اصلی افزایش شدید قیمت پسته هنوز چندان روشن نیست. تولیدکنندگان پسته در ایران نیاز چندانی به واردات قطعات یا ماشین آلات ندارند که با قیمت ارز قیمت این محصولات وارداتی نوسان داشته باشد.

ماه گذشته محسن جلالپور، رئیس انجمن پسته ایران عنوان کرد که قیمت پسته در بازار ایران متاثر از افزایش قیمت این محصول در بازارهای جهانی بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایران در سال گذشته علاوه بر کمپین تحریم پسته کمپین دیگری نیز درباره گوشت مرغ داشت که در آن از مردم خواسته شده بود از خرید این محصول به دلیل افزایش شدید قیمتش خودداری کنند. اگرچه کمپین تحریم خرید گوشت مرغ با شکست مواجه شد اما کمپین تحریم خرید پسته با موفقیت مناسبی همراه شده است.

حامد شعبانعلی، یک فعال فناوری اطلاعات می گوید: برای نخستین بار است که یک کمپین در ایران به چنین شکلی با استقبال مواجه می شود. این کمپین حتی در بین مردم عادی هم رواج یافته است.

محمود طاهری، یک فعال دیگر عرصه فناوری اطلاعات نیز عنوان کرد که شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک تغییرات زیادی در جامعه ایران ایجاد کرده اند.

لیلا علیپور، یک خانم خانه دار هم می گوید: من خبر این کمپین را از معلم پسرم شنیدم و به همین دلیل امسال آجیل و پسته نخریدم.

به گزارش آسوشیتدپرس دولت ایران در ابتدا در ماه فوریه صادرات پسته را ممنوع اعلام کرد تا قیمت این محصول را در بازار داخلی کنترل کند. اما این ممنوعیت به سرعت لغو شد و در پی آن کمپین تحریم خرید پسته به راه افتاد.

حتی تلویزیون ایران هم گزارش داد که مردم از کمپین تحریم خرید پسته به شدت استقبال کرده اند. نتایج یک نظرسنجی تلویزیونی هم نشان داد که از یک میلیون شرکت کننده در نظرسنجی ۸۷ درصد آن ها از کمپین تحریم خرید پسته حمایت کرده اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز در ماه فوریه در تلویزیون این کشور تحریم خرید پسته را کاری خوب توصیف کرد.

تازه ترین آمار منتشر شده نشان می دهد که صادرات پسته و مغز پسته کشور در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ اگرچه از نظر وزنی حدود ۴.۶ درصد کاهش یافته اما از نظر ارزشی نزدیک به ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۰ بیشتر شده است. براین اساس در ۱۱ ماهه سال گذشته بیش از ۱۲۱ هزار تن انواع پسته خندان و ناخندان و همچنین مغزپسته به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار از کشور صادر شد.

پسته خندان با وزن ۹۵ هزار تن و ارزش تقریبی۷۷۸ میلیون دلار بیشترین سهم را در کل صادرات صنعت پسته کشور طی مدت زمان یادشده به خود اختصاص داد. پسته ناخندان با حدود ۱۶.۷ هزار تن و ارزش ۱۲۱.۷ میلیون دلار و مغز پسته تازه یا خشک نیز با حدود ۷.۴ هزار تن و ارزش ۱۲۲ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفتند.

براساس آمار گمرک ایران صادرات پسته خندان کشور در ۱۱ ماهه سال قبل با کاهش حدودا سه درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۰ مواجه شد. ضمن این که در این مدت پسته ایران به دستکم ۶۰ بازار جهانی به صورت مستقیم صادر شد. سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن پسته در ایران تولید می شود و ایران از نظر تولید و صادرات پسته به ترتیب در رده های دوم و اول جهان قرار گرفته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات