مقدار کل طلا موجود در جهان به طرز عجیبی پایین است.

به گزارش افکارنیوز ، بر اساس اطلاعات منتشر شده، تولید سالانه طلا در جهان حدود ۵۰ میلیون اونس تروی در سال است.

اونس تروی یکای اندازه گیری وزن در دستگاه امپراتوری است که برای اندازه گیری وزن فلز گران بها کاربرد دارد.
به صورت حدودی ۳۲٫۱۵ اونس تروی برابر با یک کیلوگرم است.

طلا دارای وزن مخصوص ۱۹.۳ است به این معنی که ۱۹.۳ برابر سنگین تر از آب است، بنابراین طلا ۱۹.۳ کیلوگرم در هر لیتر وزن دارد.
یک لیتر یک مکعب با ابعاد ۱۰ سانتی متر (حدود ۴ اینچ) است. ۳۲.۱۵ اونس تروی در یک کیلوگرم وجود دارد.

بنابراین در سراسرجهان مکعبی با ابعاد حدود ۴.۳ متر، طلا در سال تولید می شود، به عبارت دیگر تمام طلای تولیدی جهان در یک سال در یک اتاق نشیمن متوسط جا می شود.
این مکعب ۱۵۵۵۲۱۰ کیلوگرم وزن دارد. با توجه به قیمت کنونی طلا این مقدار طلا حدود ۷۲ میلیارد دلار آمریکا ارزش خواهد داشت، اما این مقدار در برابر هزینه های اساسی که در کشورها مصرف می شود، آن قدرهم زیاد نیست.
برای مثال فقط بودجه ناسا در سال ۱۹۹۸ برابر با ۱۳.۶ میلیارد دلار بوده است.

تخمین طلای تولیدی توسط انسان ها کمی سخت تر است. برای به دست آوردن برآورد از این تولید، می توان با استفاده از این مسئله تخمینی به دست آورد که جهان ۵۰ میلیون اونس در سال برای ۲۰۰ سال تولید داشته است.
۵۰ میلیون اونس*۲۰۰ سال= ۱۰ میلیارد اونس
ده میلیارد اونس طلا در یک مکعب به ابعاد حدود ۲۵ متر اندازه می شود.

بنای یادبود واشنگتن ۱۷*۱۷*۱۷۰ متر ابعاد دارد. این بدین معنی است که اگر تمام طلاهای جمع آوری شده انسان را در یک مکان جمع کنند، تنها یک سوم از بنای یادبود واشنگتن ساخته خواهد شد.پلاتین از طلا کمیاب تر است. تنها ۳.۶ میلیون اونس تروی در سال پلاتین تولید می شود. وزن مخصوص آن ۲۱.۴۵ است.

اگر در نظر بگیرید که جهان ۳.۶ میلیون اونس در هرسال تولید داشته باشد، بعد از ۵۰ سال تمام پلاتین های تولیدی در مکعبی به ابعاد ۶.۳ متر جا خواهد شد، به عبارت دیگر تمام پلاتین تولیدی در جهان به راحتی در یک خانه متوسط اندازه خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات