یک مقام آگاه با اشاره به وجود انحصار تولید و عرضه برخی قطعات خودرو برای برخی قطعه سازان بزرگ کشور، گفت: سپردن بخشی از تولید این شرکت ها به قطعه سازان دیگر باعث کنترل قیمت خودرو خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، یک مقام آگاه در صنعت خودروسازی در مورد اتفاقات صنعت خودرو طی یک سال اخیر، اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش بیش از حد قیمت خودرو، وجود انحصار در تولید و عرضه برخی قطعات خودرو است.

وی تصریح کرد: شرکت های خودروساز با قراردادهایی که طی سال های اخیر با برخی قطعه سازان منعقد کرده اند، باعث شدند این شرکت ها بیش از حد بزرگ و تأثیرگذار شوند که شرکت" ک" از جمله آنها است.

وی با بیان اینکه خودروسازان، قراردادهای بی حد و حصری را با برخی شرکت های قطعه ساز امضا کرده اند، افزود: برخی از این قطعه سازان حدود ۳۰ درصد قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی را تأمین می کنند که حذف آنها کار سختی شده و ممکن است تولید خودرو را با مشکل روبرو کند.

وی تأکید کرد: امیدواریم سیاست های مدیران عامل جدید ایران خودرو و سایپا طوری باشد که سهم ۳۰ درصدی برخی قطعه سازان بزرگ در بازار قطعه کاهش یابد و به ۱۰ درصد یا کمتر برسد تا قطعه سازان دیگر نیز انگیزه ای برای تولید داشته باشند.

این مقام آگاه افزود: تنها راه از بین بردن انحصار قطعه سازان بزرگ این است که قطعاتی که توسط این شرکت ها به صورت انحصاری تولید می شوند، به طور موازی تولیدشان به قطعه سازان دیگر نیز سپرده شود و حتی از این قطعه سازان حمایت مالی نیز صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت خودرو به قیمت مواد اولیه تعلق دارد، گفت: کنترل قیمت تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه نقش مهمی در کنترل قیمت خودرو خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شرکت" ک" یکی از قطعه سازان بزرگ کشور است، گفت: این شرکت به صورت انحصاری برخی قطعات خودروهای داخلی را تأمین می کند و سهم ۲۳ درصدی را در بازار قطعات دارد که گردش مالی آن سالانه به ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد تومان می رسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات