بامداد امروز چهارشنبه به وقت ایران حسن روحانی رییس جمهور کشورمان به عنوان هفتمین رییس جمهور در سازمان ملل سخنرانی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، در این میان نگاه ها در ایران به سمت بهبود روابط سیاسی و اقتصادی و در پی آن کاهش تحریم ها علیه ایران است. سفری که پیش از آغاز آن حتی گمانه زنی ها را به سوی تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا نیز کشاند.

به گزارش افکارنیوز، پیش از سفر روحانی به نیویورک و ایجاد امیدواری در بین فعالان اقتصادی مبنی بر بهبود روابط اقتصادی بین ایران و آمریکا زمزمه هایی مبنی بر تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و آمریکا یا شورای مشترک بازرگانی بین این دو کشور شکل گرفت که شاید احتمال شکل گرفتن این زمزمه ها واکنشی برای بیان ابراز امیدواری به بهبود شرایط اقتصادی بین ایران و آمریکا باشد.

در این راستا اعضای مختلف هیات نمایندگان اتاق ایران دیدگاه ها و نظرات خود را درباره ی احتمال شکل گیری این اتاق مشترک مطرح کردند.

به اعتقاد عمده اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران شکل گیری اتاق مشترک ایران و آمریکا نیاز به پیش زمینه های سیاسی داشته و تا زمانی که تراز تجاری دو کشور تا این حد پایین است نیازی به تاسیس چنین اتاقی نیست.

از سوی دیگر عده ای از اعضای اتاق بازرگانی ایران معتقدند تابوی تاسیس اتاق مشترک ایران و آمریکا باید شکسته شده و عده ای از اعضا برای راه اندازی آن اقدام کنند.

البته رئیس پارلمان بخش خصوصی نیز در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع در سفر به آمریکا پیگیری خواهد شد یا نه این موضوع را رد نکرد.

تاسیس اتاق مشترک ایران و آمریکا در گرو تعاملات سیاسی است

علی اکبر جاویدان، قائم مقام دبیر کل اتاق بازرگانی ایران درباره ی احتمال راه اندازی اتاق یا شورای مشترک ایران و آمریکا با بیان این که تشکیل یک مجموعه ای که تقریبا رسمیت دولتی یا شبه دولتی دارد نیازمند ایجاد زمینه های سیاسی مناسب است، گفت: ما در حال حاضر با دیدگاه های مقام معظم رهبری امید داریم که بسیاری از مشکلات اقتصادی ما در صحنه های بین المللی حل شود.

وی ادامه داد: این موضوع صرفا به کشور آمریکا مربوط نمی شود، بلکه تمام کشور هایی که تاکنون به دلیل تحریم ها روابط اقتصادی ما با آنها قطع شده است را در بر می گیرد.

همه چیز به مواضع جمهوری اسلامی ایران بر می گردد

جاویدان با تاکید بر این که روابط سیاسی بر روابط اقتصادی سایه انداخته و روابط اقتصادی ما با بسیاری از کشور ها حل نشده مانده است، خاطرنشان کرد: اما این که حتما در اتاق بازرگانی ایران شورای مشترک ایران و آمریکا راه اندازی می شود یا خیر سوالی است که باید برای پاسخ آن منتظر عکس العمل های کشور مقابل نسبت به این موضوع باشیم.

قائم مقام دبیر کل اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اگر کشور آمریکا نگاه همسو و احترام آمیز نسبت به موازین ایران داشته باشد، می توان امیدوار بود که زمینه های اقتصادی بین روابط دو کشور ایجاد شود.

به گفته ی وی، از داشتن تعامل سیاسی می توان بهره گیری اقتصادی برای رفاه حال مردم کرد، بنابراین اگر برخورد دولت آمریکا با دولت ایران متعامل و احترام آمیز باشد می توان با حفظ ارزش های آنها و ارزش های ایران به گسترش ارتباطات اقتصادی و حل مسائل تحریم امیدوار بود و در پی آن نسبت به تشکیل اتاق ها و شوراهای مشترک بازرگانی بین دو کشور اقدام کرد.

جاویدان با تاکید بر این که اتاق ها و شوراهای مشترک به عنوان مراکز ساماندهی فعالیت های تجاری بین دو کشور هستند، اظهار کرد: اگر این تعاملات مقدماتی به وجود آمد اقدام برای تشکیل شوراهای بازرگانی بین دو کشور باعث می شود که با حفظ ارزش ها بتوان نسبت به تاسیس اتاق های بازرگانی براساس قوانین دو کشور اقدام کرد.

قائم مقام دبیر کل اتاق بازرگانی ایران با بیان این که همه چیز به مواضع جمهوری اسلامی ایران بر می گردد، تصریح کرد: اتاق یا شورای ایران و آمریکا می تواند در سایر تعاملات کشور بین دو کشور برقرار شود و اگر آنها فقط حرف زده و در عمل قدمی را بر نداشته باشند به هیچ وجه امکان بهبود تعاملات وجود ندارد.

امکان تشکیل اتاق مشترک وجود دارد اما نه در فضای هیجانی

پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز درباره ی این موضوع با بیان این که امکان راه اندازی اتاق بازرگانی ایران و آمریکا به شیوه مرسوم آن وجود ندارد، تصریح کرد: در ابتدا دو کشور باید درباره ی این موضوع ابراز تمایل و اعلام آمادگی کنند و اتاق مشترک در هر دو کشور به وجود آید.

وی ادامه داد: در حال حاضر امکان و شرایط راه اندازی اتاق وجود ندارد اما فعالان اقتصادی به شیوه های دیگر می توانند اقدام به فعالیت های تجاری کنند.

سلطانی با بیان این که کماکان در اتاق بازرگانی ایران چند اتاق مشترک به صورت یکجانبه وجود دارد، گفت: به طور مثال اتاق ایران و امارات یک اتاق یک جانبه است و ما اتاق مشترک ایران و امارات در آن کشور نداریم.

به گفته نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در هیات رییسه تاکنون بحثی مبنی بر تشکیل اتاق مشترک ایران و آمریکا مطرح نشده است، اما اگر لازمه ی تشکیل چنین اتاق مشترکی در اتاق ایران پیش آید قطعا با همکاری لازم با سایر مراجع نسبت به تشکیل آن اقدام می شود.

وی با تاکید بر این که ما معتقدیم باید فضای تجاری بین دو کشور مساعد شود و تنها دراین صورت اتاق مشترک شکل گیرد، بیان کرد: اما با توجه به مسائل و مشکلات بین دو کشور و به خصوص تحریم های یک جانبه آمریکا فضای توسعه و رونق تجارت بین دو کشور فراهم نیست، بنابراین ایجاد یک اتاق مشترک به صورتی که در شیوه ی متعارف باید باشد امکان پذیر نیست.

سلطانی افزود: ما خوش بین هستیم در آینده شرایط به سمت مثبت سوق پیدا کند ولی تشکیل چنین نهادی در فضای هیجانی مناسب نیست.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در آیین نامه ها و قوانین مربوط به تشکل های مشترک تشکیل شوراهای مشترک بازرگانی بین دو کشور دیده شده که البته سطح آنها پایین تر از اتاق های مشترک بوده و معمولا به صورت یکجانبه است و البته اگر هیات رییسه اتاق نسبت به لزوم شکل گیری آن به نتیجه برسد، بدون شیوه ی متداول می تواند این کار را انجام دهد.

احتمال تشکیل نهاد تجاری بین ایران و آمریکا ضعیف است

مجتبی خسرو تاج، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و معاون وزیر بازرگانی دولت هفتم و هشتم نیز در این باره با تاکید بر این که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی موضوع فعالیت های اقتصادی ایران و آمریکا مطرح بوده است، گفت: اگر محدودیتی در ارتباط بین شرکت های ایرانی و آمریکایی وجود داشته عمدتا از سوی دولت برای تجار آمریکایی بوده است.

وی ادامه داد: به طور مثال در رابطه با خریداران فرش ایرانی در آمریکا محدودیت هایی از سوی این کشور اعمال شد و حتی در صادرات خشکبار ایران به کشور آمریکا اگر موانعی ایجاد شد بیشتر از جانب این کشور بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این که محدودیت ها در رفت وآمد ها و صدور ویزا به کشور آمریکا نیز به طور طبیعی زمینه ی روابط بازرگانی بین بازرگانان دو کشور را از بین برد، تصریح کرد: وقتی قرار است مبادله ای صورت گیرد اخذ ویزا و دید وبازدید های بازرگانان کشور های دو طرف لازمه ی کار است.

به گفته خسروتاج زمانی که برای انجام یک فعالیت تجاری نتوانیم با همپای خود در کشور های طرف مقابل ملاقات کنیم در تراز تجاری یک کشور به طور طبیعی تاثیر گذار است.

وی با تاکید بر این که هیچ گاه از سوی بازرگانان ایرانی برای کار با بازرگانان آمریکایی مانع و محدودیتی به وجود نیامد، گفت: اگر فضای سیاسی امروز بتواند زمینه ی ایجاد اتاق های بازرگانی مشترک بین ایران و آمریکا را فراهم کند تجار دو کشور می توانند از پتانسیل های موجود در دو کشور برای برقراری روابط تجاری استفاده کنند.

معاون وزیر بازرگانی دولت هفتم و هشتم ادامه داد: اگر قرار باشد که به شورای بازرگانی ایران و آمریکا به عنوان یک تشکل رسمی نگاه کنیم در شرایط امروز امکان پذیر نیست. همکاری های بازرگانی متاثر از همکاری های سیاسی است و خود همکاری های سیاسی نیز متاثر از سایر عوامل همکاری بین دو کشور است.

خسروتاج با تاکید بر این که تشکیل نهادی که متاثر از فضای سیاسی بین دو کشور ایران و آمریکا باشد را بسیار ضعیف می دانیم، گفت: مگر این که شوراها و بازرگانان مختلف به صورت نهادهای غیررسمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند همان طور که تاکنون چنین ارتباطی به صورت دست وپا شکسته بین تجار دو کشور وجود داشته است.

وی ادامه داد: اگر زمینه ی تردد بین دو کشور وجود نداشته باشد همکاری تجاری وجود ندارد.

فرد یا گروهی باید تابوی راه اندازی بازرگانی مشترک را بشکند

شبنم بهرامی شبستری، رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق ایران نیز در این زمینه به ایسنا گفت: از دهه هفتاد که اتاق بازرگانی مشترک با تعدادی از کشورهای اروپایی و کانادا تاسیس شد، همواره زمزمه هایی نیز در ارتباط با راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا شنیده می شد که اوج آن در سال ۱۳۸۳ همزمان با آخرین سال ریاست جمهوری خاتمی بود.

وی ادامه داد: پس از آن نیز در زمان های مختلف همواره این موضوع مطرح و سپس فراموش شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می کنید این کار در نهایت عملی می شود یا خیر اظهار کرد: به هنگام تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس برخی ملاحظات از سوی تعدادی از افراد مطرح می شد که در نهایت رئیس وقت اتاق بازرگانی ایران تابوی آن را شکسته و در نهایت اقدام به تاسیس آن کرد و از آنجا که همه برای تصدی ریاست آن ملاحظه داشتند خودش قبول کرد که ریاست آن را به عهده داشته باشد و در نهایت تابو کاملا شکسته شد و این اتاق هم اکنون از اتاق های بازرگانی مشترک فعال است که حتی در نبود هیات دیپلماتیک در حد توانایی های خود به ارائه خدمات واطلاع رسانی به اعضاء می پردازد.

بهرامی با بیان این که در ارتباط با تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا نیز باید فرد یا گروهی پیدا شوند که این تابو را بشکنند، خاطرنشان کرد: این درصورتی است که تاکنون مسائل مرتبط با راه اندازی آن در حد سخنان شفاهی بوده و هنوز عملیاتی نشده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران افزود: امیدوارم با حضور محمد نهاوندیان به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران در هیات همراه دیپلماتیک رئیس جمهور بتوان مسیر را برای توسعه روابط اقتصادی و کاهش تحریم های شدید اقتصادی بین دو کشور برداشته و به دنبال آن زمینه برای تاسیس اتاق بازرگانی مشترک نیز هموار شود.

وی در ادامه تاکید کرد: در دهه اول انقلاب نیز زمانی که ما با برای اولین بار با تحریم های اقتصادی از سوی برخی از کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا مواجه شدیم، هیات رئیسه وقت اتاق با سفر به این کشورها نقش موثری در توسعه روابط اقتصادی داشتند که بعدها منجر به راه اندازی شوراها و اتاق های بازرگانی مشترک بین این کشورها شد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سئوال که آیا راه اندازی این اتاق را مفید می داند گفت: آمریکا بازار اقتصادی بزرگی است که ایران طی سه دهه گذشته از آن بی نصیب بوده، درصورتی که بیشتر جمعیت ایرانیان مهاجر در این کشور زندگی می کنند که به دلیل تدوین قوانین و تحریم های سخت اقتصادی موفق به برقراری ارتباط مناسب اقتصادی با سرزمین مادری خود نیستد که امیدوارم با حضور دولت و تدبیر و امید ما نیز بتوانیم جایگاهی در این بازار بزرگ داسته باشیم و راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک می تواند تسهیل کننده این امر باشد.

در راه اندازی اتاق ایران و آمریکا نباید عجله کرد

مهدی پورقاضی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در واکنش به راه اندازی اتاق مشترک ایران و آمریکا گفت: به نظر من در مورد راه اندازی اتاق مشترک ایران و آمریکا نباید خیلی عجله کرد.

وی ادامه داد: راه اندازی چنین نهادی برای ساماندهی به فعالیت های تجاری بین دو کشور ایران و آمریکا به طور قطع نی