با وجود تاکید مسئولان سابق و کنونی وزارت راه و شهرسازی بر تکمیل و واگذاری واحدهای مسکن مهر، اما افتتاح پروژه های این طرح همچنان در کما به سر می برد.

به گزارش افکارنیوز ، یکی از مصائبی که متقاضیان مسکن مهر از پاییز سال گذشته با آن روبرو شدند رشد قیمت نهاده های ساختمانی و تاثیر آن بر قیمت تمام شده مسکن مهر بود. این مسئله باعث شد تا روند ساخت و سازها کند شده و بسیاری از پیمانکاران خواستار تجدید نظر دولت در قیمت ساخت شدند.

اصرار ۳ ماهه سازندگان بر این که ساخت مسکن مهر مقرون به صرفه نیست سرانجام مسئولان وقت وزارت راه را بر آن داشت تا دستورالعمل افزایش قیمت مسکن را بر اساس ۷ آیتم تاثیرگذار برای اجرا به مدیران کل استان ها، مدیران عامل شهرهای جدید و مدیران کل بنیاد مسکن انقلاب ابلاغ کنند.

بر این اساس قیمت ساخت هر مترمربع به طور متوسط بین ۵ تا ۴۰ هزار تومان افزایش یافت. هر چند این اقدام استقبال انبوه سازان را به دنبال داشت، اما گذشت زمان نشان داد که سرعت ساخت و تکمیل واحدهای مسکن مهر تغییر چندانی نکرد.

تاخیر ۲ ساله در افتتاح

با وجود تاکید وزیر سابق راه و شهرسازی در اتمام پروژه ها تا پایان عمر دولت دهم، اما به دلیل نارضایتی انبوه سازان و همچنین عملکرد نامناسب دستگاه های خدمات رسان بخش قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر جزو پروژه های نیمه تمام به شمار می آیند.

به عنوان مثال ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای اطراف تهران در حال ساخت است که حدود ۴۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل شده، یعنی ۱۶.۶ درصد. البته نیمی از این ۴۰ هزار واحد هم به دلیل نبود امکانات زیربنایی قابلیت سکونت ندارند و متقاضیان تنها به عنوان انباری از این واحدها استفاده می کنند.

حدود ۷۰۰۰ هزار واحد در پردیس، حدود ۳۷ هزار واحد در هشتگرد و ۲۰ هزار واحد در پرند از جمله پروژه های آماده افتتاحی هستند که به دلیل مشکلات مربوط به نبود امکانات زیربنایی تا اطلاع ثانوی واگذار نخواهند شد. پروژه هایی که کمی بیش از دو سال از تکمیل شماری از آنها می گذرد.

وزیر راه و شهرسازی در یکماه اخیر بر پایبندی بر تعهدات دولت قبلی در خصوص پروژه های مسکن مهر تاکید کرده، اما در عین حال با اشاره به این که راه اندازی این واحدها کار خیلی خیلی سختی است گفته بود: در خدمات زیربنایی و روبنایی با چالشی های جدی روبرو هستیم. اینکه بخواهیم به عنوان مثال جمعیت شهر پردیس را در طول دو سال از ۴۰ هزار کنونی به ۴۰۰ هزار نفر جمعیت افزایش دهیم نیازمند برنامه ریزی جامعی در حوزه فنی و اجرایی هستیم.

آخوندی با بیان این که اینکه برنامه ریزی جامعی در خصوص خدمات زیربنای و روبنایی پروژه های مسکن مهر انجام خواهد شد افزود: باید مدلی طراحی شود که شهروندان در نما، معماری داخلی، رنگ ها، مصالح و تجهیز داخل خانه به صورت گسترده ای حق انتخاب داشته باشند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی دولت دهم حدود ۸۰۰ هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر را برای دولت یازدهم باقی گذاشته که باید برای آنها اندیشه کرد.

عباس آخوندی در گفت وگو با تسنیم با بیان این که مسکن مهر با دو مسئله بزرگ تأسیسات و زیرساخت های آن و دیگری نحوه خدمات رسانی شهری مواجه است، گفت: علاوه بر این موضوع تأمین منابع مالی پروژه های نیمه تمام طرح مسکن مهر نیز یکی دیگر از مسائل آن است. برای این مسائل باید اندیشه کرد. در این راستا می توانیم خدمات شهری مسکن مهر را که در مجموعه خدمات شهری قرار دارند به شهرداری ها واگذار کنیم. به عبارت دیگر دولت تمام اعتباراتی را که می خواهد برای تأسیسات زیربنایی و خدمات شهری هزینه کند در اختیار شهرداری ها قرار دهد.

وی همچنین با بیان این که برای واحدهایی که در خارج از محدوده شهرداری قرار دارند با شهرداری های جدید ایجاد شود، تصریح کرد: این امکان که دولت بتواند خدمات این تعداد واحد مسکونی را تأمین کند وجود ندارد و مسکن ناپایدار خواهد بود. بنابراین باید به نحوی تلاش کنیم خدمات زیربنایی و شهری پروژه های مسکن مهر را تأمین کنیم.

با وجود ارائه راهکارهایی برای حل مصائب پروژه های مسکن مهر از سوی وزیر راه و شهرسازی، اما در ۳۵ روز گذشته اتفاق خوشایندی در این رابطه روی نداده و افتتاح پروژه های مسکن مهر همچنان در کما به سر می برد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات