همزمان با سیاست وزارت نفت برای متنوع سازی سبد تولید و صادرات فرآورده های نفتی به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آثار تحریم نفت ایران، برای نخستین بار تولید یک محصول کمیاب و پرمصرف نفتی در پالایشگاه های کشور آغاز شد.

به گزارش افکارنیوز ، یکی از سیاست های ایران پس از تحریم نفت، متنوع سازی سبد صادرات نفت و فراورده های نفتی بوده است.

پیش بینی می شود با صادرات فرآورده های ویژه نفتی همچون انواع سوخت هواپیما و بالگرد، حلال ها، ایزوفید، ایزوماکس و انواع پارافین در کنار محصولات عمده نفتی همچون نفتای سبک و سنگین، گاز مایع، انواع گریدهای نفت کوره و گوگردهای گرانول بتوان کسری بخشی از درآمدهای نفتی جبران شود.

از این رو از سال گذشته تاکنون با بهره برداری از طرح های جدید بهینه سازی، توسعه و بهبود فرآیند، علاوه بر افزایش تولید محصولات سنتی نفتی همچون بنزین، گازوئیل، نفت سفید و گاز مایع، چندین محصول جدید و ویژه نفتی هم وارد سبد نفت کشور شده است.

در این بین می توان به محصولاتی همچون پروپیلن، بنزین انواع بالگرد، هواپیماهای مسافربری، سم پاشی، آموزشی و سوخت جت اشاره کرد که منجر به متنوع سازی سبد فرآورده های نفتی ایران هم شده است.

همزمان با متنوع سازی سبد تولید محصولات نفتی کشور، بهبود کیفیت فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل با حذف و یا کاهش میزان گوگرد، افزایش درجه آرام سوزی همچون ارتقای عدد اکتان، حذف برخی از ترکیبات حلقوی و آروماتیک شیمیایی همچون" بنزن" از دیگر سیاست های کلان توسعه صنعت پالایش نفت ایران است.

علاوه بر توسعه کمی و کیفی پالایشگاه های موجود نفت، از سالجاری ساخت و بهره برداری از طرح های جدید پتروپالایشگاهی هم در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفته است.

بر این اساس فروردین ماه سالجاری اولین پتروپالایشگاه ایران با ظرفیت تولید روزانه یک تا ۱.۲ میلیون لیتر پروپیلن در پالایشگاه شازند راه اندازی شد و تا چند روز آینده دومین پتروپالایشگاه کشور هم در حاشیه پالایشگاه نفت تبریز با هدف جداسازی بنزن از ترکیب فرآورده های نفتی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

همزمان با این تغییرات جدید در سبد تولید فرآورده های نفتی، برای نخستین بار تولید یک محصول کمیاب نفتی هم در پالایشگاه های نفت ایران آغاز شد.

بر این اساس با اعمال یکسری تغییرات فنی در واحدهای تقطیر پالایشگاه نفت شیراز، برای نخستین بار محصول نفتی" واکیوم سلاپس" با ظرفیت تولید روزانه ۲۵۰ تن آغاز شده که این محصول نفتی در صنایع قیر و تولید ایزوگام با تقاضای بالایی در داخل و خارج کشور همراه است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات