معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح ۲ سناریوی اصلاح قیمت گاز پتروشیمی ها از تدوین بسته ای پیشنهادی خبر داد

به گزارش افکارنیوز ، محمد حسن پیوندی در جمع مدیران صنعت پتروشیمی در تشریح مهمترین چالش های پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: چالش نخست نحوه خصوصی سازی بوده به طوری که معتقدیم باید مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به صورت یک مجموعه وارد بورس شود تا هم برند جهانی NPC حفظ شود و هم توسعه این صنعت ادامه یابد.

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه روند واگذاری به شکل کنونی را پاره پاره کردن این صنعت و فروش تجهیزات و توقف توسعه این صنعت دانست و افزود: نتیجه این نوع واگذاری و فروش پتروشیمی به خریداران غیرحرفه ای، تعطیلی پتروشیمی اصفهان است.

این مقام مسئول دومین چالش پیش روی صنعت پتروشیمی را نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها عنوان کرد و اظهار داشت: با اجرای هدفمندی خوراک پتروشیمی گران شد در حالی که تفاوت اساسی بین گاز مصرفی در پتروشیمی به عنوان خوراک و گاز مصرفی در سایر صنایع به عنوان سوخت وجود دارد.

مخالف اجرای خط اتیلن غرب هستم

پیوندی سومین چالش این صنعت را هم خطوط اتیلن اعلام کرد و گفت: بنده از ابتدا با اجرای این خطوط مخالف بودم و هنوز هم معتقدم درست نیست که ما منابع را از کنار دریا به کوهستان منتقل کنیم و درست این است که اگر منابعی در کوهستان داریم به کنار دریا منتقل کنیم تا بتوانیم از آب دریا و امکانات صدور آسان استفاده کنیم.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به شرایط موجود کشور و صنعت پتروشیمی تصریح کرد: بحث شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صنعت پتروشیمی کشور جداست و باید امروز و با خصوصی سازی انجام شده سعی کنیم صنعت پتروشیمی را به جایگاه اصلی خود برگردانیم.

وی ظرفیت کشور را در توسعه صنعت پتروشیمی در جهان بی نظیر دانست و تصریح کرد: ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز، مقام اول جهان را در اختیار دارد علاوه بر اینکه دارای مرزهای وسیع آبی و بازارهای بزرگ مصرف است.

قیمت گاز پتروشیمی ها گران نمی شود

پیوندی بر ثبات یا کاهش قیمت خوراک پتروشیمی ها تاکید کرد و یادآور شد: پتروشیمی فقط ۵ درصد از هیدروکربور مصرف می کند اما در مقابل ۴۰ درصد صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی این صنعت را موتور محرک اقتصاد کشور و پیش برنده ده ها صنعت و خدمات جانبی عنوان کرد و ادامه داد: دو پیشنهاد برای زمینه سازی حضور بخش خصوصی در سرمایه گذری طرح های پتروشیمی ارائه می کنیم.

جزئیات طرح تخفیف پلکانی در فروش گاز

این مقام مسئول در تشریح این پیشنهادها تصریح کرد: راه حل نخست این است که ۳۰ درصد در قیمت خوراک تخفیف دهیم اما این تخفیف به صورت ودیعه در اختیار شرکت نفت باقی بماند و درصورتی پرداخت شود که به همین میزان در توسعه پتروشیمی سرمایه گذاری شود، به این ترتیب از محل تخفیف خوراک این صنعت توسعه یافته است و هم کشور بهره مند شده و هم مجتمع های پتروشیمی هم در مجموع سود می کنند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیشنهاد دیگر را تخفیف پلکانی خوراک در ۵ سال نخست کار یک مجتمع پتروشیمی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به این ترتیب زمینه بازگشت سرمایه سریع تر را در این صنعت را فراهم و سرمایه گذاران علاقه بیشتری برای حضور یابند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات